W poniedziałek najcieplej będzie na wschodzie kraju, tam temperatura wzrośnie do nawet 32°C. Na wschodzie RP również będą najsilniejsze i najgroźniejsze burze.
Linia zbieżności wiatru pojawi się najpierw na linii Ostrawa - Warszawa i okolice Trójmiasta, następnie będzie wędrować na wschód. Po południu linia zbieżności będzie przebiegać (w Polsce) od Zakopanego do Suwałk i w okolicach Trójmiasta. Najsilniejsza będzie w Małopolsce. Wieczorem linia zbieżności będzie przebiegać (w Polsce) od Tarnowa do Białegostoku i w okolicach Przemyśla i w okolicach Elbląga. W pierwszej części nocy zbieżność będzie przebiegać od Rzeszowa do Lublina i okolicach Olsztyna oraz w okolicach Ostrawy i Katowic.
CAPE wyniesie max. 2300J/kg, LI do -6, DLS będzie wysoki, SRH do 200m2/s2 na południu kraju, PI do -5 na Suwalszczyźnie, KI do 38 (40) na Suwalszczyźnie. LCL nie powinien utrudniać rozwojowi konwekcji.
PWATER osiągnie wartości większe niż 40mm. Burze będą występować głównie we wschodniej połowie kraju. Burze będą niosły bardzo silne/nawalne opady deszczu, bardzo silny i niebezpieczny, porywisty wiatr zstępujący oraz grad do 5cm średnicy. Istnieje również małe prawdopodobieństwo trąby powietrznej (szczególnie na północnym-wschodzie RP). Burze będą liczne, gwałtowne i niebezpieczne. Mogą organizować się w struktury liniowe, wielokomórkowe, nawet istnieje możliwość powstania MCS-u na linii zbieżności wiatrów. Występować mogą burze superkomórkowe, podczas których istnieje możliwość trąby powietrznej (o której mowa wcześniej).
W razie zmian prognoz zostanie wydany nowy artykuł. Na razie prognozy są bardzo groźne.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz