W dniu dzisiejszym do Polski z zachodu wkroczy ciepły front atmosferyczny związany z niżem znad Wysp Brytyjskich. Zaciągnie on do kraju chwiejne powietrze zwrotnikowe bogate w warunki konwekcyjne.
Owy front przyniesie temperatury rzędu od 20*C na północnym-wschodzie do 34*C na południowym-zachodzie oraz silne burze w ciągu dnia i najbliższej nocy na terenie prawie całego kraju (z wyjątkiem Podlasia).
OBSZAR OBJĘTY 3 STOPNIEM: Na danym obszarze pojawią się silne/bardzo silne warunki konwekcyjne: CAPE: do 1800/kg, LI do -8*C, KI od 30 do 40 punktów, bardzo silne warunki kinematyczne (DLS 0-6km do 26m/s, LLS do 18m/s, SRH 0-3km 50-550m2/s2), bardzo duża wodność troposfery (PWater) około 38mm oraz linie zbieżności wiatrów. Takie warunki doprowadzą do powstania groźnych i gwałtownych burz, które nieść będą bardzo silne i nawalne opady deszczu powodujące podtopienia i zalania, opady gradu do 3,5cm średnicy, wiatr do 110km/h, liczne wyładowania atmosferyczne oraz możliwość powstania 1, 2 trąb powietrznych (na północnym-zachodzie kraju). Burze pojawią się dopiero późnym popołudniem i wieczorem ze względu na wysoki czynnik LCL za dnia i trwać będą przez prawie całą noc. Bardzo dobre warunki kinematyczne i dolno-troposferyczne linie zbieżności wiatrów doprowadzą do powstania dobrze zorganizowanego układu wielokomórkowego (prawdopodobnie MCS'a), który z czasem może przeobrazić się w liniowy układ konwekcyjny. Owy układ może nieść linię szkwału i silny, porywisty wiatr na rozległym obszarze, za sprawą ścinania pionowego wiatru w dolnych 3 km troposfery wynoszącego 16-20 m/s. Ścinanie może doprowadzić do powstania superkomórek burzowych, które mogą być wbudowane w układzie. W drugiej połowie nocy MCS prawdopodobnie dotrze do Centrum Polski gdzie zacznie słabnąc i zanikać. Komorki burzowe przemieszczać się będą z zachodu na wschód.
Ilość i siła burz nie jest pewna w 100% więc jeśli okaże się, że sytuacja będzie silniejsza niż się zakłada prognoza zostanie zaktualizowana do stopnia 4.
OBSZAR OBJĘTY 2 STOPNIEM: Na tym obszarze powstaną podobne warunki konwekcyjne do tych panujących w stopniu 3, jednak kinematyka będzie bardzo niska (wręcz nikła). Z tego powodu spodziewać się tu można tylko burz jednokomórkowych, które nieść będą bardzo silne i ulewne opady deszczu powodujące podtopienia i zalania, grad do 2cm średnicy, wiatr do 100km/h oraz sporą ilość wyładowań atmosferycznych. Burze pojawią się tutaj już w godzinach południowych (na południu obszaru) i trwać będą przez całą noc. Komórki burzowe przemieszczać się będą z zachodu na wschód.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz