ODWIEDŹ NASZ FANPAGE!
www.facebook.com/InfoMeteoGD/ - Info Meteo GD - Trójmiasto

NASI PARTNERZY:
burzelniska.pl - Pomorskie Obserwatorium Burzowe w Lniskach
gdansk.dlawas.info - Gdańsk dla Was

piątek, 31 marca 2017

Prognoza burz - 31 marca

      Za zachmurzenie w północnej Polsce odpowiada niewielki ośrodek niżowy o nazwie Iwan II znad południowych Inflantów oraz Białorusi. W strefie chłodnego frontu prognozuje się procesy konwekcyjne. Jednakże obecność zachmurzenia warstwowego może skutecznie powstrzymać wypiętrzanie się chmur Cb.
      Warunki termodynamiczne wyniosą CAPE: 550 J/kg, LI -2*C. Czynniki wspomagające konwekcję: (kinematyka) DLS 15-20 m/s, LLS 5-10 m/s, SRH 100-150 m^2/s^2; (wodność troposfery) 21 mm; słaba linia zbieżności wiatrów na Pobrzeżu Gdańskim, Żuławach i Warmii.
      Jeśli burze w ogóle się pojawią, przyniosą intensywne opady deszczu, wiatr do 75 km/h oraz drobny grad. Będą miały charakter pojedynczych, lokalnych komórek, chociaż nie wykluczone struktury wielokomórkowe.

      Wystąpienie burz jest wielką niewiadomą. Do tej pory nie jest obserwowana żadna konwekcja. Jednakże z godziny na godzinę chmur warstwowych będzie ubywać, co może umożliwić powstanie chmur kłębiastych.


Prognoza weekendowa - (31 marca - 2 kwietnia)

      Polska znajdzie się w korytarzu powietrznym pomiędzy wyżem Marrit znad Bałkanów, a niżem Johnny z pogranicza Morza Północnego i Norweskiego. Taka sytuacja baryczna spowoduje napływ zwrotnikowej masy powietrza z Europy Południowej. Zrobi się gorąco, patrząc względem daty w kalendarzu. Temperatury śmiało wzrosną do 20*C, w wielu miejscach ta wartość zostanie przekroczona. Gorzej wygląda kwestia nasłonecznienia, praktycznie cały czas na widnokręgu obecne będą chmury, Jednakże stwierdzenie, że chwil ze Słońcem będzie niewiele, jest błędne.

PIĄTEK (31 marca):
      W ciągu dnia słupki rtęci mocno podskoczą do góry. Od 16*C na Pobrzeżu Koszalińskim przez 17*C w okolicach Wieżycy, 18*C w Kartuzach i Kościerzynie, 19*C na zachodzie województwa do 20*C wzdłuż Wisły. Zachmurzenie umiarkowane i duże. W godzinach południowych i popołudniowych możliwe przelotne opady deszczu i słabe burze. Wiatr na ogół słaby, jedynie w rejonie Trójmiasta umiarkowany, w porywach do 45 km/h.

SOBOTA (1 kwietnia):
      Najcieplejszy dzień weekendu, w całym województwie 20-21*C. Miejscami może być trochę zimnej lub cieplej. Zachmurzenie od małego na w południowych powiatach do umiarkowanego i umiarkowanie dużego na krańcach północnych. Możliwe zamglenia, mgły i stratus na pobrzeżu (głównie rano, wieczorem oraz w nocy). Możliwe przelotne opady deszczu i słabe burze (marginalne prawdopodobieństwo). Wiatr słaby.

NIEDZIELA (2 kwietnia):
      Ochłodzi się. Powodem będzie chłodny front atmosferyczny przemieszczający się z północnego-zachodu na południowy-wschód. Przyniesie opady deszczu oraz burze o umiarkowanej sile. Za dnia od 17-18*C w północnych i zachodnich powiatach do 20*C na linii Trójmiasto - Kwidzyn.


czwartek, 30 marca 2017

Front ciepły nad Polską

      Pierwsze krople deszczu spadły godziną 17-18. Była to oznaka, ze dotarł pierwszy front ciepły. Około godziny 20:00 rozpadało się - nasunął się drugi front ciepły. Aktualnie najmocniej pada w woj. pomorskim i warmińsko-mazurskim. Chmury deszczowe odpuszczą w drogiej połowie nocy. Temperatura nie spadnie poniżej 8*C.


Prognoza pogody na 30 marca

      W czwartek do Polski zacznie napływać nagrzane powietrze zwrotnikowe znad północnej Afryki. Wyraźne tego efekty odczujemy w piątek, sobotę i niedzielę, kiedy słupki rtęci z pewnością wzrosną do 20*C!

CZWARTEK:
      Pierwsza połowa dnia pogodniejsza od drugiej. Mimo sporej ilości chmur i możliwych słabych opadów deszczu, pojawią się przejaśnienia. Ciśnienie będzie rosło (około godz. 11:00 osiągnie 1026 hPa), wiatr słaby. Popołudniu zachmurzenie zacznie się stopniowo zagęszczać. Późnym popołudniem lub wieczorem nad woj. pomorskie dotrze ciepły front atmosferyczny związany z niżem Iwan II. Przyniesie słabe, umiarkowane opady deszczu. Ciśnienie zacznie spadać i nasili się wiatr. W porywach do 55 km/h, a na Pobrzeżu Koszalińskim do 70 km/h!
      W ciągu dnia na termometrach ujrzymy od 7*C w okolicach Wieżycy do 9*C na przeważającym obszarze województwa. Nocą, w związku z napływem powietrza zwrotnikowego, będzie jeszcze cieplej. Od 10*C w pow. kościerski, kartuskim, człuchowskim i chojnickim do 12*C na Pobrzeżu.






wtorek, 28 marca 2017

Obserwacje zorzy powiodły się!

      Minionej nocy w północnej i częściowo środkowej Polsce można było dostrzec zorzę polarną. Udokumentowane obserwacje odbyły się na Wyspie Sobieszewskiej, w Pierkunowie koło Giżycka,w okolicach Ełku, a nawet w Poznaniu.
      Burza magnetyczna wciąż trwa. Jeśli natężenie utrzyma się na poziomie G2, Bz będzie ujemne, a Kp osiągnie 6, dzisiejszej nocy znów będzie można podziwiać zorzę na terenie naszego kraju. Oczywiście jeśli pogoda pozwoli.

Miejsce: Wyspa Sobieszewska
Źródło: https://www.facebook.com/rmstudiocompl/

Miejsce: Pierkunowo
Źródło: https://www.facebook.com/groups/mazurycud/

Miejsce: okolice Ełku
Źródło: https://www.facebook.com/Rafal.Nowosielski.Photography/

Miejsce: Poznań
Źródło: https://www.facebook.com/piorunujaco/

      Na terenach położonych bardzo blisko morza możemy obserwować bardzo ciekawe zjawisko. Stratus zalegający nad Bałykiem na wskutek działalności Słońca nie "wyparował", lecz osiadł i przybrał postać mgły, która zaczęła wdzierać się na ląd.
      Zobaczcie, jak wygląda owe zjawisko w Gdańsku oraz na zdjęciach satelitarnych (http://pl.sat24.com/pl/pl):

Prognoza pogody na 28 marca - aktualizacja

      Dziś znów nadarzyła się okazja, aby odczuć, jak bardzo nieprzewidywalna może być pogoda. Modele numeryczne, jak i nasza prognoza zakładały, że zachmurzenie w postaci chmur stratus będzie utrzymywać się przez cały dzień. Tymczasem działalność Słońca spowodowała zmianę stanu skupienia wody zawartej w chmurach z ciekłego w gazowy, skutkiem czego jest bezchmurne niebo.
      Duże nasłonecznienie wiąże się ze wzrostem temperatury.

      Prognoza pogody po aktualizacji wygląda następująco:


Prognoza pogody na 28 marca

      Wtorek w znacznej części woj. pomorskiego przyniesie pochmurną i niezbyt ciepłą aurę z temperaturą w przedziale 8-11*C. Jedynie na południowym-zachodzie mniej chmur, i cieplej - do 15*C. Opadów deszczu i silnego wiatru dziś się nie spodziewamy.

Życzymy miłego dnia :-)


poniedziałek, 27 marca 2017

Zorza - bieżące informacje

      Burza magnetyczna nasila się. Aktualnie (22:25) Kp wynosi 5.67, mimo iż 20 minut temu było 5.33. Według prognoz w ciągu najbliższych 30-60 minut indeks planetarny przekroczy wartość 6, co umożliwi obserwację zorzy w pasie nadmorskim.

     Niestety znad Bałtyku nadciąga strefa umiarkowanego i dużego zachmurzenia, co może skutecznie uniemożliwić ujrzenie tego zjawiska na Pomorzu Wschodnim. :-(


Ostrzeżenie - w nocy powieje!

 
     Nocą nasilony wiatr odczujemy w całym prawie województwie, za wyjątkiem południowych powiatów. O wiele gorzej będzie w powiatach: wejherowskim, puckim, Gdynii, Sopocie, Gdańsku, gdańskim, nowodworskim, starogardzkim, tczewskim (być może także w słupskim, lęborskim i kartuskim). Mieszkańcy wymienionych rejonów muszą przygotować się na wietrzną noc. Wiatr w porywach osiągnie 60-75 km/h!

      Zamieszczamy wykres danych modelu numerycznego UM dla Gdańska:


Ziemia w strefie wiatru słonecznego

      Ziemia weszła w strefę oddziaływania szybko przemieszczającego się wiatru słonecznego. Dzięki czemu, na wysokich i lokalnie umiarkowanych szerokościach geograficznych półkuli północnej obecnie możemy obserwować zorzę polarną. Być może ujrzymy ją także w północnej Polsce (prawdopodobieństwo ok. 70%).
      Aktualnie natężenie zorzy polarnej wynosi G2 (umiarkowane), a indeks planetarny Kp = 5,33. Dla przypomnienia, aby w północnej Polsce móc ujrzeć zorzę, Kp musi osiągnąć przynajmniej 6.

      Pozostaje jeszcze kwestia zachmurzenia. Zarówno model UM, jak i GFS przewidują nasunięcie się większego zachmurzenia nad Pomorze Wschodnie około godz. 23:30. Niestety potwierdzają to nasze obliczenia na podstawie danych satelitarnych: pl.sat24.com/pl/scan. Miejmy nadzieję, że chmury przyjdą jak najpóźniej.

      Oczywiście na bieżąco będziemy informować o dalszym rozwoju sytuacji.

      Zainteresowanym z pewnością przyda się radar aktualnego zasięgu wiatru słonecznego: http://www.aurora-service.eu/aurora-forecast/



      U nas piękne Słońce, małe zachmurzenie i 15*C w cieniu. Jak u was? Są chmury? Ile na termometrach? Piszcie. :-)

Foto: Tsbt Meteo - Informacje Pogodowe


Prognoza tygodniowa (27.03 - 31.03) - Czyżby pierwsze 20*C ???

Poniedziałek zapowiada się słonecznie i ciepło. Na termometrach ujrzymy od 11*C w Kartuzach i Kościerzynie do 15*C w Malborku, Słupsku i Trójmieście. Wiatr słaby, wieczorem i w nocy silniejszy.

Na następne dni dokładna prognoza z opisem wydawana będzie ma bieżąco.


niedziela, 26 marca 2017

      W Gdańsku panuje piękna pogoda. Jaskrawe Słońce, mało chmur, słaby wiatr, na termometrach 14*C. Wręcz wymarzony scenariusz na marcową niedzielę.

Piszcie, jak u was. Jesteśmy ciekawi. ;D

Fot. Tsbt Meteo - Informacje Pogodowe

sobota, 25 marca 2017

Zmiana czasu - 25/26 marca

      Dziś w nocy zmieniamy czas zimowy (czyli czas strefowy) na czas letni, przestawiając zegarki z godz. 2:00 na godz. 3:00.

      Czas letni, jako pierwsi, wprowadzili Niemcy w 1916 r., w ich ślady, głównie ze względu na trwającą wojnę, poszli Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. W Polsce wprowadzono tą zmianę w 1919 r. Do dziś zegarki przestawiamy w ~ 70 krajach.

      Co dla nas oznacza zmiana czasu na letni? Na pewno fakt, iż będziemy spać o godzinę krócej. Poza tym pojawią się utrudnienia w transporcie kolejowym, lotniczym oraz systemach informacyjnych. Pozytywów jest niewiele, głównie mniejsze zużycie prądu w godzinach wieczornych.

      Pamiętajmy więc, że od jutra do 29 października w Gdańsku Słońce górować będzie nie o 11:45, a o 12:45.


Co ostatnimi dniami przyniosła pogoda w Niemczech i Holandii???

      Pamiętacie prognozę burzową z wtorku? W Polsce procesy konwekcyjne okazały się za słabe, natomiast u naszych zachodnich sąsiadów zagrzmiało.
      Gdy niż Falk wraz z frontem burzowym uciekł na wschód, za aurę w środkowej, zachodniej Europie odpowiedzialność objął wyż Ludwiga. Przyniósł dużą ilość bezchmurnego nieba i ciepło. Zresztą Ludwiga nadal gra pierwsze skrzypce w Europie Środkowej.

      Zdjęcia nadesłane przez Pana Piotra świetnie przedstawiają pogodę w Niemczech i Holandii w okresie 21-22 marca. Serdecznie dziękujemy.

Fot. Piotr Bigus

Burza i zachód Słońca w północno-wschodnich Niemczech - 21 marca:

Fot. Piotr Bigus

Piękna, wyżowa aura na terenie Holandii - 22 marca:

Fot. Piotr Bigus

Prognoza weekendowa - (25-26 marca)

SOBOTA:
      W dalszym ciągu za pogodę w Polsce odpowiadać będzie ośrodek wyżowy o nazwie Ludwiga. Jego specyficzne położenie oraz aktualny stopień nagrzania mas powietrza spowoduje, że z okolic Islandii i Norwegii napłynie chłodne powietrze polarnomorskie. W sobotę temperatura wzrośnie w Kartuzach i Kościerzynie do 5*C, a w Malborku, Tczewie i Kwidzynie do 8*C. W pierwszej połowie dnia zachmurzenie umiarkowane, silne, całkowite. Miejscami możliwe słabe i umiarkowane opady deszczu. Pojawi się czynnik chłodzący - wiatr. Powieje, początkowo z zachodu, później z północy, w porywach do 50-55 km/h.
      Popołudniu zachmurzenie zacznie się stopniowo zmniejszać. Wieczorem na niebie ujrzymy tylko pojedyncze obłoki, jedynie na zachodzie województwa chmury odpuszczą dopiero w nocy. Pogodne niebo spowoduje duże spadki temperatur. W okolicach Słupska nawet do -3*C.

NIEDZIELA:
       Mimo iż nadal pozostaniemy pod zwierzchnictwem Ludwigi, to napłynie nieco cieplejsze powietrza znad Niemczech. Odczucie ciepła spotęguje duża ilość Słońca oraz słaby wiatr nie przekraczający 20-25 km/h.
      Niedziela przyniesie dość przyjemną aurę. Na termometrach ujrzymy od 8*C na Pojezierzu Kaszubskim do 10*C na obrzeżach województwa.
      Noc cieplejsza od poprzedniej - ok. 2*C.


piątek, 24 marca 2017

- 13:50 - 24.03.2017 r.

      Tak, jak przedstawiają to dane satelitarne z godz. 13:05 CET, w całej północnej Polsce, a także na Bałtyku panuje słoneczna, wyżowa aura. Dzisiejszą pogodę zawdzięczamy rozległemu ośrodkowi wyżowemu o nazwie Ludwiga, który ciągnie się od Atlantyku przez Wyspy Brytyjskie, Benelux, Danię, południową Szwecję, Niemcy, Polskę, Inflanty, południową Finlandię aż po Bałkany i Turcję.
      W większości niebo jest całkowicie czyste, chociaż miejscami pojawiają się pojedyncze chmurki.


Prognoza pogody na 24 marca

      Czeka nas słoneczny i dość ciepły dzień. Temperatury śmiało wzrosną do ok. 10*C. Na niebie ujrzymy pojedyncze chmury, albo nie ujrzymy ich wcale. ;-D
      Czynnikiem obniżającym temperaturę odczuwalną może okazać się zimny, wilgotny wiatr wiejący z północy i wschodu (zwłaszcza na Pobrzeżu Koszalińskim i Gdańskim).

       Zalecamy nacieszyć się piątkiem, ponieważ weekend zapowiada się chłodniejszy i bardziej pochmurny. Więcej szczegółów podamy w prognozie weekendowej.


czwartek, 23 marca 2017

Prognoza pogody na 23 marca

      Żeby ciągle nie zanudzać masą tekstu postanowiliśmy wydać prognozę w 100% opartą na grafice. Co o niej sądzicie?

Życzymy miłego dnia! ;-)


środa, 22 marca 2017

Dzień dobry!

Przed nami piękna środa. Termometry wskażą od 8*C do 14*C. Po niebie przesuwać się będą lekkie chmury piętra wysokiego, takie zachmurzenie nie będzie zasłonić Słońca. Wiatr słaby, zachodni.

Reasumując, czeka nas ciepła i słoneczna środa!

Życzymy miłego dnia! :-)

wtorek, 21 marca 2017

[15:00]

      Tak, jak pisaliśmy, pojawienie się burz nie było pewne. Czynniki hamujące okazały się na tyle silne, że ograniczyło konwekcję jedynie do mocniej rozbudowanych chmur Cumulus, które cały czas możemy obserwować na niebie.
      Do godz. 13 aura była cudna. Później nasunęła się strefa zachmurzenia piętra wysokiego w postaci chmur Cirrus przypominających mleczną zasłonę. Niestety, chmur będzie już tylko przybywać. Wieczorem i w nocy może popadać deszcz.
      Termometry aktualnie wskazują od 12*C w okolicach Słupska do 14*C w Bytowie i Trójmieście.

      Trzeba przyznać, że pierwszy dzień kalendarzowej wiosny mija z iście wiosenną pogodą.

Prognoza pogody na 21 marca - możliwe burze

Sytuacja ogólna: 

      We wtorek za pogodę w Polsce będzie odpowiadać ośrodek niżowy o nazwie Dieter z centrum nad Morzem Norweskim. W ciągu dnia przez nasz kraj, od północnego zachodu przetoczy się chłodny front atmosferyczny wraz z zatoką niżową.
      Na oraz za chłodnym frontem, w środowisku termodynamicznym CAPE 100-200 J/kg wspieranym przez nasilony pionowy przepływ powietrza w środkowej i dolnej DLS 0-6 km 24-34 m/s, LLS 4-14 m/s oraz konwergencję wiatrów, a także zwiększoną wilgotność w troposferze (PW) dojdzie do rozwoju zjawisk konwekcyjnych. Obecne będą także czynniki hamujące ich rozwój: mały gradient temperatury w warstwie 2-4km AGL (6,2*C/km) oraz Lifted Index wynoszący 5-7*C. Z tego powodu, nie można stwierdzić, że na pewno zagrzmi.

Szczegóły dla woj. pomorskiego: 

       Chłodny front atmosferyczny z opadami deszczu opuści Pomorze około godz. 11:00. Ilość chmur ulegnie zredukowaniu, na tyle, aby wyjrzało Słońce. Uaktywnią się ruchy wznoszące i chmury Cb zaczną się wypiętrzać, przynosząc przelotne opady i burze przez cały dzień.
      Powstaną zarówno komórki konwekcyjne, jak i burzowe, które będą wykazywać skłonność do łączenia się w większe struktury w formie liniowej. Burze przyniosą intensywne opady deszczu oraz porywisty wiatr (60-80 km/h). Aktywność elektryczna będzie umiarkowana. W południowych powiatach, ze względu na spore wartości DLS, może rozwinąć się parę superkomórek o dość niskich wierzchołkach, mogących generować opady gradu do 1-2 cm średnicy. Na południowym-zachodzie województwa istnieje marginalne prawdopodobieństwo utworzenia się słabej, krótkotrwałej trąby powietrznej lub tworu przynajmniej przypominającego Funnel Cloud.


poniedziałek, 20 marca 2017

[21:40]

      Przez Polskę przechodzi system frontów atmosferycznych związanych z niżem Falk znad Morza Północnego. W północnych województwach przynoszą umiarkowane i silne opady deszczu.
      Aktualnie w prawie całym województwie pada (za wyjątkiem pow. człuchowskiego). Niedługo czeka nas przerwa od opadów, niestety nie potrwa długo, bo zaledwie 1-2 godziny. Taka aura, umiarkowany i silny deszcz z chwilowymi przerwami, utrzyma się do jutra do godz. 8:00 - 12:00.
      Mimo nadciągającego chłodnego frontu, czeka nas ciepła noc z temperaturami na poziomie 7-10*C.

Prognoza tygodniowa (20.03 - 24.03) - Mieszanki pogodowej ciąg dalszy: zimno, ciepło, śnieg, deszcz, Słońce.


  • Poniedziałek - Nocą z niedzieli na poniedziałek przez całe województwo przejdą opady deszczu, deszczu ze śniegiem oraz mokrego śniegu. Miejscami się zabieli (największe szanse na wspomnienie zimy mają mieszkańcy pow.: człuchowskiego, chojnickiego, bytowskiego, kościerskiego, kartuskiego, starogardzkiego i kwidzyńskiego). Za dnia bez opadów, lecz pochmurno. Możliwe przejaśnienia. Późnym wieczorem od zachodu nasunie się strefa silnych opadów deszczu. Mimo pochodzenia konwekcyjnego, przybiorą charakter ciągły.
    Na ogół, za dnia będzie zimniej niż w nocy. Wynikać to będzie z chwilowego napływu ciepłej masy powietrza z południa Europy.
    Wiatr zachodni do południowego, w porywach do 50km/h.
Prognoza na kolejne dni będzie wydawana na bieżąco.


niedziela, 19 marca 2017

Prognoza pogody - 19 marca

      Niedziela zapowiada się lepiej niż sobota, choć nadal nieciekawie. Rozpocznie się wietrznie, a skończy deszczowo. Cała zimna. Na chwilę wyjrzy Słońce.

0:00 - 6:00 : Niż Eckhart z godziny na godzinę będzie się odsuwać coraz dalej na wschód. Zachmurzenie rozrzedzi się do dużego, średniego oraz małego na zachodzie województwa. Na wschód od linii Łeba - Lębork - Kościerzyna - Czersk nadal możliwe słabe i umiarkowane opady deszczu oraz deszczu ze śniegiem. Wiatr w porywach osiągnie 60-75 km/h. Na morzu sztorm - do 8-9 stopni w skali Beauforta. Temperatura od -1*C w okolicach Wieżycy do 3*C na Pobrzeżu Koszalińskim.

6:00 - 12:00 : Za niżem napłynie do nas masa starego powietrza arktycznego charakteryzująca się zróżnicowanym, zmiennym zachmurzeniem. Pojawi się Słońce, godziny poranne i przedpołudniowe przyniosą go najwięcej. Wiatr z każdą godziną będzie wyraźnie słabł, około południa ustanie. Temperatura od 2*C w Kartuzach i Kościerzynie do 4*C w znacznej części województwa.

12:00 - 18:00 : Chmur zacznie przybywać. Na termometrach ujrzymy od 4*C w Kartuzach do 6-7*C w Słupsku, Lęborku, Człuchowie, Miastku, Bytowie, Chojnicach, Starogardzie, Tczewie, Kwidzynie, Sztumie i Malborku.

18:00 - 0:00 : Zachmurzenie duże do całkowitego. Późnym wieczorem z zachodu wkroczy strefa opadów deszczu, związana z niżem Dieter znad Morza Norweskiego. W pow. kartuskim i kościerskim nie wykluczone opady mieszane.




sobota, 18 marca 2017

[17:20] - Nadchodzi silny wiatr! Na Bałtyku sztorm!

      Niż Eckhart obrał trajektorię wyznaczoną przez model GFS. Obecnie jego centrum przechodzi nad Pruszczem Gdańskim, kieruje się na Olsztyn.

      W najbliższych godzinach wiatr znacząco przybierze na sile. Maksymalne porywy wystąpią w środku nocy i osiągną 65-80 km/h! Na Bałyku sztorm - do 8-9 stopni w skali Beauforta! Na szczęście w niedzielnego rano sytuacja zacznie się uspokajać.
      Warto dodać, że o wiele mocniejszy wiatr spodziewany jest w środkowej i południowej Polsce - 80 do 100 km/h!

      Tak jak wcześniej pisaliśmy, doszło do rozwoju zjawisk konwekcyjnych. Umiarkowane burze w postaci liniowej, wielokomórkowej struktury przetaczają się przez południowej regiony kraju. Niebawem zagrzmi m.in. w Krakowie.


W ostatnich dniach mieszkańcy stanu Nowy Jork w USA musieli zmierzyć się z potężnymi śnieżycami oraz silnym wiatrem. Jak można wywnioskować z filmu, wcale im to nie przeszkadza, a wręcz traktują to, jak atrakcję.

A Wam podoba się takie oczekiwanie na pociąg? ;)


autor: Nick Colvin

Prognoza pogody - 18 marca

      Niestety, weekend zapowiada się chłodny i deszczowy. Szczególnie nieprzyjemna pod względem aury będzie sobota.

      W sobotę przez Polskę przetoczy się ośrodek niżowy o nazwie Eckhart. Na terenie naszego kraju wejdzie w fazę największego pogłębienia. W jego centrum, które wg modelu GFS przejdzie linią Koszalin - Pruszcz Gdański - Olsztyn - Białystok, a wg modelu UM linią Kołobrzeg - Bydgoszcz - Białystok, ciśnienie spadnie do 984 hPa. Gdy niż wejdzie na Białoruś, zacznie się wypełniać.
      Eckhart zaciągnie do Polski trzy różne masy powietrza. Chłodne powietrze polarnomorskie poprzedzone sektorem ciepłego powietrza polarnomorskiego (ciepło dotrze na kilka godzin do południowej i środkowej Polski) napłynie nad cały kraj. Zimne, powietrze arktyczne ograniczy się tylko do Pomorza, Warmii, Mazur i Podlasia. Jego skutkami będą opady mieszane oraz lekkie przymrozki.
      Dodatkowo na dynamicznym wycinku chłodnego frontu atmosferycznego (obszar zakreskowany na żółto) dojdzie do rozwoju konwekcji, która może objawić się słabymi i umiarkowanymi burzami. Czas pokaże czy takowe faktycznie się pojawią.
  • Sobota - Rano temperatura wyniesie 3-4*C. Wyjątkiem będą okolice Kościerzyny i Kartuz ok. 0*C. Za dnia najwyższe słupki rtęci ujrzą mieszkańcy Trójmiasta - od 4,5*C do 5,5*C. W pozostałej części województwa spodziewamy się co najwyżej 3-4*C. Nocą niewiele chłodniej, od 0*C w pow. kościerskim i kartuskim do 3*C w Malborku. W okolicach Wieżycy możliwy symboliczny mróz.
    Padać będzie przez cały dzień. Oprócz deszcz pojawią się opady deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu (pow. kartuski, kościerski oraz okolice Trójmiasta).
    Wiatr nasili się dopiero pod wieczór i osiągnie maksymalnie 60-70km//h.
    Zachmurzenie całkowite, chwilami może nieco się rozrzedzać.


wtorek, 14 marca 2017

[16:00]

 Od około godziny 16:00 nad woj. pomorskie nasuwa się strefa dużego i całkowitego zachmurzenia ulokowana na nikłym froncie atmosferycznym. Ciepło, które zaczyna napływać, odczujemy dopiero nocą, kiedy temperatura powietrza nie spadnie poniżej 5*C.
Wieczorem i w nocy nie można wykluczyć lokalnych, słabych opadów deszczu.



poniedziałek, 13 marca 2017

Prognoza tygodniowa (13.03 - 17.03) - Słońce i deszcz, ciepło i zimno, czyli typowy marzec





W rozpoczynającym się tygodniu czeka mieszanka pogodowa. Będzie można się poczuć "jak w
garncu". Będzie dużo chwil ze Słońcem, popada deszcz. Słupki rtęci wzrosną do 13*C, nocą możliwe przymrozki. Również pojawi się wiatr. Przejdźmy do szczegółów:

  • Poniedziałek - Za sprawą wyżu Johanna znad Infantów pojawi się dużo pogodnego nieba. Więcej chmur ujrzą jedynie mieszkańcy wschodniej części województwa. Temperatura za dnia dojdzie do 7*C w okolicach Malborka, a nocą spadnie nawet do -2*C na Pojezierzu Kaszubskim. Wiatr słaby, zmienny.
  • Wtorek - Coraz większy wpływ na pogodę będzie miał ośrodek niżowy Bernd znad Morza Norweskiego. W ciągu dnia chmur będzie przybywać. Temperatura wyniesie 8-10*C. Wieczorem nad Pomorze dotrze zanikający front atmosferyczny. Lokalnie przyniesie słabe i umiarkowane opady deszcz. Za frontem napłynie cieplejsze powietrze, czego skutkiem będzie noc z temperaturą na poziomie 5-7*C.
  • Środa - Polska znajdzie się w strefie Prądu Strumieniowego (Jet Stream), pomiędzy dobrze rozbudowanymi ośrodkami barycznymi - niżem Bernd, którego centrum od wtorku do środy przesunie się nad Morze Barentsa, oraz wyżem Kathrin znad Francji. Taka sytuacja zawsze skutkuje silnym i porywistym wiatrem. W woj. pomorskim rozpędzi się do 70-80 km/h, przy czym na Pobrzeżu i Bałtyku nie wykluczone porywy do 90-100 km/h!
    Do wieczora aura, nie licząc wiatru, będzie przyjemna. Dopiero później chmur zacznie przybywać, niewykluczony przelotny deszcz.
    Termometry pokażą maksymalnie 10*C w rejonie Malborka i Starogardu Gdańskiego. 
  • Czwartek - Dalszy ciąg walki chmur ze Słońcem. Wiatr umiarkowany do silnego na Pobrzeżu (50-60 km/h). Za dnia od 6*C w okolicach Człuchowa do 8*C na linii Trójmiasto - Starogard Gdańskiego. Nocą najzimniej będzie w Człuchowie i Chojnicach, jedynie 2*C.
  • Piątek - Podobnie jak w środę, będzie wietrznie. W całym regionie powieje 45-60 km/h, na Pobrzeżu do 73 km/h, a na Bałtyku jeszcze więcej - do 85 km/h! Na szczęście popołudniu wiatr się uspokoi.
    W pierwszej połowie dnia ciepło. Termometry pokażą nawet 13*C. Jednakże, już koło godz. 12:00 od północnego-zachodu wkroczy chłodny front atmosferyczny. Przyniesie umiarkowane i silne opady deszczu.
      Obecne wyliczenia modelu GFS wskazują, że najbliższy weekend będzie chłodny, wietrzny i deszczowy. Na szczęście 5 dni, to w pogodzie bardzo długo, więc miejmy nadzieję, ze prognozy zmienią się na bardziej pozytywne.


      Przepraszamy za spore opóźnienie z wydaniem prognozy. Jesteśmy małą grupą i nie zawsze jesteśmy w stanie pogodzić życie prywatne z prowadzeniem strony.


sobota, 11 marca 2017

Prognoza weekendowa - (11-12 marca)

      W weekend za pogodę w Polsce początkowo odpowiadać będzie wyż Johanna znad Skandynawii. Następnie połączy się on z wyżem znad zachodniej Rosji. Przy takim rozkładzie barycznym spłynie do nas chłodne i rześkie powietrze z północy Europy. Aura nie będzie zbyt przyjemna.
      W sobotę, jak i w niedzielę w najcieplejszym momencie dnia temperatura nie przekroczy 4-6*C. Nocą czekają nas przymrozki. Najmniejsze wartości pokażą termometry w południowych i środkowych Kaszubach.
      Przez całą sobotę postępować będzie słaba i umiarkowana konwekcja przynosząca przelotne opady deszcz, w pow.: kartuskim, kościerskim, bytowskim, człuchowskim, chojnickim, starogardzkim, tczewskim, malborskim, sztumskim, tczewskim nie wykluczony deszcz ze śniegiem. W niedzielę opady, jeśli wystąpią, będą prawie niezauważalne i bardzo lokalne. Mimo to zachmurzenie nadal będzie się utrzymywać. Na szczęście chwile ze Słońcem na pewno się pojawią.
      Wiatr słaby, północny, maksymalnie 40km/h na wschodzie województwa.

Na stan dzisiejszy, prognozy wskazują na to, że marzec na Pomorzu zapisze się chłodno.



wtorek, 7 marca 2017

[01:30]

      Obecnie słabe i umiarkowane opady śniegu występują w pow.: nowodworskim, malborskim, gdańskim, kartuskim, Gdańsk, Sopot, Gdynia, puckim, wejherowskim, lęborskim oraz częściowo w słupskim, kościerskim, starogardzkim i tczewskim.W najbliższych godzinach opady powinny zagłębić się bardziej na zachód województwa.
      Opady okazują się słabsze niż zakładały to modele. Oczywiście nadal spodziewany przyrost wynosi 2-5cm z możliwością >5cm, natomiast miejscami pokrywa wcale się nie utworzy lub będzie symboliczna.

Zamieszczamy dane radarowe z godz. 1:10.

Co oznaczają kolory? Informują o natężeniu opadu. Im jaśniejszy odcień niebieskiego, tym silniejszy opad.

poniedziałek, 6 marca 2017

Prognoza przyrostu pokrywy śnieżnej - (6.03 - 8.03)

      Na Pomorzu Wschodnim, Warmii i cz. Mazurach do środy spadnie 2-5cm śniegu. Nie można wykluczyć, że lokalnie dojdzie do 10cm! Podobne wartości spodziewane są w Sudetach oraz w Tatrach wraz z terenami pobliskimi.

      Zachodnia Polska oraz częściowo południowa została objęta możliwością utworzenia się symbolicznej pokrywy śnieżnej do 1-2cm - (1). Jest to niepewna sytuacja, ponieważ nie wiadomo czy opady śniegu w ogóle wystąpią. Wyliczenia modelu GFS dają taką możliwość, natomiast wyliczenia modelu UM wyraźnie temu zaprzeczają.


Dynamiczny poniedziałek - Zues nad Polską!

      Najbliższe godziny przyniosą znaczne pogorszenie pogody. Wszystko za sprawą aktywnego ośrodka niżowego o nazwie Zeus, który jednocześnie zaciąga trzy całkowicie odmienne masy powietrza. Zeus powstał niedzielnym wieczorem nad Alpami, następnie zaczął kierować się na północ. Nocą z niedzieli na poniedziałek oraz w poniedziałek przemieszczać się będzie nad Polską. Następnie kierować się będzie nad Bałtyk. Minimalne ciśnienie wyniesie 997 hPa.

      Pomorze znajdzie się w strefie napływu zimnego, powietrza arktycznego znad Skandynawii. Skutkiem tego będą opady śniegu i temperatury poniżej 0*C.
      W poniedziałek, początkowo termometry wskazywać będą 4-7*C. Od rana będzie padać deszcz. Na zachodzie województwa przelotnie, natomiast na wschodzie ciągłe. Natężenie opadów będzie umiarkowane oraz silne.
      Mróz chwyci w zależności od rejonu województwa,w różnych godzinach. Najszybciej, popołudniu, w północnych i środkowych powiatach, następnie we wschodnich (wieczorem), a w zachodnich w pierwszej części nocy.
      Największe opady śniegu spodziewane są na Kaszubach i Pobrzeżu. Na południu Pomorza także się pojawi, tylko będzie miał charakter, raczej, symboliczny.
      Najdłużej popada na w powiatach: kartuskim, kościerskim, bytowskim, słupskim i lęborskim. Tam również spadnie najwięcej 10-20cm. W Trójmieście i okolicach 5-13cm. W pozostałej części województwa 2-8cm. Dokładna prognoza przyrostu pokrywy śnieżnej ukaże się wieczorem w poniedziałek..
      Szybki spadek ciśnienia źle wpłynie na samopoczucie, szczególnie u meteopatów.
      Ze zmiana ciśnienia wiąże się wiatr. Powieje z prędkością 40-55km/h, z kierunków północnych.

      Ciężko nie wspomnieć o sytuacji na Mazowszu i Warmii, gdzie w ciągu 12h spadnie ok. 15mm deszczu! Dla porównania norma opadowa w Warszawie dla marca wynosi 28mm.

      Także ciekawie zapowiada się w zachodniej, środkowej i południowej Polsce, gdzie dojdzie do rozwoju konwekcji, skutkującej lokalnymi burzami.

  

źródło mapy Polski: www.wikipedia.pl

Prognoza tygodniowa (6.03 - 10.03) - Czeka nas chwilowy powrót zimy!


Opis:

Poniedziałek (6.03):
      (artykuł wyżej)

Wtorek (7.03):
      (pojawi się popołudniu w poniedziałek)

Środa (8.03):
      (pojawi się popołudniu w poniedziałek)

Czwartek (9.03):
      (pojawi się popołudniu w poniedziałek)

Piątek (10.03):
      (pojawi się popołudniu w poniedziałek)

niedziela, 5 marca 2017

[11:51]


      Niestety trzeba się z tym pogodzić, ale dzisiaj jesteśmy najchłodniejszym województwem w kraju. Dodatkowo przez Pomorze przechodzą opady deszczu, aktualnie najmocniej pada w okolicach Starogardu Gdańskiego. Miejmy nadzieję, że pomiędzy strefą zachmurzenia uciekającą nad Bałtyk, a kolejną nadciągającą znad Niemiec, chociaż na chwilę zawita do nas Słońce.

      Tymczasem w centrum, na wschodzie i na południu Polski duża ilość Słońca i temperatury rzędu 14-18*C!


sobota, 4 marca 2017

[15:10]

      Strefa całkowitego zachmurzenia ucieka na północny-wschód. Południowe i cz. zachodnie powiaty już cieszą się pełnią Słońca. Północ i wschód województwa musi liczyć na łut szczęścia, ponieważ nad Ziemią Lubuską tworzy się nowa strefa gęstego zachmurzenia.

      Warto wspomnieć o południowym-zachodzie Polski gdzie termometry wskazują aż 17*C. Pozazdrościć. ;D


Prognoza weekendowa (4-5 marca)



Sobota:
      Będzie to najcieplejszy i najpogodniejszy dzień weekendu. Początkowo zalegać będzie gęste zachmurzenie piętra wysokiego, tworząc tzw. zasłonę. Na szczęście w ciągu dnia chmur będzie ubywać. Słupki rtęci w całym województwie osiągną lub przekroczą 10*C. Słaby wiatr z kierunków południowych nie będzie psuł aury, a wręcz przeciwnie.

Niedziela:
      Mimo iż temperatura wyniesie 8-10*C, to aura nie będzie już tak przyjemna. Zachmurzenie umiarkowane, duże, i całkowite, szanse na chwile ze Słońcem niskie. Z chmur przelotnie popada umiarkowany, chwilami intensywniejszy, deszcz. Wiatr umiarkowany, w porywach nieco silniejszy, do 40-45km/h, nie wykluczone >45km/h.

      Zachęcamy Was do skorzystania z weekendowej aury. Od poniedziałku zacznie się ochładzać, w drugiej połowie tygodnia temperatury za dnia nie przekroczą 3-5*C.

      Życzymy Wam miłego i udanego weekendu! ;-)

czwartek, 2 marca 2017

[14:19]

      Warto przyjrzeć się sytuacji panującej w środkowej Polsce, gdzie doszło do dynamicznego i gwałtownego rozwoju zjawisk konwekcyjnych. Powstała, nad Ziemią Łódzką, liniowa struktura burzowa szybko przemieszcza się w kierunku środkowego Mazowsza. Niesie intensywne opady deszczu, drobny grad, porywisty wiatr do ok. 80km/h oraz wykazuje sporą, jak na początek marca, aktywność elektryczną.
      Aktualna sytuacja pokazuje, że przysłowie "pierwsze śliwki robaczywki" nie zawsze ma zastosowanie w pogodzie. ;-)


[13:20]

      Dziś, po raz kolejny Kaszuby pokazują swój, jakże odmienny i nietypowy mikroklimat.
      Dzisiejsze opady deszczu ze śniegiem oraz mokrego śniegu zarejestrowane w miejscowości Egiertowo około godz. 12:00.
      Dziękujemy za nadesłanie! :-)



aplikacja Disqus

comments powered by Disqus