ODWIEDŹ NASZ FANPAGE!
www.facebook.com/InfoMeteoGD/ - Info Meteo GD - Trójmiasto

NASI PARTNERZY:
burzelniska.pl - Pomorskie Obserwatorium Burzowe w Lniskach
gdansk.dlawas.info - Gdańsk dla Was

niedziela, 31 stycznia 2016

Prognoza pogody na niedzielę

      W ciągu niedzieli nad północna i południową Polską pojawi się konwekcja związana z chłodną masą powietrza. Chmury Cumulonimbus będę się przemieszczać dosyć szybko w kierunku wschodnim i północno-wschodnim niosąc opady mieszane (w tym śniegu, który może się utrzymywać i powodować śliska nawierzchnie dróg), silny wiatr i lokalne wyładowania atmosferyczne.
      Najgroźniejszy dzisiaj będzie silny wiatr (do maks. 90km/h) powodujący przerwy dostaw prądu, łamanie się gałęzi drzew, itp.!

środa, 20 stycznia 2016

OSTRZEŻENIE DLA POMORZA GDAŃSKIEGO!!!



      W godzinach 22:00 20.01.2016r. - 22:00 21.01.2016r. Pomorze Gdańskie będzie miało do czynienia z wyjątkowo (jak na Polskę) silnym zjawiskiem "lake effect". Powodować będzie powstawanie mocno wydajnych opadowo komórek konwekcyjnych, których część zamieni się w burze śnieżne z towarzyszącymi wyładowywaniami atmosferycznymi. Podczas opadów możliwy jest umiarkowany i silny wiatr powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. Obfite opady śniegu doprowadzą do znacznego pogorszenia widoczności oraz w krótkim czasie do trudnej i niebezpiecznej sytuacji na drogach. Na obszarze zaznaczonym na poniższej mapce, przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie od 10cm do 20cm.

      OSTRZEŻENIE DOKŁADNE:


Prognoza opadów śniegu na 20 i 21 stycznia UWAGA! Silny "lake effect"

 
 
      W ciągu dzisiejszego i jutrzejszego dnia nad terytorium Polski zapanuje dynamiczną aurą.

      PÓŁNOC KRAJU (stopień 3. i 4.): Nad dany obszar w środę i czwartek będziemy mieli do czynienia ze zjawiskiem "lake effect" o dużej sile. Powodem będzie silny strumień spływu powietrza arktycznego. Dodatkowo wspomagać konwekcję będą: ekstremalny gradient przekroju temperatury w troposferze (9*C/km), przejście zatoki niżowej oraz parę warunków konwekcyjnych: CAPE ok. 50J/kg, LI do -1*C. Takie warunki, a w szczególności ogromny gradient przyczynią się do powstawania silnych komórek konwekcyjnych oraz burz śnieżnych, którym towarzyszyć mogą wyładowania atmosferyczne. Podczas przechodzenia opadów pojawić się może dosyć silny wiatr do 80km/h powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. Najsilniejsze opady spodziewane są w godzinach nocnych w noc z 20 na 21 stycznia.
      Największy przyrost pokrywy śnieżnej prognozowany jest dla województwa pomorskiego, gdzie spaść może nawet 20cm śniegu! Z powodu wystąpienia silnego zjawiska "lake effect" uprasza się kierowców o rozwagę i zdjęcie nogi z gazu. Podczas przechodzenia opadów mogą występować spore utrudnienia widoczności oraz na drodze.

      POZOSTAŁA CZĘŚĆ KRAJU: Nad resztą kraju spodziewany są opady. Związane będą z pozostałościami po komórkach konwekcyjnych z województwa pomorskiego. Będą one słabe i ciągłe. Mocniej popadać może jedynie na południu kraju (stopień 2.), gdzie prognozuje się wystąpienie orograficznego wspomagania konwekcji.

      Prognoza może zostać zaktualizowana.

wtorek, 19 stycznia 2016

Prognoza opadów śniegu na 19 stycznia




      Na zaznaczonym obszarze w godzinach porannych i południowych będziemy mieli do czynienia ze zjawiskiem "lake effect". Objawi się ono dobrze rozbudowanymi chmurami typu Cumulonimbus niosącymi intensywne opady śniegu o charakterze przelotnym. Komórki znad morza wejdą nad Pomorze Wschodnie i przemieszczać się będą w kierunku Warmii. Przyrost pokrywy śnieżnej może wynieść 5cm, lokalnie trochę więcej. Intensywnym opadom towarzyszyć może wiatr w porywach do ok. 65km/h.
       W najbliższych dniach będziemy mieli do czynienia z kolejnym, jeszcze silniejszym zjawiskiem "lake effect", jednak jemu poświęcona będzie wieczorna prognoza.
      Zaleca się ostrożność na drogach, ponieważ takie opady mogą wywołać utrudnienia na drogach i zmniejszać widoczność!

      Nad pozostałą częścią kraju możliwe są słabe, przelotne opady śniegu.

niedziela, 17 stycznia 2016

piątek, 15 stycznia 2016

OSTRZEŻENIE

Ostrzeżenie przed intensywnymi opadami śniegu, podczas których przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie do 20cm.

Prognoza opadów śniegu na 15 stycznia


      POMORZE WSCHODNIE I WARMIA: Na zaznaczonym obszarze w ciągu dnia będziemy mieli do czynienia w dalszym ciągu ze zjawiskiem "lake effect". Opady przyniosą od 2cm do 5cm puszystego śniegu. Lokalnie może spaść jeszcze więcej. Tego typu opady atmosferyczne charakteryzują się dużą intensywnością i krótkim czasem trwania, dlatego powodować mogą kilkuminutowy, ale duży spadek widoczności - zalecamy ostrożność na drogach!

      WSCHÓD I POŁUDNIE KRAJU: Nad tym obszarem w ciągu trwającej doby przemieszczać się będzie z południa na północ front atmosferyczny, na którym popołudniu wytworzy się słaby niż kontynentalny. Opady będą dość intensywne. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej wynosi od 0,5cm na Mazurach i Śląsku do 10cm (lokalnie nieco więcej) na Podlasiu, Lubelszczyźnie i Mazowszu.

      Prognoza może ulec zmianie!

czwartek, 14 stycznia 2016

Prognoza opadów śniegu na 14 stycznia i noc z 14 na 15 stycznia

 
      Na zaznaczonym obszarze w ciągu dnia i najbliższej nocy będziemy mieli do czynienia ze zjawiskiem "lake effect". Na wybrzeżu Morza Bałtyckiego powstawać będą liczne komórki konwekcyjne niosące opady puszystego śniegu. Z czasem przemieszczać się będą w kierunku Mazur, północnego Mazowsza oraz Podlasia, gdzie osłabną i zanikną. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie od 2cm do 5cm na Pomorzu Wschodnim i Warmii, a w stopniu 1. około 1cm. Jednak lokalnie może spaść więcej lub mniej śniegu niż zakłada to powyższa prognoza. Prognoza może zostać zaktualizowana.

środa, 13 stycznia 2016

Prognoza opadów śniegu na 13 stycznia

 
      Przez zaznaczony obszar w ciągu dnia przejdą słabe i umiarkowane (lokalnie silne) opady śniegu związane z zokludowanym frontem należącym do dwóch ośrodków niżowych, z których jeden zaciąga zimne powietrze na północ Polski, a drugi nieco cieplejsze do południowych dzielnic kraju. Przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie od 0,5cm do 5cm, lokalnie może spaść więcej śniegu. Jednak w miejscach, gdzie powierzchnia gruntu będzie zbyt mokra lub temperatura powietrza będzie zbyt wysoka śnieg może w ogóle się nie utrzymać.

poniedziałek, 11 stycznia 2016

Prognoza opadów śniegu na 11 stycznia

      Przez zaznaczony obszar w godzinach porannych i południowych przejdą umiarkowane i intensywne opady śniegu związane z aktywnym ośrodkiem niżowym przemieszczającym się z południa na północ. Przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie od 2cm w zachodniej części niżu do 10cm we wschodniej części. Lokalnie może spaść więcej śniegu niż zakładają to prognozy.

niedziela, 10 stycznia 2016

OSTRZEŻENIE!

UWAGA! Nad Trójmiastem w ciągu najbliższej godziny przejdą silne opady śniegu, którym towarzyszyć będzie wiatr. Prosimy zachować ostrożność.

Prognoza opadów śniegu na 10 stycznia

      W rozpoczynającym się tygodniu Polskę czeka bardzo dynamiczna aura, a wszystko za sprawą aktywnych ośrodków niżowych. Już dziś mieszkańcy południowo-wschodniej Polski  mogą zmagać się z różnymi trudnościami wywołanymi przez pogodę, m.in. opady marznącego deszczu i silne opady mokrego śniegu. Natomiast w najbliższym czasie na terenie całego kraju spodziewać się możemy intensywnych opadów prawie każdego rodzaju oraz silnego wiatru halnego.

PROGNOZA OPADÓW:

      8 stycznia na Pomorzu Wschodnim i na południowym-wschodzie Polski spodziewamy się opadów słabych i umiarkowanych opadów śniegu.
      Pomorze Wschodnie: popołudniu, wieczorem i w nocy pojawią się słabe, lokalnie umiarkowane opady śniegu przynoszące przyrost pokrywy śnieżnej do 2cm (lokalnie może spaść więcej). Opady będą związane z rozpadającym się płytkim i rozległym niżem, więc istnieje prawdopodobieństwo, że opady w ogóle nie wystąpią.
      Południowy-wschód kraju: w ciągu dnia pojawią się słabe, umiarkowane, jak i silne opady śniegu. Spodziewany przyrost pokrywy śnieżnej jest bardzo zróżnicowany: od 0,5cm do 10cm. Na Podkarpaciu i częściowo w Małopolsce wystąpią opady marznącego deszczu powodujące silne oblodzenie m.in. dróg. Na tym obszarze zaleca się zachowanie wszelkich ostrożności.

piątek, 8 stycznia 2016

INFORMACJA DLA POLSKI PÓŁNOCNEJ I WSCHODNIEJ

 
 
Zdjęcia przedstawiają obrazy z kamer na gdańskim lotnisku im. Lecha Wałęsy, które są udostępniane dzięki stronie: http://www.airport.gdansk.pl/airport/kamery-internetowe
 
 
      Przez województwo pomorskie aktualnie przechodzą umiarkowane i silne opady śniegu. Opady przynoszą przyrost pokrywy śnieżnej od 1cm do 3cm.

      Przy okazji przypominam, że ujemna temperatura i opady śniegu występują tylko w północnej (oprócz krańców północno-zachodnich) i wschodniej Polsce. Jednocześnie ten obszar kraju w najbliższych dniach nie dostanie się "w ręce" odwilży. Najcieplejszym dniem będzie sobota (09.01) kiedy w godzinach południowych na termometrach będziemy mogli ujrzeć maksymalnie +2*C.

Prognoza opadów śniegu na 8 stycznia

      W ostatnich dniach w Polsce mogliśmy odczuć pierwsze oznaki dużej zmiany pogody. Silne mrozy zelżały i w prawie całym kraju pojawiły się słabe i umiarkowane ale długotrwałe opady śniegu. W województwach lubuskim i wielkopolskim lokalnie spadło do 10cm śniegu.
      W ciągu bieżącej doby (08.01.2016r.) czekać Nas będą kolejne, już bardziej zauważalne zmiany panującej aury. W ciągu nocy znad Niemiec do Polski wejdzie front okluzji. Na przodzie frontu znajdować się będzie chłodne powietrze, za którym do środkowej i zachodniej części kraju napłynie polarnomorska masa powietrza, gdzie temperatura z czasem wzrośnie do wartości dodatnich (do około 2*C).



      8 stycznia na północy, zachodzie oraz w centrum kraju pojawią się umiarkowane i silne opady śniegu. Przyrost pokrywy śnieżnej szacuje się od 2cm do 10cm. Opadom może towarzyszyć wiatr powodujący zamiecie i zawieje śnieżne. W stopniu 1. prognozowane są najsłabsze opady - do 2cm. Jednak mogą one tam wcale nie wystąpić.
      W środkowej i zachodniej Polsce podczas przechodzenia frontu temperatura powietrza zacznie rosnąć i osiągnie wartości powyżej 0*C. Skutkować to będzie opadami śniegu, które z czasem zaczną zamieniać się w opady deszczu, który może powodować oblodzenie.

środa, 6 stycznia 2016

Prognoza opadów śniegu na 6 stycznia


      6 stycznia na zaznaczonym obszarze wystąpią słabe i umiarkowane opady śniegu. Opady przemieszczać się będą powoli z zachodu na wschód z odchyleniem na północ. Przyrost pokrywy śnieżnej szacuje się od około 0,5cm do 2cm, jednak lokalnie może spaść więcej śniegu. Największe szanse na powstanie pokrywy grubszej niż 2cm istnieją w stopniu 2 (2cm-5cm), jednak nie muszą dotyczyć całego obszaru nim objętego.

Ostrzeżenie przed silnymi mrozami w noc z 5 na 6 stycznia






OSTRZEŻENIE PRZED MROZEM (stopień pierwszy: od -15*C do -20*C):

Ostrzeżenie przed mrozem wynoszącym do -20*C (lokalnie możliwe są jeszcze niższe wartości) zostało wydane północnej Polski (dla województw: warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, mazowieckiego, podlaskiego, kujawsko-pomorskiego oraz zachodniopomorskiego).

wtorek, 5 stycznia 2016

Prognoza opadów śniegu na 5 stycznia

      Od ponad tygodnia w całej Polsce panuje typowa dla wyżu skandynawsko-rosyjskiego mroźna i sucha aura. W wielu miejscach zanotowano "dwucyfrowe" mrozy, najzimniej było w Suwałkach, gdzie temperatura minimalna wyniosła -23.5*C.
      Szykuje się zmiana pogody. W najbliższych dniach na terenie całego kraju pojawią się opady śniegu, głównie o natężeniu słabym i umiarkowanym. Związane będą z rozpadającym się niżem atlantyckim, którego centrum obecnie znajduje się nad Wyspami Brytyjskimi.
      Pierwsi opady śniegu zaobserwują mieszkańcy południowej Polski. Z czasem opady pojawią się w Wielkopolsce i na Mazowszu, aż w końcu dotrą na północ kraju.

       (Poniżej znajduje się prognoza dotycząca bieżącej doby - 5 stycznia.)


      Na zaznaczonym obszarze wystąpią słabe i umiarkowane opady śniegu. Opady przemieszczać się będą powoli z zachodu na wschód. Przyrost pokrywy śnieżnej szacuje się od około 0,5cm do 2cm, jednak lokalnie może spaść więcej śniegu. Największe szanse na powstanie pokrywy grubszej niż 2cm istnieją w stopniu 2 (2cm-5cm), jednak nie muszą dotyczyć całego obszaru nim objętego.

poniedziałek, 4 stycznia 2016

Ostrzeżenie przed silnymi mrozami w noc z 3 na 4 stycznia







OSTRZEŻENIE PRZED MROZEM (stopień pierwszy: od -15*C do -20*C):

Ostrzeżenie przed mrozem wynoszącym od -15*C do -20*C zostało wydane dla całej kraju za wyjątkiem południowo-zachodnich krańców.


OSTRZEŻENIE PRZED MROZEM (stopień drugi: od -20*C do -30*C):

Ostrzeżenie przed mrozem wynoszącym do -25*C (lokalnie mogą pojawić się jeszcze niższe wartości) zostało wydane dla województw: warmińsko-mazurskiego, małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego, podlaskiego, śląskiego oraz lokalnie dla łódzkiego, pomorskiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego.

sobota, 2 stycznia 2016

Ostrzeżenie przed mrozem na noc z 1 na 2 stycznia





OSTRZEŻENIE PRZED MROZEM (stopień pierwszy: od -15*C do -20*C):


Ostrzeżenie przed mrozem wynoszącym około -16*C zostało wydane dla województw: warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego, podlaskiego, śląskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego oraz lokalnie dla zachodniopomorskiego.


OSTRZEŻENIE PRZED MROZEM (stopień drugi: od -20*C do -30*C):

W nocy i nad ranem w "polskich" Karpatach oraz okolicach spodziewane są spadki temperatur do -25*C.

piątek, 1 stycznia 2016

Na wschodzie Polski pojawiły się opady śniegu

zdjęcie pochodzi ze strony o adresie URL: www.traxelektronik.pl/pogoda/kamery/kamera.php?pkamnum=1679


      Przelotne słabe i umiarkowane opad śniegu występują nad województwami: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim i lubelskim. Tworzyć mogą pokrywę śnieżną do 1-2cm grubości. Opady cały czas przemieszczają się w głąb kraju.

Prognoza opadów śniegu na 1 stycznia





      Na zaznaczonym terenie (mapka powyżej) prognozowane są słabe i umiarkowane opady śniegu przez cały dzień. Przyrost pokrywy śnieżnej szacowany jest na 2-5cm. Jednak siła frontu nie jest jeszcze do końca znana. Może się okazać, że front wejdzie jeszcze bardziej w głąb kraju lub przyrost pokrywy śnieżnej będzie większy niż zakładają obecne prognozy, w tym powyższa mapka. W takim wypadku prognoza opadów śniegu na 1 stycznia zostanie zaktualizowana.

aplikacja Disqus

comments powered by Disqus