Pozostałości po wczorajszych burzach od rana zalegać będą w postaci grubej warstwy zachmurzenia. Popołudniu zacznie padać deszcz o zmiennym natężeniu (od umiarkowanego do silnego). Deszczowe chmury opuszczą nas jutrzejszym popołudniem.
Wyjątkiem północ województwa, gdzie opady będą słabe, lokalne; nie wykluczone chwilowe przejaśnienia.
Opadom towarzyszyć będzie silny wiatr (w porywch 50-70 km/h). Bryza morska - zimna.
Na termometrach od 10°C we Władysławowie i na płw. helskim do 15°C w Słupsku i Miastku.
PROGNOZA BURZ:
Przez południową Polskę przebiegać będzie zokludowany front atmosferyczny związany z niewielkim niżem znad Czech. W dalszym ciągu napływać będzie ciepłe i wilgotne powietrze z południa Europy o umiarkowanej niestabilności.
Za dnia na Podkarpaciu, południu Lubelszczyzny, wschodzie Małopolski i cz esciowo na Ziemi Świętokrzyskiej termometry pokażą 18-21*C. Warunki termodynamiczne CAPE do 1000 J/kg, LI -2/-4*C wraz z dużą zawartością pary wodnej w troposferze (w tym PW = 30 mm) umożliwią rozwój głębszej konwekcji. Za sprawą wspomagania frontowego oraz uskoku prędkościowego wiatru DLS do 16 m/s, LLS 4-13 m/s komórki burzowe połączą się w większe struktury.
Ze względu na powolne przemieszczanie się burz, głównym zagrożeniem będą długotrwałe, ulewne opady deszczu powodujące podtopienia. Ponadto należy liczyć się z porywistym wiatrem osiągającym 80-90 km/h oraz gradem do 2 cm średnicy, w przypadku powstania superkomórki. Prawdopodobieństwo trąby powietrznej jest marginalne, aczkolwiek istnieje!
Burze będą kierować się na północ i północny-zachód, stopniowo słabnąć.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz