Dzisiejsza pogoda w Polsce nie będzie przypominać pogody jaka powinna być pierwszego dnia astronomicznego lata. Nadal do kraju spływać będzie chłodne, polarnomorskie powietrze, które objawi się słabymi i umiarkowanymi warunkami konwekcyjnymi. Obecność kropli chłodu w środkowej troposferze (około -22*C na 500hPa) skutkować będzie niskimi temperaturami rzędu 17*C. Dodatkowo pojawienie się powietrza o dużej wilgotności doprowadzi do powstania dużej ilość przelotnych opadów deszczu i słabych oraz umiarkowanych burz.
OBSZAR OBJĘTY 2 STOPNIEM: Na danym obszarze pojawią się umiarkowane warunki konwekcyjne: CAPE do 950/kg, LI do -4*C, KI około 30 punktów, brak warunków kinematycznych, niska wodność troposfery (PWater) około 20mm oraz możliwość pojawienia się linii zbieżności wiatrów. Takie warunki doprowadzą do powstania licznych komórek konwekcyjnych, jak i burzowych, które nieść będą umiarkowane, silne oraz ulewne opady deszczu, opady gradu do 2cm średnicy, wiatr do 90km/h oraz dużą ilość wyładowań atmosferycznych. Głównie burze występować będą w postaci jednokomórkowej, jednak w okolicach Trójmiasta, gdzie może się pojawić linia zbieżność, burze i opady mogą przybierać formy wielokomórkowe. Komórki konwekcyjne i burzowe pojawią się w godzinach południowych, a zanikną późnym wieczorem, największa ich aktywność prognozowana jest w godzinach popołudniowych i wieczorne. Komórki przemieszczać się będą z zachodu na wschód.
OBSZAR OBJĘTY 1 STOPNIEM: Na danym obszarze pojawią się umiarkowane warunki konwekcyjne: CAPE do 450/kg, LI do -2*C, KI około 28 punktów, brak warunków kinematycznych, niska wodność troposfery (PWater) około 18mm oraz możliwość pojawienia się linii zbieżności wiatrów. Owe warunki doprowadzą do powstania licznych komórek konwekcyjnych, jak i burzowych, które nieść będą umiarkowane, silne oraz ulewne opady deszczu, opady gradu do 1,5cm średnicy, wiatr do 80km/h oraz umiarkowaną ilość wyładowań atmosferycznych. Głównie burze występować będą w postaci jednokomórkowej, jednak w okolicach Warszawy i Łodzi, gdzie może się pojawić linia zbieżność, burze i opady mogą przybierać formy wielokomórkowe. Komórki konwekcyjne i burzowe pojawią się w godzinach południowych, a zanikną późnym wieczorem, największa ich aktywność prognozowana jest w godzinach popołudniowych i wieczorne. Komórki przemieszczać się będą z zachodu na wschód.
Główną różnicą pomiędzy 2, a 1 stopniem jest siła zjawisk (wiatr, deszcz, grad i elektryczność chmur), jakie nieść będą komórki konwekcyjne i burzowe.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz