ODWIEDŹ NASZ FANPAGE!
www.facebook.com/InfoMeteoGD/ - Info Meteo GD - Trójmiasto

NASI PARTNERZY:
burzelniska.pl - Pomorskie Obserwatorium Burzowe w Lniskach
gdansk.dlawas.info - Gdańsk dla Was

sobota, 13 czerwca 2015

Kolejny upalny i burzowy dzień

      Dzisiaj Polska znajdzie się pod wpływem niżu, którego centrum znajduje się nad południową Skandynawią. W ciągu dnia i najbliższej nocy przez kraj przejdą dwa fronty: zokludowany i zimny (związane z owym niżem), na których powstaną silne i niebezpieczne burze. Jednak zanim owe fronty dotrą znad Niemiec do RP będziemy mieli do czynienia z wysokimi temperaturami od 25*C w województwach północnych do 33*C w województwach południowych.



      OBSZAR OBJĘTY 4 i 3 STOPNIEM: Czwarty stopień zostaje wydany w 50% pewność z powodu dosyć niepewnej sytuacji związanej z siłą burz. Na tym obszarze wystąpią bardzo silne i silne warunki konwekcyjne: CAPE do 2000J/kg, LI do -7*C, KI około 37 punktów, słabe warunki kinematyczne (DLS do 18m/s, LLS do 12m/s, SRH od 0m2/s2 do 150m2/s2), bardzo duża wodność troposfery (PWater) około 40mm oraz linia zbieżności wiatrów. Przy takich warunkach burze nieść będą nawalne opady deszczu, opady gradu do 2,5cm średnicy, wiatr do 100km/h oraz sporą ilość wyładowań atmosferycznych. Powolny ruch komórek burzowych spowodowany słabymi warunkami kinematycznymi spowoduje, że prawie każda komórka niosąca obfite opady deszczu będzie powodować liczne podtopienia i zalania. Dodatkowo głównie za sprawą linii zbieżności wiatrów prognozuje się wejście znad Niemiec do Polski rozległego ale raczej niezorganizowanego układu wielokomórkowego MCS'a. Komórki burzowe po południu wejdą na teren naszego kraju i kierując się na wschód i północny-wschód nad ranem dojdą do centrum.

      OBSZAR OBJĘTY 2 i 1 STOPNIEM: Na tym obszarze wystąpią bardzo umiarkowane i słabe warunki konwekcyjne: CAPE do 1000J/kg, LI do -2*C, KI około 35 punktów, słabe, lecz lepsze od tych na obszarze objętym 4 i 3 stopniem, warunki kinematyczne (DLS do 20m/s, LLS do 14m/s, SRH od 100m2/s2 do 200m2/s2), bardzo duża wodność troposfery (PWater) około 40mm oraz linia zbieżności wiatrów. Przy takich warunkach burze nieść będą nawalne opady deszczu, opady gradu do 1,5cm średnicy, wiatr do 90km/h oraz sporą ilość wyładowań atmosferycznych. Tutaj także powolny ruch komórek burzowych skutkować będzie zalaniami i podtopieniami. Prognozuje się, że układ wielokomórkowy MCS znad 4 i 3 stopnia nie rozpadnie się i wejdzie nad 2 i 1 stopnień dzięki wspomaganiu ruchów konwekcyjnych w środkowej troposferze. Jeśli owy układ przetrwa zaniknie dopiero nad ranem w centrum kraju.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

aplikacja Disqus

comments powered by Disqus