ODWIEDŹ NASZ FANPAGE!
www.facebook.com/InfoMeteoGD/ - Info Meteo GD - Trójmiasto

NASI PARTNERZY:
burzelniska.pl - Pomorskie Obserwatorium Burzowe w Lniskach
gdansk.dlawas.info - Gdańsk dla Was

poniedziałek, 31 lipca 2017

+++ MOŻLIWY NAJGROŹNIEJSZY INCYDENT BURZOWY OSTATNICH LAT!!! +++

Prognoza wstępna! Przed nami doba z niebezpiecznymi i gwałtownymi burzami!

We wtorek znajdziemy się w obrębie zatoki niżowej oraz pofalowanego frontu atmosferycznego oddzielającego dwie odmienne masy powietrza. Podczas, gdy na termometrach w Łebie ujrzymy 22°C w Kwidzynie będą 33°C.
Wskaźniki konwekcyjne osiągną rzadko spotykane wartości: CAPE 1500-2600 J/kg + LI -6°C + DLS 22-32 m/s + LLS 12-18 m/s + SRH 100-300 m2/s2 + linie zbieżności.
Spodziewamy się 2-3 fal burz. Pierwsze nadejdzie w nocy 31 lipca/1 sierpnia. Druga we wtorek popołudniu lub wieczorem. Trzecia w nocy 1/2 sierpnia. Będą to rozległe, dobrze zorganizowane formacje z wbudowanymi burzami superkomórkowymi. Będą przemieszczać się ze znaczą szybkością. Ich przebieg będzie bardzo gwałtowny.

Zagrożenia:
- ulewny/nawalny deszcz (do 30-50 mm podczas burzy)
- bardzo silny wiatr (ok. 100-120 km/h)
- duży grad od 3-6 cm średnicy
- wyjątkowo duża aktywność elektryczna
- realne ryzyko silniejszej trąby powietrznej
W przypadku linii szkwałowych i mocno wypiętrzonych superkomórek burze mogą osiągnąć niszczycielską siłę.

Pamiętajcie:
- Zabezpieczcie ruchome elementy na balkonach i w ogrodach.
- Zaparkujcie samochód z dala od drzew, latarni, drewnianych słupów energetycznych.
- Jeśli musicie wyjść z domu, obserwujcie radary i niebo. Gdy zauważycie zbliżającą się groźnie wyglądającą chmurę, szybko znajdźcie schronienie, najlepiej w budynku.

Pomorska prognoza burzowa - 31 lipca (od godz. 12:00)

2. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany ze względu na silne opady deszczu, silniejsze porywy wiatru (60-80 km/h), grad do 0,5-1,5 cm średnicy.

Chwilowo znajdziemy się po chłodnej stronie frontu atmosferycznego. Termometry wskażą od 22-24°C w pasie Ustka - Hel do 25-27°C na Kociewiu. Na niebie dużo chmur.
Burz spodziewamy się już od rana. Te, które pojawią się do godz. 12:00 spełnią kryteria wczorajszej prognozy burzowej.
Popołudniu pojawią się kolejne chmury burzowe. Przy podwyższonym wskaźniku DLS 18-24 m/s. ośrodki będą miały zdolność szybkiego organizowania się w małe układy.
Ze względu na podwyższony LCL, rozwój chmur Cb może być ograniczony!

niedziela, 30 lipca 2017

Pomorska prognoza burzowa - 30 lipca

3. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany ze względu na ulewne opady deszczu, opady gradu do 1,5-3 cm średnicy, silne porywy wiatru (85-100 km/h).

W ciągu dnia spokojnie. Ze względu na małą wilgotność na powierzchni izobarycznej 700 hPa, nie spodziewamy się burz. Pełnia Słońca, na niebie pojedyncze chmury. Temperatura wzrośnie do 25-27°C na morzem i 27-29°C wgłębi lądu. Zalecamy wybrać się na plażę bądź spacer. Pod wieczór w przyziemnych warstwach troposfery wzrośnie wilgotność, co odczujemy jako parne czy wilgotne powietrze.

Wieczorem wilgotność w całej troposferze zacznie wzrastać. Od zachodu nasunie się chłodny front atmosferyczny. W jego obrębie pojawią się umiarkowanie silne warunki termodynamiczne CAPE 1000-1300 J/kg, LI -4°C. Będą wspomagane przez umiarkowane, lokalnie silniejsze, poziome ruchy powietrza w całym profilu troposfery DLS 16-22 m/s, LLS 6-10 m/s. Takie wartości wskaźników konwekcyjnych oraz obecność frontu powinny wystarczyć do rozwoju silnych chmur burzowych. W najgorszym przypadku powstanie zorganizowana struktura o gwałtowny przebiegu. Największe szanse na burze są nad Bałtykiem i w rejonie Słupska, najmniejsze na wschodzie województwa.
Burz spodziewamy się od wieczora do godzin porannych.
Nieść będą ulewne opady deszczu (PW 38-42 mm), silne porywy wiatru oraz możliwość opadów gradu. Niewykluczony lej kondensacyjny czy słaba trąba powietrza (<4,9%).
Czeka nas bardzo dynamiczna aura, będziemy na bieżąco informować o potencjalnych zagrożeniach.

!!! Zastrzeżenia:
- Szansa na burze w dzień jest nikła, aczkolwiek jest.
- Nocne burze mogą okazać się słabsze niż zakłada prognoza, albo w ogóle nie wystąpić.
- W razie gwałtownego rozwoju nocnej konwekcji, prognoza zostanie zaktualizowana do 4. stopnia.

Co nas czeka w najbliższych dniach?

W niedzielę Polska wejdzie w szeroki strumień gorącego powietrza zwrotnikowego. Pozostanie w nim cały tydzień (wg aktualnych wyliczeń). W dzień temperatura osiągnie nawet 33-37°C! Noc nie da odetchnąć, na termometrach aż 22-27°C!
Bez obaw, nie dotyczy Pomorza!!! 
WOJ. POMORSKIE:
   Za wyjątkiem niedzieli, będziemy znajdować się na granicy gorącej i chłodnej masy powietrza. Za dnia: w poniedziałek od 20°C nad morzem do 26°C na Kociewiu, we wtorek od 22-28°C nad morzem do 33°C na południowym-wschodzie województwa, w środę od 20°C nad morzem do 26°C na Kociewiu, itd. Najcieplejsze noce to: z niedzieli na poniedziałek i z wtorku na środę; około 20°C.
   "Spokojnie", w zamian za brak hardcorowych upałów, czekają nas burze. Praktycznie codziennie od niedzieli do czwartku przez nasz region przetaczać się będą silne/bardzo silne i gwałtowne burze. Może być naprawdę niebezpiecznie! Na podstawie obecnych wyliczeń nie wyklucza się nawalnych opadów deszcz powodujących podtopienia i zalania, gradu o średnicy 3-5cm (!), niszczących porywów wiatru oraz realnego zagrożenia trąbą powietrzną! Miejmy nadzieję, że takie, szalone prognozy znikną jak najszybciej.

piątek, 28 lipca 2017

Pomorska prognoza burzowa - 28 lipca

2. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany ze względu na ulewne opady deszczu, silny wiatr (maksymalne porywy 70-90 km/h), możliwość opadów gradu do 1-2 cm średnicy.

   W piątek znajdziemy się pod wpływem niżu znad Skandynawii (Bernhard II), przez Pomorze przejdzie system frontów atmosferycznych. W ich obrębie pojawią się warunki konwekcyjne.
   Pierwsze burze, związane z ciepłym frontem atmosferycznym, możliwe od godzin wczesnych porannych do południowych. Popołudniu wkroczy chłodny front, na którym rozwiną się kolejne chmury burzowe. Do późnego wieczora sytuacja powinna się uspokoić.
   W warunkach termodynamicznych CAPE 300-800 J/kg, bez większego wspomagania ze strony kinematyki spodziewamy się pojedynczych komórek i niewielkich układów. Głównym zjawiskiem towarzyszącym będą ulewne opady deszczu (PW 28-32 mm). Możliwość opadów gradu prognozujemy na południe od linii Trójmiasto - Słupsk. Ośrodki będą wykazywać umiarkowaną i dużą aktywność elektryczną.
   Chmury burzowe nadciągną z południowego-zachodu i zachodu. Według modeli GFS i UM, komórki opadowe i burzowe wystąpią w znacznej ilości. Z wyliczeń UM wynika, że mogą one pokryć znaczący obszar województwa.

   Wyróżniona na mapie północna część województwa (10-20%): Pojawienie się burz nad tym obszarem stoi pod dużym znakiem zapytania. Wszystko zależy od tego, jak silny będzie wpływ morza.

czwartek, 27 lipca 2017

Weekendówka: 28 lipca - 30 lipca

   W skrócie o tym, co czeka nas do niedzieli:
PIĄTEK: Pierwsza połowa dnia spokojna. Zachmurzenie od małego do całkowitego, czyli Słońce się pojawi, ale nie dla wszystkich. Popołudniu prognozujemy rozwój chmur burzowych generujących zjawiska o umiarkowanej, lokalnie dużej sile. Główną cechą ośrodków będą ulewne opady deszczu. Burz nie muszą się obawiać mieszkańcy północnych regionów województwa. (Szczegóły w prognozie burzowej.) Na termometrach około 20°C w dzień i około 13°C w nocy.

SOBOTA: W godzinach porannych przewaga Słońca. Z biegiem dnia chmur będzie przybywać, możliwe słabe, przelotne opady (10-15%). Późnym wieczorem zachmurzenie powinno ustąpić. Za dnia około 20°C. W nocy zacznie napływać cieplejsze powietrze z południa Europy.

NIEDZIELA: Wpływ na pogodę będzie miał wyż znad Rumunii oraz zatoka niżowa związana z ośrodkiem niskiego ciśnienia znad północnego Atlantyku. Wyż zapewni pogodną i ciepłą aurę, temperatura wzrośnie do 25-29°C. Późnym popołudniem/wieczorem od strony Danii i północnych Niemiec nad Pomorze wkroczy chłodny front atmosferyczny ulokowany na wspomnianej zatoce. Przyniesie bardzo silne i gwałtowne burze. Zaznaczamy, że kwestia burz stoi pod znakiem zapytania. Wszystko zależy od tego ile wilgoci pojawi się na powierzchni izobarycznej 700 hPa. Jeśli będzie jej za mało, burze będą słabe lub w ogóle nie wystąpią.


Info pogoda - 27 lipca

   W dalszym ciągu na pogodę wpływać będzie niż genueński o nazwie Alfred. Jego centrum w środę przeszło nad Aglomeracją Trójmiasta i teraz kieruje się na północny Bałtyk. Ciśnienie powoli rośnie, na barometrach w Gdańsku od 1001 hPa do 1004 hPa. Z oddalaniem się niżu związana będzie ciągła zmiana kierunku wiatru - do południa - północno-zachodni, popołudniem -  zachodni, w nocy - południowo-zachodni. W porywach do 40 km/h, w pasie Łeba - Hel i na morzu możliwe 45-55 km/h.
   Nad całym regionem pochmurno. Niewielką szansę na przejaśnienia mają mieszkańcy zachodnich powiatów. Wschód i częściowo centrum województwa w deszczu. Opady okresowe i ciągłe w zakresie od umiarkowanych do intensywnych. Dojdzie do kolejnych podtopień i zalań.
   Wartości na termometrach nie będą zachwycać: 17°C - 19°C. "Cud" zdarzy się w powiatach człuchowskim i chojnickie, gdzie możliwe 20°C.

środa, 26 lipca 2017

Info pogoda - 26 lipca

   Uwierzcie, przebieg niżu genueńskiego jest jedną z trudniejszych kwestii do prognozowania. Spędziliśmy godzinę na analizowaniu i porównywaniu modeli GFS, UM, WRF, ARPEGE, ECMWF, NEMS. Mimo, to podchodzimy do prognozy z dystansem i wam tez to radzimy. Zachęcamy do bacznego obserwowania wpisów na stronie z informacją o potencjalnych zmianach.
   Środa przyniesie kontynuacje chmur i deszczu. Najsilniejszych opadów spodziewamy się na północy, w centrum i częściowo na zachodzie województwa, sumy mogą tam osiągnąć 10-20 mm. W pasie od Ustki po Hel powieje wyraźniejszy wiatr, w porywach 40-45 km/h, ale 50 km/h też może się zdarzyć. Na Bałtyku początkowo 6 do 7 w skali B., w ciągu dnia osłabnie do 5-6 w skali B. Wiatr z kierunków północnych.
   Słońce uśmiechnie się do mieszkańców południowej i wschodniej części województwa. Nastąpi to prawdopodobnie pod wieczór.



wtorek, 25 lipca 2017

Ostrzeżenie: deszcz - 25/26 lipca

1. STOPIEŃ:
W najbliższych godzinach spodziewamy się silnych opadów deszczu. Możliwe podtopienia i zalania. Spadnie do 30-35 mm, lokalnie do 40 mm wody.
Mamy do czynienia z niżem genueńskim, czyli niżem, który "potrafi być nieobliczalny", więc możliwa jest aktualizacja ostrzeżenia.

Info pogoda - 25 lipca

   ... i genueńczyk dotarł. Chmury Cumulonimbus przez cały dzień będą przetaczać się przez nasz region przynosząc okresowe i ciągłe opady deszczu o zmiennym natężeniu. Najwięcej wody spadnie na zachodzie i południowym-zachodzie województwa: 30-40 mm. Możliwe, że dojdzie tam do podtopień i zalań! Powieje, najsilniej na północy województwa. Porywy osiągną 40-55 km/h. Na Bałtyku 6-7 w skali Beauforta. Wiatr z półnconego-wschodu.
   Z wypadu na plażę nici, więc co proponujecie? ;)

---
   Po długiej przerwie, w nowej odsłonie powraca prognoza codzienna. Zwiększyliśmy ilość miejscowości z 7 do 30, dzięki temu każdy ma wgląd do najdokładniejszej prognozy dla swojej miejscowości. Wprowadziliśmy rubrykę ostrzeżeń dla powiatów, co ma umożliwić szybkie zapoznanie się z potencjalnymi zagrożeniami. Aby prognoza miała możliwie największą jakość, będzie opracowywana w oparciu o wyliczenia modeli: GFS, UM, WRF, ARPEGE.


poniedziałek, 24 lipca 2017

Tygodniówka: 24 lipca - 28 lipca

Tak przedstawia się pogoda na najbliższe dni - w kratkę. Od wtorku do czwartku znajdziemy się pod wpływem niżu genueńskiego. Jak to z nimi bywa, mogą przynieść silne załamanie pogody, lecz nie muszą. W najgorszym wypadku czekają nas ulewy i silny wiatr, a w najlepszym lokalne opady i umiarkowany wiatr.
Jeśli chodzi o poniedziałek: od 18-20°C nad morzem do 22-24°C na przeważającym obszarze województwa. Słońce i chmury, z których może popadać przelotny deszcz. Wiatr z kierunków północnych może przygnać na wybrzeże chłód znad morza.
Pamiętajcie, że do prognozy obejmującej aż 5 dni należy podchodzić z dystansem. 432000 sekund, to sporo czasu. ;)


niedziela, 23 lipca 2017

Prognoza pogody - 23 lipca

   W niedzielę przez Pomorze Wschodnie przejdą dwa fronty atmosferyczne związane z zatoką niżową znad Morza Północnego. Pierwszy - ciepły - przetaczać się będzie od godzin nadrannych do wczesnopopołudniowych przynosząc okresowe oraz ciągłe opady deszczu o natężeniu słabym do silnego na południu województwa (tam też możliwe burze). Drugi - chłodny - dotrze późnym popołudniem. Związane z nim będą burze, chwilami silniejsze. Chłodny front opuści nasz region w środku nocy, wypychając ciepłe powietrze polarnomorskie. Za nim napłynie chłodne powietrze polarnomorskie.
   Na termometrach od 15-18°C w Gdańsku, Pruszczu, Nowym Dworze, Krynicy Morskiej, Kartuzach, Kościerzynie, Bytowie, Miastku, Starogardzie, Tczewie, Malborku i Sztumie przez 18-20°C na Helu, w Gdyni, Wejherowie, Lęborku, Słupsku i na krańcach południowych do 20-23°C na północy. Pochmurno z możliwymi przejaśnieniami.

PROGNOZA BURZOWA:
   2. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany ze względu na ulewne opady deszczu (PW 32-38 mm), silne porywy wiatru 70-80 km/h oraz w mniejszym stopniu opady drobnego gradu. Marginalna możliwość utworzenia się leja kondensacyjnego.
   Grzmieć może już od rana, natomiast główna fala burz dotrze późnym popołudniem. Burze początkowo będą dość silne, jednak w miarę wkraczania wgłąb województwa będą słabnąć i zanikać. Niewykluczone, że od początku będziemy mieli do czynienia z nieaktywnymi elektrycznie "resztkami". Chmury Cb obiorą kierunek północno-wschodni.
   Ze względu na niskie/umiarkowane wartości poziomego przepływu powietrza, ośrodki nie będą przemieszczać się z dużą prędkością, a zjawiska im towarzyszące nie powinny być gwałtowne.

piątek, 21 lipca 2017

Pomorska prognoza burzowa - 21 lipca

2. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany ze względu na ulewne opady deszczu oraz lokalnie silniejsze porywy wiatru.
W piątek przez Polskę przejdzie chłodny front atmosferyczny oddzielający gorące powietrze zwrotnikowe od ciepłego powietrza polarnomorskiego. Dojdzie do rozwoju konwekcji.
W środowisku umiarkowanych wskaźników termodynamicznych (CAPE 100-900 J/kg) oraz niewielkiej kinematyki (DLS ok. 14 m/s) spodziewamy się pojedynczych komórek burzowych. Niektóre mogą łączyć się w nietrwałe układy. Głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu mogące powodować podtopienia (PW 30-38 mm, powolne przemieszczanie się burz). Poza tym komórki generować będą silniejsze porywy wiatru oraz drobny grad.

Weekendówka: 21 lipca - 23 lipca

 
   Weekend nie najgorszy, ale na aurę z tła prognozy, nie ma co liczyć.

W piątek przewaga chmur, pojawią się opady deszczu i burze. Kontynuacja sporej rozbieżności temperatur - od 18-19°C we Władysławowie i na Helu do 24-25°C w Słupsku, Bytowie, Człuchowie, Chojnicach, Starogardzie i Kwidzynie.
Sobota pochmurna. Na południu województwa może przelotnie popadać (5-15%). Termometry wskażą od 19-20°C we Władysławowie i na Helu do 25°C (lokalnie możliwe 26-27°C) na południowym-zachodzie.
Niedziela z deszczem i umiarkowanymi/silnymi burzami. Na termometrach 22-26°C.

czwartek, 20 lipca 2017

Pomorska Prognoza Burzowa - noc 20/21 lipca

2. STOPIEŃ ZAGROŻENIA wydano przede wszystkim przed ulewnymi opadami deszczu.
   Na zachodzie kraju znajduje się zatoka niżowa wraz z chłodnym frontem atmosferycznym, co w połączeniu z ciepłym, zasobnym w wilgoć powietrzem zwrotnikowym stwarza dogodne warunki do rozwoju konwekcji. Obecnie burze przechodzą nad woj. zachodniopomorskim i woj. lubuskim. Kierują się na wschód, lecz ze względu na słabnące warunki termodynamiczne oraz niską kinematykę ciężko określić czy dotrwają do Pomorza Wschodniego. Prawdopodobieństwo jest niewielkie - zaledwie 5%, na granicy do 10%.

poniedziałek, 17 lipca 2017

Tygodniówka: 17 lipca - 21 lipca

   Pierwsza połowa tygodnia słoneczna i ciepła. Istnieje cień szansy, że w środę na niebie nie ujrzymy ani jednej chmurki. W czwartek chmur będzie przybywać, wieczorem i w nocy możliwe opady, nie wykluczone, że zagrzmi. Piątek minie pod znakiem chłodnego frontu atmosferycznego, pojawi się deszcz (60%) i burze (30%). Front przyniesie krótkie, prawie niezauważalne ochłodzenie.
Najbliższe dni przyniosą mocno zróżnicowaną temperaturę na terenie województwa:
dzień (pon): od 18°C w pasie Ustka - Hel do 22°C wzdłuż Wisły;
noc (pon/wt): od 10-11°C w południowych powiatach do 12-14°C na pobrzeżu;
dzień (wt): od 17°C w pasie Ustka - Hel oraz na Mierzei Wiślanej do 21°C wzdłuż Wisły;
noc (wt/śr): od 10°C na południu do 11-13°C na pobrzeżu;
dzień (śr): od 21-24°C na całym wybrzeżu (w Trójmieście możliwe 25°C) do 26-27°C na pozostałym obszarze;
noc (śr/czw): 12-14°C;
dzień (czw): 25-27°C, lokalnie możliwe 28°C (przede wszystkim wzdłuż Wisły);
noc (czw/pt): 16-18°C;
dzień (pt): od 22-24°C na zachodzie do 25-28°C na wschodzie;
noc (pt/sob): 13-14°C.

niedziela, 16 lipca 2017

14 lipca 2017 - dzień dwóch rocznic...

14 lipca 2012


Tornado w Barlewiczkach (obrzeża Sztumu)
Screenshot: YouTube (www.youtube.com/watch?v=OF4FGk-qR8A)
   Przez Polskę wędrowała ostra zatoka niżowa, w obrębie której pojawiły się warunki konwekcyjne typu Low CAPE, High Shear.  Umiarkowanie słaba termodynamika 500-1000 J/kg, bardzo duże uskoki wiatru 20-40 m/s oraz parametr potencjału rotacji prądu wstępującego o wartościach około 200 m2/s2. Takie zestawienie nigdy nie wróży nic dobrego. Około południa do Polski wkroczyła pojedyncza, lecz trwała i dobrze zorganizowana superkomórka burzowa. Od początku generowała groźne zjawiska: microburst, downburst, nawalny deszcz czy grad do 5 cm średnicy! Popołudniu dotarła nad województwo kujawsko-pomorskie, wtedy zeszła pierwsza trąba powietrzna (w sumie zanotowane aż trzy przypadki).
Zniszczenia w Borach Tucholskich, woj. kujawsko-pomorskie
Fot. Tytus Żmijewski/PAP
(zdjęcie znaleziono na www.newsweek.pl)
  W woj. pomorskim tornada przeszły przez powiaty: starogardzki, kwidzyński i sztumski. W miejscowości Wycinki (pow. starogardzki) tornado zabiło jedna osobę, a kolejnych jedenaście raniło. W Barlewicach (pow. sztumski) uszkodzone zostało 17 budynków i 6 pojazdów. Z kolei na drogę wojewódzką 525 w pobliżu Mątowskich Pastwisk (pow. kwidzyński) wiatr przewrócił 22 drzewa. Tornado przeszło również przez Bory Tucholskie w woj. kujawsko-pomorskim niszcząc pas lasu o długości 20 km i szerokości wahającej się od paruset do kilkuset metrów. Większość drzew została wyrwana wraz z korzeniami. Tornada osiągnęły siłę F2 w skali Fujity, choć lokalne zniszczenia sugerują F3.
   Osoby zainteresowane dokładnym opisem w profesjonalnym wydaniu zapraszamy do naszych kolegów z Pomorskiego Obserwatorium Burzowego w Lniskach: burzelniska.pl/2017/07/piec-lat-po-tornadzie-z-borow-tucholskich/

14/15 lipca 2016



skrzyżowanie al. Żołnierzy Wyklętych z al. Grunwaldzką
14 lipca 2016, godz. 22:35
Fot. MM Foto; źródło:  www.facebook.com/Foto1982/
   Nad Polską przechodził niż Urlike II, w obrębie którego doszło do silnego ścierania się chłodnej masy powietrza polarnomorskiego z mocno uwodnioną masą powietrza zwrotnikowego. Nad Pomorze Wschodnie opady dotarły koło południa i nie odpuściły przez 14 godzin. Padało bardzo mocno, z każdą godziną było coraz gorzej. Ciężka sytuacja zapanowała we Wrzeszczu: utonęły dwie osoby - ojciec i syn, ratując swój dobytek; na przecięciu al. Żołnierzy Wyklętych z al. Grunwaldzką doszło do kolizji z udziałem autobusu i tramwaju, sparaliżowało to ruch w obie strony, niedługo po tym skrzyżowanie zostało zalane; woda wdarła się do Galerii Bałtyckiej niszcząc całe piętro (poziom -1).


Zalana Galeria Bałtycka;  noc 14/15 lipca 2016
Fot. czytelnik "JJ" (zdjęcie znaleziono w "Raport z Trójmiasta")
źródło: www.trojmiasto.pl/raport
   Na gdańskim lotnisku na kilka godzin wstrzymano ruch lotniczy. Nowy nasyp kolejowy łączący Gdańsk-Wrzeszcz z lotniskiem został w wielu miejscach w znacznym stopniu uszkodzony. Pociągi przestały kursować na 2 miesiące. Około godziny 23:30 sytuacja w wielu miejscach stała się dość krytyczna. Studzienki uliczne zaczęły wybijać wodę nad powierzchnię. Wiele ulic zamieniło się w rzeki. Zalane zostały podziemne przejścia i garaże, przejazdy pod wiaduktami i tunele. Tunel pod Martwą Wisłą został całkowicie zamknięty. Węzeł Kliniczna stał się całkowicie nieprzejezdny. Woda wtargnęła do Szpitala im. Mikołaja Kopernika zalewając parter i piętra podziemne. Ponadto opadom towarzyszył silny wiatr (porywy osiągały 80-100 km/h), który łamał i przewracał wiele drzew uszkadzając przy tym samochody.
Przedstawione przypadki to tylko część szkód wywołanych przez powódź!
ulice zamieniły się w rzeki;  noc 14/15 lipca 2016
Fot. MM Foto; źródło: www.facebook.com/Foto1982/
Zniszczony nasyp kolejowy blisko stacji Gdańsk Strzyża
Fot. Bartosz Bańka / Agencja Gazeta; źródło: trojmiasto.wyborcza.pl
   Na naprawę szkód miasto wydało 10,5 mln zł, m.in. na: odbudowę zbiorników retencyjnych, chodników, ulic i torowisk, pomoc socjalną dla poszkodowanych, renowację 6 tramwajów. Przywrócenie do użytku nasypu kolejowego kosztowało PKM aż 20 mln zł!


   Za przyczynę powodzi uważa się zbyt dużą ilość obszarów zurbanizowanych na terenie Gdańska, tzn. terenów o małej retencyjności, pokrytych betonem, asfaltem, itp., względem terenów o dużej retencyjności. Natomiast nie spotkaliśmy się z wpisem dotyczącym zbiorników retencyjnych, w których woda nie została obniżona do poziomu odpowiedniego dla zaistniałego niebezpieczeństwa. Według nas ten fakt mógł mieć znaczący wpływ na rozwój wydarzeń. Pojemność zbiorników od 2001 r. zwiększono pięciokrotnie, podczas gdy w 2016 r. spadło "tylko" o 1/3 wody więcej niż piętnaście lat wcześniej. Tylko czy można szukać winnych, jeśli rzeczywista suma opadu okazała się prawie dwukrotnie wyższa od prognozowanej? Wszystkie źródła przewidywały maksymalnie 90 mm. W gdańskiej dzielnicy Jasień spadły 164 mm!


   Na szczęście w tym roku 14 lipca minął spokojnie. Co przyniosą kolejne, zobaczymy... 

   W artykule użyto dane zgromadzone przez ogólnokrajowe i regionalne media (TVN Meteo, Polscy Łowcy Burz, www.gdańsk.pl, Dziennik Bałtycki, Newsweek, trójmiasto.pl, FAKT24.PL, wyborcza.pl).
   Zdjęcia udostępnione zgodnie z prawem cytatu, w celu lepszego zrozumienia treści.

sobota, 15 lipca 2017

Pomorska prognoza burzowa - 15 lipca

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA został wydany przed intensywnymi opadami i silniejszym wiatrem.

   Z północy do Polski napłynie bańka chłodnego powietrza polarnomorskiego, czego skutkiem będzie utworzenie się środowiska ze sporych pionowym gradientem w środkowej troposferze (6-7 °C/km) - to będzie "zapalnikiem" konwekcji. Już teraz (godz. 11) na niebie pojawiają się chmury Cumulus. W najbliższych godzinach zaczną przekształcać się w Cumulonimbusy. Większość powstałych ośrodków przybierze miano komórek konwekcyjnych, tylko najmocniej wypiętrzone będą generować wyładowania. Ze względu na znikomy poziomy przepływ powietrza komórki będą (prawie)stacjonarne, tzn. na niewielkim obszarze mogą przynosić opady przez dłuższy czas.

   Na termometrach od 18-19°C na północy do 22°C wzdłuż Wisły.

piątek, 14 lipca 2017

Weekendówka: 14 lipca - 16 lipca

Weekend minie w towarzystwie niezdecydowanej aury i temperatur przypominających bardziej wrzesień niż lipiec.

PIĄTEK: Mimo, iż będziemy pod wpływem wyżu, nie czeka nas słoneczna, ani ciepła aura. Zachmurzenie umiarkowane do dużego. Termometry wskażą od 16°C do 19°C.

SOBOTA: Północ i zachód województwa słoneczna. Na wschodzie, południu i lokalnie w centrum więcej chmur, możliwy deszcz, a nawet pojedyncze burze. Opady będą miały charakter konwekcyjny i (prawie)stacjonarny, tzn. lokalny i długotrwały. W dzień 20-22°C, nocą od 8-9°C na południu do 11-12°C na wybrzeżu.

NIEDZIELA: Od zachodu zbliżać się będzie słaby ośrodek niżowy. Od rana będą nam towarzyszyć chmury, z czasem będzie ich coraz więcej. Wieczorem możliwe słabe i umiarkowane opady deszczu. Temperatura za dnia wyniesie od 21°C w zachodnich powiatach do 24°C we wschodnich. Nocą ok. 15°C.

środa, 12 lipca 2017

Pomorska prognoza burzowa - 12 lipca

2. STOPIEŃ ZAGROŻENIA został wydane głównie ze względu na ulewne opady deszczu mogące powodować podtopienia/zalania oraz silne porywy wiatru. Niewielka możliwe opadów drobnego gradu (wschód województwa).

   W warunkach niskiego CAPE (50-450 J/kg) i lekko podwyższonego uskoku wiatru (DLS 10-20 m/s) spodziewamy się rozwoju komórek konwekcyjnych. Ze względu na sporą wodność troposfery (30-38 mm) przyniosą wydajne opady. Najsilniejsze ośrodki będą generować wyładowania atmosferyczne.

Prognoza na 12 i 13 lipca, czyli co przyniesie Xavier

   W zeszłym tygodniu oraz na początku bieżącego wspominaliśmy o silnym wietrze i intensywnych opadach mogących spowodować utrudnienia w środę i czwartek. Uspokajamy, powódź ani wichura nam nie grozi. Wyliczenia modelu sprzed paru dni były mocno "przesadzone".

   Niż Xavier wkroczy do Polski w środę popołudniu. Jego centrum przejdzie południem Pomorza, Warmią, Mazurami i skieruje się na Litwę. Przyniesie silne zjawiska. W skali kraju, wpływ na pogodę będzie miał w przez drugą połowę środy i cały czwartek.

POMORSKIE: Opady deszczu będą silne, ale nie spowodują większych problemów. Pierwszy deszcz pojawi się między godziną 12, a 15, a ostatni w czwartek przedpołudniem - padać będzie z przerwami. W sumie spadnie od ~20 do ~30 mm w ciągu 18 godzin. Dla porównania podczas zeszłorocznej powodzi spadło 160 mm/15h. Co do burz, ciężko powiedzieć czy wystąpią. Jeśli się pojawią, mogą (lecz nie muszą) powodować lokalne podtopienia/zalania. Wiatr w porywach osiągnie 50-70 km/h, północno-zachodni. Powieje prawie cały czwartek.
Na termometrach: w środę od 20°C na Wybrzeżu Słowińskim do 25°C wzdłuż Wisły, w nocy ok. 12°C; w czwartek 17-21°C w dzień, nocą od 10°C na Kaszubach do 13°C na wybrzeżu.

POLSKA: Mocny wiatr będzie dokuczać w wielu regionach, najgorzej będzie od Dolnego Śląska i Ziemi Lubuskiej przez Wielkopolskę, Kujawy, Ziemię Łódzką i Mazowsze po Lubelszczyznę, Ziemię Świętokrzyską i północ Podkarpacia. Tam maksymalne porywy osiągną od 70 km/h do ~90 km/h. Na Mazowszu możliwe nawet 100km/h! Intensywne opady pojawią się w północnych, północno-wschodnich oraz częściowo środkowych województwach. Spadnie maksymalnie od 20 mm do 35-45 mm na Podlasiu. Spodziewamy się również burz. Generować będą głównie ulewny deszcz (PW 30-40 mm). Krótkotrwałe, lecz wydajne opady mogą powodować lokalne podtopienia/zalania. Silniejsze ośrodki prognozuje się na południowym-zachodzie, południu oraz w centrum, tam trzeba liczyć się z gradem, porywistym wiatrem oraz możliwością powstania leju kondensacyjnego, a nawet trąby powietrznej.


poniedziałek, 10 lipca 2017

Pomorska prognoza burzowa - 10 lipca


3. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla całego województwa ze względu na spore prawdopodobieństwo przejścia groźnych ośrodków burzowych generujących ulewne i nawalne opady deszczu 35-45 mm, silne porywy wiatru 90-105 km/h, opady gradu do 2 cm średnicy oraz marginalną możliwość zejścia trąby powietrznej (zachodnie i południowe krańce województwa).
   Burz w postaci groźnych, silnie uwodnionych formacji spodziewamy się między godziną 16:00, a północą. Nadejdą z południowego-zachodu lub południa. Wysokie wartości CAPE i PW sugerują wzmożoną aktywność elektryczną chmur burzowych. Największe szanse na burze mają mieszkańcy południowych, centralnych i wschodnich powiatów.

------------

   Ze względu na znaczne warunki termodynamiczne (CAPE 1000-2000 J/kg, LI do -6°C), uskok wiatru w dolnym kilometrze osiągający 8-16 m/s oraz wodność troposfery wynosząca aż 38-48 mm można uznać za stosowne wydanie 4. STOPNIA. Jednakże brak większego zagrożenia ze strony dużego gradu i trąby powietrznej powstrzymuje nas przed tą decyzją.

Prognoza burzowa dla Polski na dzień 10 lipca i noc 10/11 lipca


4. STOPIEŃ ZAGROŻENIA został wydany ze względu na nawalne opady deszczu do 40-50 mm, opady dużego gradu do 3-5 cm średnicy, niszczące porywy wiatru dochodzące do nawet 110-120 km/h oraz możliwość uformowania się trąby powietrznej. Najgroźniejsza sytuacja przedstawia się dla Małopolski, Górnego Śląska oraz Ziemi Świętokrzyskiej.

3. STOPIEŃ ZAGROŻENIA  został wydany ze względu na ulewne opady deszczu 30-40 mm, grad do 2-3 cm średnicy oraz silne porywy wiatru do 90-100 km/h. Marginalne prawdopodobieństwo przejścia trąby powietrznej.

   W poniedziałek Polska znajdzie się w oddziaływaniu płytkiego, lecz aktywnego ośrodka niżowego Wolf, którego centrum przemieści się z Niemiec na Bałyk przez Pomorze Zachodnie. Owy niż oraz wyż Gisela znad Morza Czarnego zaciągną do Polski strumień gorącego, bardzo wilgotnego powietrza zwrotnikowego, na którego przedzie ulokowany będzie ciepły front atmosferyczny. Bliskość aktywnego niżu oraz obecność linii zbieżności wiatrów poskutkuje rozwojem intensywnej konwekcji.

   Spora ilość energii dostępnej konwekcyjnie MLCAPE 1000-2400 J/kg wytworzy środowisko występowania silnych i trwałych prądów wstępujących. Skutkiem będzie gwałtowny rozwój mocno wypiętrzonych chmur Cumulonimbus (chmur burzowych). Prawdopodobnie wystąpią w znacznej ilości. Uskok wiatru w dolnej troposferze rzędu 6-18 m/s wspierać będzie szybkie łączenie się komórek burzowych w zorganizowane formy (najprawdopodobniej liniowe układy wielokomórkowe). Znaczna termodynamika, skręt wiatru 100-300 m2/s2 oraz niski poziom kondensacji sprzyjać będą powstawaniu burz superkomórkowych, podczas których trzeba liczyć się z opadami dużego gradu i trąbą powietrzną.

   Burze generować będą ulewne/nawalne opady deszczu do 30-50 mm, przez co możliwe są podtopienia i zalania. Silne/bardzo silne porywy wiatru osiągające nawet 100-120 km/h mogą powodować zniszczenia: łamiąc drzewa, uszkadzając linie energetyczne, itp. Grad o średnicy 3-5 cm średnicy zagraża województwom: małopolskiemu, śląskiemu, opolskiemu, świętokrzyskiemu. Trąba powietrzna może się pojawić w pasie od Kociewia przez Kujawy, Wielkopolskę, Ziemię Łódzką i Świętokrzyską po Górny Śląsk i Małopolskę (Śląsk i Małoposlą przede wszystkim).

   Komórki burzowe powstaną południem/wczesnym popołudniem na zachodzie Polski i późnym popołudniem/wieczorem na południu. Kierować się będą na północny-wschód. Na Pomorze Wschodnie dotrą późnym popołudniem, wieczorem lub wczesną nocą (między godz. 17:00, a 00:00).

   Możliwość aktualizacji prognozy!

Pamiętaj, burza to zjawisko lokalne! Nawet przy wyśmienitych warunkach, nie musi wystąpić w twojej miejscowości.

Tygodniówka: 10 lipca - 14 lipca


Przed nami dynamiczny tydzień. Na szczęście chwile odetchnienia też się pojawią.

PONIEDZIAŁEK:
Od rana, z godziny na godzinę niebo będzie się coraz bardziej chmurzyć. Do późnego popołudnia/wieczora czeka nas spokojna aura. Na termometrach 25-27°C, nad morzem o 1-2°C chłodniej. Między godziną 17, a 24 spodziewamy się silnych burz. Jeśli burze nie dotrą, popada intensywny deszcz.

WTOREK:
Pochmurno. Pod koniec dnia może popadać deszcz. Na termometrach 19-21°C.

ŚRODA:
Polska dostanie się pod wpływ aktywnego niżu. Od rana dużo chmur, popołudniu zacznie padać deszcz, początkowo słaby i umiarkowany, z czasem znacznie przybierze na sile. Niewykluczone, że lokalnie zagrzmi. Zerwie się wiatr.

CZWARTEK:
Noc ze środy na czwartek przyniesie ulewę, spadnie od ~20 mm do ~40 mm deszczu! Możliwe podtopienia i zalania! W dodatku będzie silnie wiać, w porywach do 60-80 km/h. (Na bieżąco będziemy obserwować ten dzień, miejmy nadzieję, że nie wydarzy się najgorsze.)
Do popołudnia opady ustaną i się rozpogodzi.

PIĄTEK:
Chmury i Słońce. Temperatura wzrośnie do 20°C.

niedziela, 9 lipca 2017

Pogoda na niedzielę

Przed nami pogodny, przyjemny dzień. Na termometrach od 18°C w Łebie i Ustce do 20-22°C w pozostałej części województwa. Dużo Słońca, chmur niewiele. Wiatr słaby i umiarkowany.
Życzymy udanej, a przede wszystkim dłuuugiej niedzieli. ;)

sobota, 8 lipca 2017

Pomorska prognoza burzowa - 8 lipca


   W sobotę czeka nas aura pochmurna, lecz z przyjemnymi temperaturami. Na termometrach od 18°C w rejonie Władysławowa i Łeby do 20-22°C - reszta województwa. W ciągu dnia przez Pomorze przejdzie płytki niż Uwe, ulokowany na rozległej zatoce niżowej ciągnącej się od Islandii. Związany z nim system frontów atmosferycznych przyniesie opady deszczu oraz burze. Do wieczora powinno się uspokoić i rozpogodzić.

3. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany ze względu na opady większego gradu do 2-3 cm średnicy, silne porywy wiatru ~70 km/h, ulewne opady deszczu (PW 20-30 mm) oraz marginalne prawdopodobieństwo uformowania się trąby powietrznej.
3a. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje ze względu na możliwość "zahaczenia" o południowo-zachodnie krańce województwa silnej formacji wielokomórkowej. 

Spore warunki termodynamiczne (CAPE 1000-1500 J/kg, LI -4°C) sprzyjać będą powstawaniu silnych ośrodków burzowych, w tym burz pulsacyjnych (przynoszących krótkotrwałe, lecz gwałtowne zjawiska). Ze względu na słaby/umiarkowany poziomy przepływ powietrza (DLS 15 m/s, LLS 9 m/s) spodziewamy się przede wszystkim pojedynczych komórek burzowych. Rozwój chmur Cumulonimbus przypadnie na godziny popołudniowe (12-18). Obecność dużego zachmurzenia może znacznie ograniczyć rozwój burz!

Pamiętaj, burza to zjawisko lokalne! Nawet przy wyśmienitych warunkach, nie musi wystąpić w twojej miejscowości.

piątek, 7 lipca 2017

Pomorska prognoza burzowa

   Polska znajdzie się w rozległej zatoce niskiego ciśnienia związanej z dwoma niżami z rejonu Islandii. Na terenie Niemiec rozwinie się płytki ośrodek niżowy, który zacznie sprowadzać ciepłe, wilgotne i niestabilne powietrze z okolic Morza Adriatyckiego m.in. do Polski. W związku z tym rozwiną się chmury burzowe.
   Burz należy się spodziewać przede wszystkim w zachodnich i południowych rejonach naszego kraju. Zjawiska im towarzyszące będą dość silne i gwałtowne. Również u nas możliwe są burze, lecz słabsze i mniej gwałtowne, przyniosą intensywny deszcz (PW do 30 mm), grad ~1 cm średnicy oraz porywy wiatru maks. do 75-85 km/h. Szansa na rozwój chmur burzowych jest niewielka.

Weekendówka: 7 lipca - 9 lipca

Weekend zapoczątkuje powrót letniej pogody, ale czy na długo? Zobaczymy...

PIĄTEK:
W ciągu dnia przyjemnie, od 21°C w okolicach Łeby do 25°C w Słupsku i Starogardzie. Na niebie przeważać będą chmury, lokalnie popada przelotny deszcz. Na krańcach zachodnich może zagrzmieć, szanse niewielkie.

SOBOTA:
Temperatura maksymalna wyniesie od 19°C na północy województwa do 22°C na południu. W związku z przechodzeniem frontu atmosferycznego pojawią się opady deszczu i umiarkowane/silne burze. Po przejściu frontu rozpogodzi się.

NIEDZIELA:
Pogodnie i przyjemnie, na termometrach od 19°C na Wybrzeżu Słowińskim do 22°C na wschodzie województwa.

Tymczasem w Egiertowie...

W Egiertowie czwartkowym porankiem notowaliśmy tylko 1,8°C! (T2M)

Foto: Jan Twardowski

środa, 5 lipca 2017

Pomorska prognoza burzowa - 5 lipca

   Czeka nas kontynuacja aury typowej dla polarnomorskiej masy powietrza, czyli chłodno i pogoda "w kratkę" (słoneczne chwile przerywane przelotnymi opadami). Na termometrach 13-16°C.
   Marginalna chwiejność termodynamiczna sprzyjać będzie masowej produkcji niewielkich komórek konwekcyjnych przynoszących krótkotrwały, lecz intensywny deszcz. Podczas opadów może mocniej powiać. Na wschodzie województwa niewykluczone opady drobnego gradu. Najsilniejsze komórki będą generować nieliczne wyładowania atmosferyczne.

Powtórka sprzed roku?!

   Prognozy na 13-14 lipca wyglądają niepokojąco. Ulewne, długotrwałe opady deszczu (dobowe sumy opadowe sięgające 80-110 l/㎡!) w towarzystwie silnego/bardzo silnego wiatru (70-110 km/h, na Bałyku nawet 130 km/h!). Na termometrach tylko 10-15°C.
   Na szczęście są to bardzo odległe prognozy, więc wszystko może się jeszcze zmienić. Swoją drogą, ciekawa zbieżność dat: 14 lipca 2016, niszczycielska powódź w Gdańsku.

poniedziałek, 3 lipca 2017

Prognoza burzowa na wieczór 3 lipca i noc 3/4 lipca

   Wieczorem oraz w nocy z poniedziałku na wtorek przez północną Polskę przejdzie system frontów atmosferycznych związanych w niewielkim niżem, którego centrum przemknie nad Bałykiem rano docierając nad Łotwę. Na Pomorzu w strefie frontów dojdzie do rozwoju chmur kłębiastych przynoszących przelotne opady deszczu oraz burze.

   W środowisku słabych warunków termodynamicznych (CAPE do 400-500 J/kg, LI do -2°C) rozwiną się komórki konwekcyjne generujące intensywne opady deszczu rzędu 10-20 mm, silne porywy wiatru do 70-75 km/h. W 2. STOPNIU niewykluczone opady drobnego gradu czy nawet powstanie leju kondensacyjnego. Najbardziej wypiętrzone komórki będą aktywne elektrycznie. Podwyższona kinematyka (DLS 16-24 m/s, LLS 10-14 m/s) sprzyjać będzie łączeniu się chmur w układy wielokomórkowe, mogące przynosić opady trwające do kilku godzin.

Tygodniówka: 3 lipca - 7 lipca


Przed nami tydzień z dużą ilością Słońca, nie oznacza to jednak, że chmury i deszcz się nie pojawią.

Poniedziałek z pogodną aurą przez większość dnia, zachmurzenie małe i umiarkowane. Będzie wiać, w porywach do 50-70 km/h. Na termometrach 17-20°C. Wieczorem popada przelotny deszcz, niewykluczone słabe burze.
We wtorek pogoda w kratkę. Popada przelotny deszcz, możliwe słabe burze. Powieje, w porywach 50-70 km/h. Za dnia 18°C, w nocy od 10°C do 13°C na Wybrzeżu.
Środa podobna do wtorku: raz słonecznie, raz pochmurno i przelotny deszcz.
Czwartek pogodny i przyjemny, na termometrach 19-21°C.
Piątek zapoczątkuje powrót letniej pogody. Słupki rtęci wskażą ok. 23°C. Pod wieczór niebo zachmurzy się w znacznym stopniu.

Sobota z temperaturami rzędu 25-27°C!

aplikacja Disqus

comments powered by Disqus