WIATR:
Tak, jak wspominaliśmy dwa dni temu, Pomorze Wschodnie znajdzie się w korytarzu silnego spływu PA pomiędzy niżem Renate, a wyżem Uwe. Obecność w nim prądu strumieniowego przemieszczającego się z północy na południe doprowadzi do ruchów poziomych o sporej prędkości w całym profilu troposfery, które będą skutkować mocno podwyższonymi warunkami kinematycznymi na poziomie 30-50m/s oraz porywistym, silnym wiatrem przyziemnym. W porywach do nawet 100-130km/h na Wybrzeżu. Z kolei na Bałtyku pojawi się sztorm, tam też wiatr może osiągać wartości większe niż 130km/h!
Maksimum nasilenia wiatru przypadnie na godziny poranne 28.11. Wiać będzie z kierunków północnych.
TEMPERATURA:
Temperatura początkowo będzie typowo jesienna. Do mniej więcej godziny 13:00 utrzymywać się będzie na poziomie ok. 5*C. Następnie szybko zacznie spadać i osiągać ujemne wartości. Jedynie na terenach, na które mocno oddziałuje morze, słupki rtęci nie przekroczą 0*C.
LAKE EFFECT:
Wskutek silnego spływu PA nad nagrzane jeszcze wody Bałtyku dojdzie do wymuszonego zainicjowania konwekcji. Ten typ konwekcji wymuszonej przez podłoże nosi nazwę Lake Effect, czyli Efekt Jeziora. Skutkiem tego zjawiska będzie wypiętrzanie się chmur kłębiastych Cb, które będą łączyć się w długie pasma konwekcyjne ustawione wzdłuż kierunku przemieszczania się. Z początku przyniosą one opady deszczu, jednak szybko przechodzić będą w śnieg. Wyjątkiem staną się północne krańce Wybrzeża oraz Żuław, gdzie zamiast opadów śniegu pojawią się opady deszczu, deszczu ze śniegiem oraz marznące.
Opady będą miały charakter przelotny i intensywny. Chwilami przybiorą postać śnieżyc! Towarzyszyć im będzie silny i porywisty wiatr, powodujący zawieje śnieżne. Lake Effect rozpocznie się już koło południa i trwać będzie aż do późnych godzin wieczornych następnego dnia. Przyrost pokrywy śnieżnej w woj. pomorskim szacuje się na 10-20cm.
Obecność energii potencjalnej na poziomie 50-150J/kg pozwoli na przemianę najsilniejszych komórek konwekcyjnych w burze śnieżne. Opady śniegu połączone z wyładowaniami atmosferycznymi możliwe są w prawie całej północnej Polsce, jednak największe szanse mają mieszkańcy Pomorza Wschodniego. Na morzu burze wystapią głównie na Zatoce Gdańskiej.
UWAGA! Gęsty i intensywny śnieg w połączeniu ze sporym wiatrem będzie powodował wiele utrudnień w komunikacji na drogach! Upraszamy o zachowanie wszelkiej ostrożności!
Ze względu na dynamiczną aurę bardzo prawdopodobne stają się potrzeby aktualizacji powyższej prognozy!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz