ODWIEDŹ NASZ FANPAGE!
www.facebook.com/InfoMeteoGD/ - Info Meteo GD - Trójmiasto

NASI PARTNERZY:
burzelniska.pl - Pomorskie Obserwatorium Burzowe w Lniskach
gdansk.dlawas.info - Gdańsk dla Was

czwartek, 22 czerwca 2017

Prognoza burzowa na dzień 22 czerwca i noc 22/23 czerwca

~~ Prognoza uwzględnia obszary, na których spodziewamy się rozwoju burz. Nie dotyczy wschodniej Polski. ~~ 

4. STOPIEŃ OSTRZEŻENIA zostaje wydany dla zachodniej Polski ze względu na bardzo silne/niszczące porywy wiatru, opady gradu o dużej średnicy, ulewne opady deszczu, a także w mniejszym stopniu możliwości powstania trąby powietrznej.

3. STOPIEŃ OSTRZEŻENIA obejmuje północą, środkową i południową część kraju i dotyczy bardzo silnych, a nawet niszczących porywów wiatru, ulewnych opadów deszczu oraz gradu.

   W ciągu dnia opuszczać nas będzie ośrodek wyżowy, który towarzyszy od kilku dni. Będzie spokojnie, lecz pochmurnie. Miejscami, zwłaszcza na północnym-zachodzie popada słaby/umiarkowany deszcz. Na Pomorzu Wschodnim powieje, maksymalne porywy 40-50 km/h. W ciągu dnia na termometrach od 20°C na Wybrzeżu w woj. pomorskim do 28-30°C na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Popołudniu/wieczorem znad Niemiec wkroczy zatoka niżowa poprzedzona ciepłym frontem atmosferycznym. Na zatoce ulokowany będzie niewielki niż Paul wraz z wyraźnie zaznaczona linia konwergencji wiatru. W nocy wkroczy front chłodny. Wycinek zwrotnikowego powietrza znajdujący się pomiędzy frontami będzie przemieszczał się ze znaczną prędkością, a wymiana mas ze zwrotnikowej na polarnomorską zajdzie gwałtownie, powodem jest bliska obecność prądu strumieniowego. Zwrotnikowe powietrze będzie charakteryzować się bardzo dużo chwiejnością termodynamiczną i sporym przepływem powietrza przez troposferę, co spowoduje rozwój silnych/bardzo silnych zjawisk burzowych.
   Apelujemy o podjęcie środków bezpieczeństwa, np. przestawienie samochodu daleko od drzew, zdjęcie z balkonów/wyniesienie z ogródków luźnych elementów, obserwowanie na bieżąco danych radarowych.

   Późnym popołudniem/wieczorem od zachodu do Polski zaczną wkraczać burze. Warunki termodynamiczne wynoszące CAPE 1000-2400 J/kg, LI do -6/-8°C wspomagane przez mocno podwyższoną kinematykę (pionowe uskoki wiatru DLS do 28 m/s, dolno-troposferyczną skrętność wiatru 100 m^2/s^2 na południu Polski do 300-400 m^2/s^2 na północy) sprzyjać będą rozwojowi głębokiej, wilgotnej i nieprzewidywalnej konwekcji. Komórki burzowe będą szybko łączyć się w dobrze zorganizowane formacje burzowe. Trzeba liczyć się z możliwością wystąpienia zarówno układu liniowego, training stroms, jak i MCS. Rdzenie chmur burzowych mogą przybrać formę szkwału czy nawet bow echo (szkwału w kształcie łuku/bumerangu generującego nawalny deszcz i niszczący wiatr). Zjawiska konwekcyjne będą miały bardzo gwałtowny przebieg! Istnieje spore prawdopodobieństwo przejścia nawet dwóch/trzech stref burzowych (związanych z ciepłym i chłodnym frontem oraz zatoką niżową), które obejmą znaczną część terenów naszego kraju.
   W strefie objętej 4. STOPNIEM OSTRZEŻENIA burze generować będą porywy wiatru osiągające 100-120 km/h, grad do nawet 5 cm średnicy, deszcz 30-40 mm. Charakterystyczną cechą ma być także bardzo duża aktywność elektryczna. W 3. STOPNIU OSTRZEŻENIA w dalszym ciągu spodziewamy się sporej elektryczności chmur Cb. Tu spadnie 30-40 mm deszczu, grad do 2-3 cm średnicy. Wiatr osiągnie 90-105 km/h. Najsilniejsze zjawiska konwekcyjne prognozowane są w województwach: lubuskim, zachodniopomorskim i wielkopolskim!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

aplikacja Disqus

comments powered by Disqus