ODWIEDŹ NASZ FANPAGE!
www.facebook.com/InfoMeteoGD/ - Info Meteo GD - Trójmiasto

NASI PARTNERZY:
burzelniska.pl - Pomorskie Obserwatorium Burzowe w Lniskach
gdansk.dlawas.info - Gdańsk dla Was

poniedziałek, 10 lipca 2017

Prognoza burzowa dla Polski na dzień 10 lipca i noc 10/11 lipca


4. STOPIEŃ ZAGROŻENIA został wydany ze względu na nawalne opady deszczu do 40-50 mm, opady dużego gradu do 3-5 cm średnicy, niszczące porywy wiatru dochodzące do nawet 110-120 km/h oraz możliwość uformowania się trąby powietrznej. Najgroźniejsza sytuacja przedstawia się dla Małopolski, Górnego Śląska oraz Ziemi Świętokrzyskiej.

3. STOPIEŃ ZAGROŻENIA  został wydany ze względu na ulewne opady deszczu 30-40 mm, grad do 2-3 cm średnicy oraz silne porywy wiatru do 90-100 km/h. Marginalne prawdopodobieństwo przejścia trąby powietrznej.

   W poniedziałek Polska znajdzie się w oddziaływaniu płytkiego, lecz aktywnego ośrodka niżowego Wolf, którego centrum przemieści się z Niemiec na Bałyk przez Pomorze Zachodnie. Owy niż oraz wyż Gisela znad Morza Czarnego zaciągną do Polski strumień gorącego, bardzo wilgotnego powietrza zwrotnikowego, na którego przedzie ulokowany będzie ciepły front atmosferyczny. Bliskość aktywnego niżu oraz obecność linii zbieżności wiatrów poskutkuje rozwojem intensywnej konwekcji.

   Spora ilość energii dostępnej konwekcyjnie MLCAPE 1000-2400 J/kg wytworzy środowisko występowania silnych i trwałych prądów wstępujących. Skutkiem będzie gwałtowny rozwój mocno wypiętrzonych chmur Cumulonimbus (chmur burzowych). Prawdopodobnie wystąpią w znacznej ilości. Uskok wiatru w dolnej troposferze rzędu 6-18 m/s wspierać będzie szybkie łączenie się komórek burzowych w zorganizowane formy (najprawdopodobniej liniowe układy wielokomórkowe). Znaczna termodynamika, skręt wiatru 100-300 m2/s2 oraz niski poziom kondensacji sprzyjać będą powstawaniu burz superkomórkowych, podczas których trzeba liczyć się z opadami dużego gradu i trąbą powietrzną.

   Burze generować będą ulewne/nawalne opady deszczu do 30-50 mm, przez co możliwe są podtopienia i zalania. Silne/bardzo silne porywy wiatru osiągające nawet 100-120 km/h mogą powodować zniszczenia: łamiąc drzewa, uszkadzając linie energetyczne, itp. Grad o średnicy 3-5 cm średnicy zagraża województwom: małopolskiemu, śląskiemu, opolskiemu, świętokrzyskiemu. Trąba powietrzna może się pojawić w pasie od Kociewia przez Kujawy, Wielkopolskę, Ziemię Łódzką i Świętokrzyską po Górny Śląsk i Małopolskę (Śląsk i Małoposlą przede wszystkim).

   Komórki burzowe powstaną południem/wczesnym popołudniem na zachodzie Polski i późnym popołudniem/wieczorem na południu. Kierować się będą na północny-wschód. Na Pomorze Wschodnie dotrą późnym popołudniem, wieczorem lub wczesną nocą (między godz. 17:00, a 00:00).

   Możliwość aktualizacji prognozy!

Pamiętaj, burza to zjawisko lokalne! Nawet przy wyśmienitych warunkach, nie musi wystąpić w twojej miejscowości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

aplikacja Disqus

comments powered by Disqus