Z wydaniem prognozy czekaliśmy do ostatniej chwili, lecz niestety na darmo. Wyliczenia modeli numerycznych nadal są skrajnie różne. Jedne prognozują najsilniejsze burze na Dolnym Śląsku, Wielkopolsce i Kujawach, drugie na Pomorzu, a trzecie w ogóle nie przewidują burz. W dodatku warunki konwekcyjne też są różne dla każdego modelu. Z tego względu kwestia dzisiejszych burz będzie owiana tajemnicą do czasu aż się pojawią.
Siła warunków termodynamicznych nie jest pewna. Osiągnie 700-1000 J/kg, ale najnowsze wyliczenia dopuszczają nawet 1300 J/kg. LI na poziomie -2/-5*C. Najsilniejszy, w skali kraju, poziomy przepływ powietrza pojawi się na Pomorzu, Warmii i Mazurach: DLS do 16 m/s, LLS do 10 m/s. SRH do 150 m^2/s^2 oprócz północnej Polski, wystąpi na Podlasiu i Dolnym Śląsku.
Komórki burzowe rozwiną się na froncie chłodnym, który do rana przemierzy całą Polskę z północnego-zachodu na południowy-wschód. Prędkość ośrodków nie będzie zawrotna, prawdopodobnie podobna do tej, z którą przemieszczały się wczorajsze burze nad Niemcami, czyli ok. 55 km/h. Struktury wielokomórkowe rozwiną się tam, gdzie obecna będzie kinematyka, czyli w północnej, północno-wschodniej i południowo-zachodniej części kraju.
Wodność troposfery wynosząca ok. 23 mm na słup powietrza oraz izotermia położona na wysokości 2500 m umożliwi intensywne opady deszczu oraz liczne opady gradu o średnicy gradzin 1-2 cm. Oprócz powyższych, burzom towarzyszyć będzie wiatr do 85 km/h oraz dość duża aktywność elektryczna.
------
Dziś na termometrach ujrzymy od 13*C na Pobrzeżu Koszalińskim do 20*C wzdłuż Wisły. Zachmurzenie w ciągu dnia rosnące od braku do dużego i całkowitego.
Pamiętajcie o możliwości wystąpienia ochładzającej bryzy nad morzem. Krótki rękawek i 10*C to nieciekawe połączenie. ;)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz