~~ Prognoza uwzględnia obszary, na których spodziewamy się rozwoju burz. Nie dotyczy wschodniej Polski. ~~
3. STOPIEŃ OSTRZEŻENIA obejmuje północą, środkową i południową część kraju i dotyczy bardzo silnych, a nawet niszczących porywów wiatru, ulewnych opadów deszczu oraz gradu.
Apelujemy o podjęcie środków bezpieczeństwa, np. przestawienie samochodu daleko od drzew, zdjęcie z balkonów/wyniesienie z ogródków luźnych elementów, obserwowanie na bieżąco danych radarowych.
Późnym popołudniem/wieczorem od zachodu do Polski zaczną wkraczać burze. Warunki termodynamiczne wynoszące CAPE 1000-2400 J/kg, LI do -6/-8°C wspomagane przez mocno podwyższoną kinematykę (pionowe uskoki wiatru DLS do 28 m/s, dolno-troposferyczną skrętność wiatru 100 m^2/s^2 na południu Polski do 300-400 m^2/s^2 na północy) sprzyjać będą rozwojowi głębokiej, wilgotnej i nieprzewidywalnej konwekcji. Komórki burzowe będą szybko łączyć się w dobrze zorganizowane formacje burzowe. Trzeba liczyć się z możliwością wystąpienia zarówno układu liniowego, training stroms, jak i MCS. Rdzenie chmur burzowych mogą przybrać formę szkwału czy nawet bow echo (szkwału w kształcie łuku/bumerangu generującego nawalny deszcz i niszczący wiatr). Zjawiska konwekcyjne będą miały bardzo gwałtowny przebieg! Istnieje spore prawdopodobieństwo przejścia nawet dwóch/trzech stref burzowych (związanych z ciepłym i chłodnym frontem oraz zatoką niżową), które obejmą znaczną część terenów naszego kraju.
W strefie objętej 4. STOPNIEM OSTRZEŻENIA burze generować będą porywy wiatru osiągające 100-120 km/h, grad do nawet 5 cm średnicy, deszcz 30-40 mm. Charakterystyczną cechą ma być także bardzo duża aktywność elektryczna. W 3. STOPNIU OSTRZEŻENIA w dalszym ciągu spodziewamy się sporej elektryczności chmur Cb. Tu spadnie 30-40 mm deszczu, grad do 2-3 cm średnicy. Wiatr osiągnie 90-105 km/h. Najsilniejsze zjawiska konwekcyjne prognozowane są w województwach: lubuskim, zachodniopomorskim i wielkopolskim!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz