W poniedziałek nad Polskę nadpłynie polarnomorska masa powietrza z zachodniej Europy. W ciągu dnia od południowego-zachodu do kraju wkroczy ciepły front atmosferyczny (który zamieni się w front ciepłej okluzji) i zatoka niskiego ciśnienia. Front i zatoka przesuwać się będą w kierunku północno-wschodnim. Za frontem do RP napłynie umiarkowanie ciepłe powietrze, które objawi się umiarkowaną chwiejnością troposfery. W chwiejnej masie powietrza dojdzie do powstania umiarkowanych i słabych, ale licznych komórek burzowych, jak i konwekcyjnych.
OBSZAR OBJĘTY 2 i 1 STOPNIEM: Na danym obszarze pojawią się umiarkowane warunki konwekcyjne: CAPE: do 1000/kg, LI do -4*C, KI od 31 do 34 punktów, umiarkowane warunki kinematyczne (DLS 0-6km - ok. 22m/s, LLS - ok. 12m/s, SRH 0-3km wyniesie 0-250m2/s2) oraz duża wodność troposfery (PWater) do wartości 32mm. Warunki kinematyczne doprowadza do pojawienia się licznych zwykłych komórek, których część może połączyć się w niezbyt duże układy orz kilku superkomórek. Zagrożeniami podczas przechodzenia burz będą: grad do 3cm średnicy (w przypadku burzy superkomórkowej), bardzo silne opady deszczu, silny wiatr do 90km/h oraz liczne wyładowywania atmosferyczne. Komórki burzowe przemieszczać się będą w kierunku wschodnim oraz północno-wschodnim, a pojawią się po południu i zanikną w nocy.
Różnicą pomiędzy 2, a 1 stopnie jest prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk burzowych. W stopniu 2 wynosi 100%, a w stopniu 1 ze względu na późną porę poniżej 50%.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz