ODWIEDŹ NASZ FANPAGE!
www.facebook.com/InfoMeteoGD/ - Info Meteo GD - Trójmiasto

NASI PARTNERZY:
burzelniska.pl - Pomorskie Obserwatorium Burzowe w Lniskach
gdansk.dlawas.info - Gdańsk dla Was

wtorek, 26 sierpnia 2014

Wtorek 26.08.2014r. - minie pod znakiem olbrzymiego i aktywnego frontu atmosferycznego.

    We Wtorek temperatura wyniesie od 10*C na wschodzie i południowym-wschodzie kraju, do 20*C na północy kraju.

    W południowej części kraju zapowiadane jest przejście aktywnego frontu atmosferycznego o dużej powierzchni (o godzinie 00.00, 26.08.2014r. objął swoim zasięgiem: kraje Beneluksu, Niemcy, Francję, Anglię, Szwajcarię, Czechy i zachodnie krańce Polski).

    Ten front przyniesie długotrwałe, umiarkowane/silne/bardzo silne opady deszczu. Głównie obejmie swoim zasięgiem województwa: (częściowo dolnośląskie) opolskie, śląskie, małopolskie, świętokrzyskie i podkarpackie. Na wymienionym obszarze opady będą najsilniejsze oraz będą najwięcej czasu się tam utrzymywać (miejscami nawet do 27.08). Opady możliwe będą również w województwach: lubuskim, wielkopolskim, łódzkim, mazowieckim, lubelskim oraz podlaskim. Na tym obszarze opady będą słabsze i o wiele krótsze niż w południowej i południowo-wschodniej części RP.

    Front (tak jak pisałem wyżej) przyniesie opady o charakterze wieloskalowym, też będą mogły występować wbudowane opady konwekcyjne, szczególnie na południu Polski. Na południu kraju, kinematyka będzie: wysoka/bardzo wysoka więc m.in. opadu konwekcyjne będą mogły łączyć się w struktury wielokomórkowe, przynosząc miejscami bardzo silne/(nawalne) opady deszczu, (możliwe pojedyncze wyładowania atmosferyczne).

    Ponieważ prognozy są nadal niepewne, więc w razie dużych zmian związanych z przychodzeniem i nasileniem frontu, zostanie wydany nowy artykuł.

czwartek, 21 sierpnia 2014

Bardzo zimna noc w Tatrach i Bieszczadach (możliwy przymrozek !).

    Dzisiejsza noc z 21.08.2014r. na 22.08.2014r. zapowiada się zimna w całym kraju. Najcieplej będzie na wybrzeżu i częściowo na zachodzie kraju (do 14*C). Średnia temperatura w kraju wyniesie od 5*C do 10*C. Za to najzimniej ma być w górach: Tatrach i Bieszczadach gdzie modele GFS i WRF 12UTC przewidują spadek temperatury do około 1*C.

    Mimo, że mamy Sierpień to ostatnio pogoda na letnią nie wygląda. Mamy do czynienia z adwekcją wilgotnej i chłodnej masy powietrza, a co za tym idzie ze słabymi i lokalnymi burzami, przelotnymi opadami deszczu i temperaturą dość nisko jak na tą porę roku (ok. 19*C).

    W górach, szczególnie w Tatrach w nocy będziemy mieli do czynienia z ,, listopadową pogodą ", czyli możliwy jest przymrozek. Mimo tego, że prognozowany jest 1*C, to lokalnie temperatura może spaść poniżej zera (do -1*C, a na 5-10% do -2*C). Na szczęście wyklucza się lokalnych opadów marznącego deszczu lub mokrego śniegu, ponieważ tej nocy w górach nie mają występować opady.

    Ta prognoza nie jest pewna w 100% ponieważ modele mogą być obarczone błędem, ale na wszelki wypadek został wydany ten artykuł.

poniedziałek, 18 sierpnia 2014

Poniedziałek 18 Sierpnia - Możliwe silne burze na zachodzie i północy kraju.

    W Poniedziałek temperatura osiągnie max. 26-27*C na południowym-wschodzie kraju, a min. 17*C na Kujawach.

    Burze głównie mogą wystąpić w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim i lubuskim, również mogą wystąpić na południu i północnym-wschodzie kraju (20-30% możliwości).  CAPE osiągnie max. 550J/kg w woj. pomorskim, LI do -2 w woj. pomorskim, DLS 0-6km do 30-33m/s w centralnej i południowo-zachodniej Polsce, LLS do 18m/s na Pomorzu, SRH do 200m2/s2, PI do 1*C, KI do 31-32, LCL Będzie niski, szczególnie na Pomorzu i Kujawach, więc nie będzie utrudniać rozwoju konwekcji, prędkość pionowych prądów powietrza osiągną max. 30m/s.

     Prędkość wiatru na poziomie 850 hpa osiągnie 22m/s - 80km/h, czyli burze będą się przemieszczać dość szybko. Burze będą związane z niżem, którego centrum znajdzie się nad Skandynawią, z tego powodu przez Polskę (głównie północną, zachodnią, centralną i północno-wschodnią) będzie przechodzić front atmosferyczny i na nim będą występować burzę (burze będą mogły również wystąpić za frontem, ale będą słabsze). Za frontem do kraju zostanie zaciągnięte chłodne i wilgotne, polarnomorskie powietrze.

     PWATER osiągnie max. 28mm, więc podczas burz nie powinny występować ulewne opady deszczu (ale istnieje możliwość równa 20% wystąpienia ulewnych opadów deszczu). Burze będą przynosić głównie umiarkowany deszcz. Również może wystąpić opad gradu do 1 (1,5) cm średnicy (możliwość gradu będzie największa w najsilniejszych komórkach burzowych lub w superkomórkach). Głównym zagrożeniem podczas burz będą silne/ bardzo silne porywy wiatru (istnieje możliwość wystąpienia tzw. wiatrów szkwałowych) i duża aktywność elektryczna. Istnieje małe lub nikła szansa na wystąpienie trąby powietrznej na Kujawach, Pomorzu Wschodnim i w Wielkopolsce (na Pomorzu Wschodnim prawdopodobieństwo będzie największe, tu również może wystąpić trąba wodna).

    Burze prawdopodobnie będą występować w postaci układów liniowych. Nawiązując do poprzedniego zdania burze z uwagi na duży przepływ pionowy powietrza będą mogły się organizować w układy wielokomórkowe, liniowe, itp. Również mogą wystąpić burze superkomórkowe.

    Burze głównie będą umiarkowane, ale podsumowując warunki mimo niskiego CAPE, będą mogły mieć dużą siłę, (głównie z powodu wystąpienia silnych/bardzo silnych porywów wiatru zstępującego).  

    Możliwość wystąpienia silnych burz (najsilniejsze spodziewane są na Pomorzu Wschodnim) wynosi 50%, więc wszystko okaże się dopiero w dzień. Jeśli wystąpi zmiana spodziewanych warunków zostanie wydany nowy artykuł.

sobota, 16 sierpnia 2014

Sobota - Umiarkowana i silna adwekcja chłodnej masy powietrza w całym kraju oprócz północnego-zachodu RP

    Dzisiaj najcieplej będzie na krańcach wschodnich gdzie temperatura dojdzie do 22*C-23*C, natomiast najzimniej będzie w górach (Tatry, Karkonosze) gdzie temperatura osiągnie tylko 17*C.

    Dziś w całym kraju są możliwe burze, ale wyjątkiem będzie północny-zachód gdzie będą tam bardzo słabe warunki, albo ich w ogóle nie będzie, więc na 90% w tej części RP nie będzie dziś burz.

    CAPE osiągnie 500J/kg - 1000J/kg, jedynie na zachód od Gdańska, Bydgoszczy i Poznania warunki będą o wiele słabsze. LI do -3 na wschodzie kraju, DLS wystąpi tylko na południowym-wschodzie kraju gdzie osiągnie 17m/s, SRH osiągnie 107m2/s2 na zachodzie kraju. PI do 0*C na południu Polski, a KI do 33 na wschodzie Polski. LCL do 1250 metrów, więc nie powinien utrudniać rozwojowi konwekcji.

    PWATER miejscami osiągnie 28mm.

    Burze będą liczne i przez to mogą się łączyć w małe układy (np. liniowe), Komórki charakteryzować się będą umiarkowanym.silnym wiatrem zstępującym, umiarkowanym/silnym i ulewnym deszczem, średnią lub małą aktywnością elektryczną, również mogą wystąpić przypadki opadów gradu do średnicy 1-1,5 cm średnicy. Najwięcej i najsilniejsze burze są spodziewane na wschodzie i południu kraju.
    Miejscami burze będą się utrzymywać do godzin nocnych.

piątek, 15 sierpnia 2014

Piątek 15.08 z umiarkowaną i silną adwekcją w całym kraju

     Burze w Piątek będą mogły występować w całym kraju z wyjątkiem  krańców wschodnich (na krańcach wschodnich istnieje tylko 5% szans na stworzenie się słabej burzy). Najsilniejsze burze są spodziewane w województwach: zachodniopomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie i dolnośląskie (z czego najsilniejsze burze są spodziewane na północy, zachodzie i w centrum kraju).

     Burze będą się cechować silnymi/bardzo silnymi opadami deszczu, umiarkowanymi/silnymi porywami wiatru zstępującego, małą/umiarkowaną aktywnością elektryczną. Istnieje również możliwość występowania opadów gradu o małej średnicy, na morzu Bałtyckim również mogą się tworzyć słabe trąby wodne.

     Burze będą głównie występowały w postaci pojedynczych komórek, ale w województwach: podlaskim, mazowieckim, lubelskim, łódzkim, świętokrzyskim, podkarpackim, małopolskim i śląskim (gdzie burze będą słabsze) mogą się łączyć w burze wielokomórkowe, gdzie DLS osiągnie 18m/s w Bieszczadach (te układy nie powinny zajmować dużej powierzchni).

    Burze będą występować głównie w dzień, ale w nocy też spodziewać trzeba się burz (głównie w woj. północnych, które mają dostęp do morza).

    Najwięcej burz spodziewać się trzeba na linii woj. zachodniopomorskie, pomorskie, północ kujawsko-pomorskiego i zachód warmińsko-mazurskiego.

poniedziałek, 11 sierpnia 2014

Groźny poniedziałek na wschodzie Polski

    W poniedziałek najcieplej będzie na wschodzie kraju, tam temperatura wzrośnie do nawet 32°C. Na wschodzie RP również będą najsilniejsze i najgroźniejsze burze.

    Linia zbieżności wiatru pojawi się najpierw na linii Ostrawa - Warszawa i okolice Trójmiasta, następnie będzie wędrować na wschód. Po południu linia zbieżności będzie przebiegać (w Polsce) od Zakopanego do Suwałk i w okolicach Trójmiasta. Najsilniejsza będzie w Małopolsce. Wieczorem linia zbieżności będzie przebiegać (w Polsce) od Tarnowa do Białegostoku i w okolicach Przemyśla i w okolicach Elbląga. W pierwszej części nocy zbieżność będzie przebiegać od Rzeszowa do Lublina i okolicach Olsztyna oraz w okolicach Ostrawy i Katowic.

    CAPE wyniesie max. 2300J/kg, LI do -6, DLS będzie wysoki, SRH do 200m2/s2 na południu kraju, PI do -5 na Suwalszczyźnie, KI do 38 (40) na Suwalszczyźnie. LCL nie powinien utrudniać rozwojowi konwekcji.

   PWATER osiągnie wartości większe niż 40mm. Burze będą występować głównie we wschodniej połowie kraju. Burze będą niosły bardzo silne/nawalne opady deszczu, bardzo silny i niebezpieczny, porywisty wiatr zstępujący oraz grad do 5cm średnicy. Istnieje również małe prawdopodobieństwo trąby powietrznej (szczególnie na północnym-wschodzie RP). Burze będą liczne, gwałtowne i niebezpieczne. Mogą organizować się w struktury liniowe, wielokomórkowe, nawet istnieje możliwość powstania MCS-u na linii zbieżności wiatrów. Występować mogą burze superkomórkowe, podczas których istnieje możliwość trąby powietrznej (o której mowa wcześniej).

    W razie zmian prognoz zostanie wydany nowy artykuł. Na razie prognozy są bardzo groźne.

niedziela, 10 sierpnia 2014

Nocą z Niedzieli na Poniedziałek będziemy mieli do czynienia z kolejnymi groźnymi i gwałtownymi burzami

    Według modeli GFS, WRF 6UTC i WRF Europa, noc ma upłynąć pod znakiem silnych i gwałtownych burz. W nocy burze mogą wystąpić w prawie całym kraju (czyli wszędzie oprócz krańców wschodnich i południowo-wschodnich), MLCAPE będzie wynosiło 300J/kg - 1000J/kg, LI do -3, dobre warunki kinematyczne będą panować w Polsce północnej, zachodniej i centralnej (DLS do 16m/s, SRH do 250m2/s2 (na północy kraju) ), PI do -4 (na północy kraju), KI osiągnie 30 - 35, lokalnie (szczególnie na północy kraju) do 38. LCL będzie niski (najniższy na zachodzie i północy RP) więc nie będzie hamować rozwoju konwekcji.

    PWATER nocą wyniesie od 32mm w południowo-wschodniej Polsce do 42mm w północno-zachodniej części kraju, co będzie skutkować silnymi i wręcz nawalnymi opadami deszczu.

   W nocy burze będą się cechować dużą aktywnością elektryczną, silnymi/bardzo silnymi/nawalnymi opadami deszczu, bardzo silnym wiatrem zstępującym do 100km/h (w burzach superkomórkowych) i grad do 3cm średnicy, a w burzach superkomórkowych do nawet 5cm średnicy.

   SRH będzie wysoki za dnia jak i w nocy co będzie skutkować (licznymi) burzami superkomórkowymi.

   Biorąc pod uwagę dobre warunki kinematyczne burze w dzień i w nocy będą się organizować i łączyć w: układy wielokomórkowe, układy liniowe itp.

Możliwe goźne burze w Niedzielę i poniedziałek

NIEDZIELA
    Według modeli: GFS, NCMRWF, WRF Europa i WRF Polska 6UTC w Niedzielę najcieplej będzie w Polsce wschodniej i południowo-wschodnie gdzie temperatura ma wynieść 30°C (miejscami do 32°C). Niedziela również ma minąć pod znakiem silnych burz. W dzień burzę mogą wystąpić w Polsce południowej, zachodniej (oprócz północnego-zachodu), wschodniej i częściowo północno-wschodniej gdzie: SBCAPE wyniesie 750J/kg - 1500J/kg, miejscami nawet do 1800J/kg. Lifted Index do -3 / -4. Za dnia dobre warunki kinematyczne mają wystąpić w Polsce zachodniej częściowo północnej (DLS 0-6km miejscami na zachodzie kraju do 21m/s), najlepszy SRH ma wystąpić w Polsce północnej, centralnej i zachodniej, (do 250 m2/s2). W południowo-zachodniej, częściowo centralnej i zachodniej części kraju istnieje niewielkie (małe) prawdopodobieństwo wystąpienia słabej trąby powietrznej. PI do -4°C, a KI do 37 na zachodzie RP. LCL nie będzie wysoki, więc nie powinien utrudniać rozwoju konwekcji. PWATER osiągnie max. 36mm w woj. wielkoposkim.
    Podsumowując najbrdziej groźne burze spodziewane są w Polsce zachodniej. Burze będą niosły silne/nawalne opady deszczu, bardzo silny wiatr zstępujący i grad do 2 / (3)cm średnicy. Prawdopodobnie będą również cechować się dużą aktywnością elektryczną. 

     Prognoza burz, które wystąpią w nocy z 10 na 11 sierpnia, czyli z Niedzieli na Poniedziałek, zostanie wydana  do niedzielnego wieczora. Nie napiszę tej prognozy w tym artykule, ponieważ warunki na noc mogą się jeszcze bardzo zmienić. (Oby na groźniejsze niż są, chociaż już wyglądają groźnie.) :-)
     Życzę wszystkim gorącej, burzowej i bezpiecznej Niedzieli.

piątek, 8 sierpnia 2014

Silna nocna burza w woj. mazowieckim


źródło: http://www.burze.dzis.net/?page=mapa



stan detektoru z 2.45 08.08.2014r.

Burza ta charakteryzuje się dużą aktywnością elektryczną i opadową oraz bardzo silnym wiatrem zstępującym. Małe/ średnie prawdopodobieństwo opadów gradu.

Wygląda na to, że powstaną jeszcze nowe komórki burzowe. Burze kierują się na NW lub NNW. Burza z woj. mazowieckiego może dojść:
 w 75% do: Ciechanowa, Żuromina i Mławy
w 50% do: Lidzbarku, Brodnicy, Działdowa i Lubawy
w 25% do: Iławy, Kwidzyna i Morąga
w 10% do: Starogardu Gdańskiego, Tczewa i Trójmiasta

czwartek, 7 sierpnia 2014

Trolle na mojej stronie

Ostatnio na mojej stronie pojawiają się wpisy z wulgarnymi wyrazami i obraźliwymi zwrotami. Nie wiem czym kierują się te osoby, ale ja całkowicie nie aprobuję tego typu zachowań. Dla mnie takie zachowanie jest naganne i całkowicie odcinam się od nich. Jednocześnie przepraszam wszystkich użytkowników mojej strony za takie zachowania i jednocześnie zapraszam wszystkie zainteresowane osoby o korzystanie z mojej strony.

Z poważaniem, Tomasz Szcząchor

Koniec upałów

    Na przełomie lipca i sierpnia mieliśmy do czynienia z falą upałów, która szczególnie dotknęła mieszkańców wschodniej Polski gdzie słupki rtęci pokazały 35*C, a miejscami nawet 38*C. Również mieliśmy do czynienia z silnymi burza, które w przeciwieństwie do upałów były najliczniejsze i najaktywniejsze na zachodzie kraju. Według mnie dla niektórych to były najsilniejsze burze dotychczas.


    Według: GFS, WRF i NCMRWF po weekendzie czeka nas ochłodzenie do około 21*C, a w nocy do około 13*C. Ochłodzenie ma przynieść niż ściągający do Polski wilgotne polarnomorskie powietrze z północnego Atlantyku oraz z Morza Norweskiego, którego centrum ma się znaleźć pomiędzy Islandią, a Wielką Brytanią.

    Podsumowując:

    1- Na przełomie wakacyjnych miesięcy mieliśmy do czynienia z upałami i groźnymi burzami tak jak w zeszłym roku.

    2- Po weekendzie ma nadejść ochłodzenie i wygląda na to, że na długo.

aplikacja Disqus

comments powered by Disqus