W piątek prawie cała Polska znajdzie się w wyżu polarnomorskim. Za dnia jedynie południe kraju będzie pod wpływem wilgotnego powietrza zwrotnikowego. Natomiast wieczorem za sprawą niżu z zachodniej Europy, chwiejna masa powietrza zwrotnikowego wejdzie w głąb RP tworząc ciepły front atmosferyczny. Na tym froncie pojawia się burze.
OBSZAR OBJĘTY 3 i 2 STOPNIEM (woj.: podkarpackie, lubelskie (południe), małopolskie, świętokrzyskie, śląskie, opolskie, łódzkie) : Pojawienie się burz na tym obszarze nie jest do końca pewne. Jednak im bliżej południowej granicy Polski tym prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk burzowych wzrasta. Prognozowane warunki konwekcyjne wynoszą: CAPE: do 1800/kg, LI do -7*C, KI około 34 punktów, słabe warunki kinematyczne (DLS 0-6km do 14m/s, LLS do 10m/s, SRH 0-3km 0-200m2/s2) oraz bardzo duża wodność troposfery (PWater) około 38mm. Przy takich warunkach burze nieść będą grad do 2cm średnicy (w przypadku superkomórek), porywisty wiatr do 100km/h, mnóstwo wyładowań atmosferycznych. Jednak największe zagrożenie stoi ze strony ulewnych opadów deszczu, które w połączeniu z wolnym przemieszczaniem się komórek burzowych wywołają liczne podtopienia zalania oraz niebezpieczną sytuację na terenach górskich.
Burze występować będą przez cały dzień i pierwszą część nocy. Komórki przemieszczać się będą w kierunku zachodnim i północno-zachodnim.
OBSZAR OBJĘTY 3 i 2 STOPNIEM (woj.: dolnośląskie, wielkopolskie, lubuskie, kujawsko-pomorskie (zachód), pomorskie (zachód), zachodniopomorskie) : Według prognoz warunki konwekcyjne najpierw pojawią się w województwie dolnośląskim w godzinach późno wieczornych i z upływem godzin zagłębiać się będą coraz bardziej na północ. Wyniosą one: CAPE: do 1000/kg, LI do -4*C, KI około 36punktów, umiarkowane warunki kinematyczne (DLS 0-6km do 18m/s, LLS do 16m/s, SRH 0-3km 100-310m2/s2) oraz niebezpiecznie duża wodność troposfery (PWater) 38-44mm. Takie warunki doprowadzą do pojawienia się zwykłych komórek burzowych, które najprawdopodobniej połączą się w układ wielokomórkowy. Układ charakteryzować się będzie licznymi wyładowywaniami atmosferycznymi, porywistym wiatrem mogącym wywołać szkody oraz sporymi sumami opadowymi powodującymi podtopienia i zalania. Ze względu na wysoką wartość czynnika SRH istnieje możliwość powstania kilku burz superkomórkowych, których głównym zagrożeniem będzie grad mogący osiągnąć 3cm średnicy.
Komórki burzowe przemieszczać się będą w kierunku północnym z odchyleniem na północny-wschód.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz