ODWIEDŹ NASZ FANPAGE!
www.facebook.com/InfoMeteoGD/ - Info Meteo GD - Trójmiasto

NASI PARTNERZY:
burzelniska.pl - Pomorskie Obserwatorium Burzowe w Lniskach
gdansk.dlawas.info - Gdańsk dla Was

wtorek, 30 grudnia 2014

Prognoza opadów na 30.12

     W całym kraju możliwe są opady śniegu o różnym natężeniu. Opady te są związane z ciepłym frontem, który nocą z 30.12 na 31.12 wejdzie z południowego-zachodu do Polski. Chmury opadowe będą sie przemieszczać z zachodu na wschód.

poniedziałek, 29 grudnia 2014

Opis opadów śniegu na poniedziałek (29.12)


 
     POŁUDNIE KRAJU:

      OBSZAR OBJĘTY 1 i 2 STOPNIEM (0.01cm - 5cm): Na tym obszarze możliwe będą opady związane z frontem, który zahaczy o południe Polski. Opady będą słabe lub umiarkowane, ale lokalnie mogą być dosyć silne.

   PÓŁNOC KRAJU:

      OBSZAR OBJĘTY 1, 2, 3 i 4 STOPNIEM (0.01cm - 20cm): Tutaj będziemy mieli do czynienia wciąż ze zjawiskiem "lake effect". Opady będą przelotne ale za to intensywne lub wręcz nawalne (będą posiadać charakter śnieżyc). Te opady śniegu będą stwarzać zagrożenie na drodze (szczególnie w godzinach nocnych i nadrannych). Przyrost pokrywy szacuje się na około 10cm, ale istnieje duże prawdopodobieństwo (45%), że przyrost pokrywy w okolicach Trójmiasta może miejscami dochodzić do nawet 15cm!!!

niedziela, 28 grudnia 2014

Opis prognozy opadów śniegu na niedzielę (28.12)

   WSCHÓD KRAJU:

      OBSZAR OBJĘTY 1 STOPNIEM (0.01cm - 2cm): Na tym obszarze w ciągu dnia istnieje możliwość (największa w województwie lubelskim) opadów śniegu. Opady te będą spowodowane skraplaniem się chmury Stratus, więc nie powinny być silne.

   PÓŁNOC KRAJU:

      OBSZAR OBJĘTY 1, 2 oraz 3 STOPNIEM (0.01cm - 10cm): Tutaj będziemy mieli do czynienia ze zjawiskiem "lake effect". Najsilniejsze natężenie jest prognozowane w województwie pomorskim, szczególnie w okolicach Trójmiasta, gdzie lokalnie może spaść nawet 10cm śniegu. Dodatkowo opadom towarzyszyć będzie wiatr (do 80km/h). Ten wiatr będzie sprzyjał zawieją i zamiecią śnieżnym. Opady i wiatr prawdopodobnie będą mogły stwarzać zagrożenie na drogach, więc prosi się kierowców o zachowanie ostrożności. Istnieje możliwość aktualizacji prognozy do stopnia 4 (40%), dlatego zapraszam do uważnego śledzenia pogody i mojej strony.

piątek, 26 grudnia 2014

Opis prognozy opadów śniegu na 26 grudnia

     26 grudnia będzie już w pełni zimowym dniem. na południu kraju nadal będziemy mieli do czynienia z frontem, który dzień wcześniej (25.12) przyniósł obfite opady śniegu, szczególnie od Koszalina przez Kaszuby, Kujawy po Mazowsze i województwo Lubelskie. Na wybrzeżu znowu będziemy mogli zaobserwować zjawisko "lake effect" co znaczy efekt jeziora.

   POŁUDNIE KRAJU:
    
     OBSZAR OBJĘTY 1 STOPNIEM (0.01cm - 2cm): Tu opady wystąpią w godzinach nadrannych, rannych i południowych. Opady będą słabe, umiarkowane oraz lokalnie silne.
     OBSZAR OBJĘTY 2 STOPNIEM (2cm - 5cm): Na tym obszarze opady będą możliwe przez cały dzień. Pokrywa śnieżna (mimo, że to 2 stopień) miejscami osiągnie 10cm. Przyczyną takiego przybycia pokrywy śnieżnej będą wolno poruszające się opady o natężeniu umiarkowanych, silnym lub intensywnym.

   PÓŁNOC KRAJU:

     OBSZAR OBJĘTY 1 i 2 STOPNIEM (0.01cm - 5cm): Tutaj będziemy mieli do czynienia z wolno poruszającymi się opadami konwekcyjnymi, które będą skutkiem zjawiska "lake effect". Siła tych opadów jest ciężka do przewidzenia ponieważ chmury konwekcyjne są bardzo zmienne więc w razie silnej rozbudowy komórek opadowych zostanie zaktualizowana prognoza.

czwartek, 25 grudnia 2014

Opis prognozy opadów śniegu na 25 grudnia

     Tak jak pisałem wcześniej, pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia (25.12) minie w północnej połowie kraju pod znakiem opadów śniegu. Owe opady konwekcyjne będą przemieszczać się z północy na południe, zaciągając za sobą zimne powietrze, a co za tym idzie, również mróz.

     OBSZAR OBJĘTY 1 STOPNIEM (0.01cm - 2cm): Tutaj opady dotrą dopiero wieczorem. Najpierw będą to opady deszczu, a później śniegu. Siła opadów konwekcyjnych śniegu będzie słaba, umiarkowana, a lokalnie silna. W niektórych miejscach zaznaczonych stopniem 1 opady mogą objawić się tylko deszczem (35%), albo w ogóle nie wystąpić (20%).

     OBSZAR OBJĘTY 2 STOPNIEM  (2cm - 5cm): Na tym obszarze opady wystąpią w godzinach południowych, po południowych oraz wieczornych. Początkowo opady będą objawiać się deszczem, a następnie zamienią się w opady śniegu. Opady śniegu będą miały charakter konwekcyjny o natężeniu umiarkowanych, silnym a miejscami intensywnym.

     OBSZAR OBJĘTY 3 STOPNIEM (5cm - 10cm): Tu istnieje możliwość pojawienia się "lake effect" tzw. efektu jeziora. To zjawisko może spowodować duży przyrost pokrywy śnieżnej. Być może na tym obszarze będzie potrzeba aktualizacji do stopnia 4. Opady będą miały charakter konwekcyjny. Występować będą od godzin (nocnych 30%), nadrannych, rannych, południowych, po południowych, wieczornych, a nawet nocnych  (noc 25/26.12).

     Podczas opadów istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia wyładowań atmosferycznych (szczególnie na obszarze objętym 3 stopniem).

     UWAGA!!!  Ponieważ po opadach deszczu temperatura spadnie poniżej zera więc będziemy mieli do czynienia z oblodzeniem, które może okazać się niebezpieczne.

środa, 24 grudnia 2014

Druga połowa świąt Bożego Narodzenia będzie biała

    Większość z nas straciła już nadzieję na białe święta, jednak pogoda szykuje niespodziankę. W nocy z 24 grudnia na 25 grudnia, 25 grudnia, w nocy z 25 grudnia na 26 grudnia oraz 26 grudnia przez Polskę będzie przechodzić front atmosferyczny zaciągający do Polski ujemną temperaturę oraz przynoszący opady śniegu.

    Owy front będzie przemieszczać się z północy na południe. Najpierw zarówno 24.12 jak i w nocy (24.12/25.12) w Polsce północnej oraz środkowej występować będą opady deszczu. Jednak w nocy opady deszcz stopniowo będą zmieniać się w opady deszczu ze śniegiem, deszczu marznącego (kierowcy powinni tej nocy zachować ostrożność), a w godzinach porannych na północy kraju w opady śniegu.

    Opady te będą opadami konwekcyjnymi czyli silnymi, przelotnymi opadami m.in. śniegu. Istnieje również minimalna możliwość pojawienia się wyładowań atmosferycznych jednak to tylko 7% szans. Niestety siła opadów konwekcyjnych są trudne do przewidzenia więc mapka oraz artykuł poświęcony opadom śniegu dzisiejszej nocy będzie wydany wieczorem. Opady te będą wędrować przez całą Polskę (kraj opuszczą wieczorem 26.12).

    W razie zmian zostanie wydany artykuł. Obiecuję dopilnować by nikogo w te święta nie zaskoczyła zima.

czwartek, 18 grudnia 2014

10*C, deszcz i silny wiatr

    Jutro 19.12, przez Polskę będzie przechodzić front z opadami deszczu. Najsilniejsze opady deszczu prognozowane są a Polsce północnej i w górach. Ten front będzie zajmował ogromną powierzchnię więc mimo, że będzie się on przemieszczać dosyć szybko to padać będzie nawet cały dzień. Oprócz opadów to jutro będziemy na termometrach obserwować dosyć wysoką temperaturę jak na 2 połowę grudnia. Od 8*C na wschodzie kraju, do nawet 12*C na zachodzie, jedynie w górach minimum 3*C. Do tego jeszcze będzie nam towarzyszyć wiatr: około 55km/h w południowej połowie kraju; około 70km/h w północnej połowie kraju.

    W sobotę szczególnie na północy kraju (ale również nad resztą kraju) możliwe są burze, które na północy RP mogą generować oprócz deszczu i pojedynczych piorunów, opady deszczu ze śniegiem, lub nawet samego śniegu. Jednak ta prognoza jest jeszcze niepewna więc artykuł na ten temat zostanie wydany jutro.

środa, 10 grudnia 2014

Okran Alexandra zahaczy o Polskę

     Ten artykuł opisuje pogodę tylko na środę 10.12, ponieważ na dalsze dni może się wszystko zmienić.

    W środę 10.12 do Polski wszedł Orkan Alexandra. Niestety lub na szczęście Orkan wejdzie w głąb kraju tylko częściowo.

    W środę przez Polskę, szczególnie przez zachodnią połowę (czyli od linii Kraków, Łódź, Olsztyn na zachód) przejdą opady. Tam gdzie temperatura wyniesie powyżej 0*C prognozuje się opady deszczu, deszczu ze śniegiem lub opady marznącego deszczu! W miejscach gdzie temperatura wyniesie 0*C lub wartości poniżej 0*C prognozuje się opady mokrego śniegu (grubo płatowego), a wieczorem i w nocy opady śniegu (cienko płatowego). Jak przy każdym Orkanie towarzyszyć nam będzie wiatr. W północnej i zachodniej połowie kraju wiatr osiągnie 60km/h, a na wybrzeżu 70km/h.

niedziela, 7 grudnia 2014

Front atmosferyczny idzie na Polskę





    W ostatnim czasie w Polsce pogoda była bardzo sucho i mroźno. W ostatnich dniach mimo, że temperatura w wielu miejsca wynosiła powyżej 0*C, to opady nadal się nie pojawiły (jedynie lokalnie na zachodzie i południu RP). Na szczęście w najbliższym czasie ma się to zmienić.


    W nocy z 7 grudnia na 8 grudnia oraz w dzień 8 grudnia przez Polskę ma przejść front atmosferyczny z zachodu na wschód. Prognozy przewidują, że silniejsze opady wystąpią w północnej połowie Polski niż w południowej. Front wejdzie do Polski w godzinach: 20:00 / 23:00. Do godzin popołudniowych 8.12 front powinien opuścić zachodnią Polskę, natomiast kraj opuści dopiero pod wieczór lub w nocy z 8 grudnia na 9 grudnia.

    Podczas przechodzenia frontu prognozuje się wszystkie rodzaje opadów: deszcz, opady marznące, śnieg z deszczem oraz sam śnieg. Kierowców prosimy o zachowanie ostrożności na drodze, szczególnie z powodu opadów marznącego deszczu! Opady śniegu są możliwe w całej Polsce, ale największe prawdopodobieństwo opadów śniegu będzie na wschodzie i południu Polski oraz w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, oraz częściowo w zachodniopomorskim. Opady śniegu również mogą wystąpić w górach. Jeśli opady śniegu wystąpią to pokrywa osiągnie od 1cm do 5cm.

    W razie dużych zmian zostanie wydany nowy artykuł.

sobota, 6 grudnia 2014

6.12 - ROCZNICA ORKANA KSAWEREGO

     6 grudnia większość z nas obchodzi Mikołajki, ale nie możemy zapomnieć jakie sytuacje miały miejsce dokładnie rok temu.

     6 grudnia 2013 roku nad Polskę nadciągnął Orkan Ksawery (Xawery). Wiatr tego dnia 100/110km/h, a nad morzem nawet 130km/h. Największe sumy opadów śniegu zostały zanotowane w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim, gdzie pokrywa sięgała 40cm, a lokalnie jeszcze więcej (miejscami zaspy miały wysokość ok. 1m). Przyczyną tak dużych opadów w ciągu 12/24 godzin był Snowsquall, czyli burze śnieżne. Owe burze śnieżne oprócz opadów przynosiły również wyładowania atmosferyczne.

     To był wyjątkowy dzień dla miłośników zimy, więc uważam, że warto cofnąć się myślami do dnia 6 grudnia 2013r.

aplikacja Disqus

comments powered by Disqus