W dniu dzisiejszym Polska znajdzie się pod wpływem dwóch osobliwości. Nad południowo-wschodnią Polską zaznaczy się obecność fali górnej wraz z prądem strumieniowym. Dodatkowo wieczorem i w nocy dojdzie do powstania ośrodka niżowego na pofalowanym froncie, który kierować będzie się nad wschodnią połowę kraju zaciągając gorące i wilgotne powietrze zwrotnikowe. Wspomniany niż przyczyni się jutro do burz, które siłą mogą dorównywać tym z minionego piątku (17.06). Natomiast reszta kraju będzie w zasięgu rozległego układu wysokiego ciśnienia ciągnącego się od Portugalii po północno-zachodnią Rosję. Nad północną, zachodnią i środkową Polską wejdzie zanikający front okluzji, na którym może dojść do zjawisk burzowych.
OBSZAR OBJĘTY 2. i 3. STOPNIEM: Na wskutek obecności frontu okluzji pojawią się pewna chwiejność termodynamiczna CAPE do 1200J/kg, LI do -4,5*C. Burze występować będą w postaci pojedynczych komórek. Wyjątkiem będzie obszar objęty 3. stopniem, gdzie burze rozwijać się będą w obecności słabych warunków kinematycznych DLS do 15m/s, LLS do 10m/s. To też tam możliwe jest powstanie układu wielokomórkowego. Ze względu na SRH wynoszące 150m2/s2 istnieje cień szansy na powstanie burzy superkomórkowej.
Podczas opisywanych zjawisk należy się spodziewać intensywnych opadów deszczu, gradu do 1,5-2cm średnicy oraz wiatru do 80km/h. W przypadku superkomórki do 90km/h. Burze pojawią się w godzinach południowych, zanikną wieczorem, a przemieszczać się będą z południowego-zachodu na północny-wschód.
OBSZAR OBJĘTY 3. STOPNIEM (południowy-wschód kraju): W związku z obecnością fali górnej, w nocy również niżu na pofalowanym froncie dojdzie do rozwoju zjawisk burzowych o dużej sile. W środowisku termodynamiki (CAPE do 1800J/kg, LI do -6*C) i podwyższonej kinematyki (DLS do 22m/s, LLS do 13m/s) należy się spodziewać burz zarówno jednokomórkowych, wielokomórkowych, jak i superkomórkowych niosących ulewne oraz nawalne opady deszczu, grad do 2-3cm średenicy wiatr w porywach do ok. 100km/h. Ze względu na niski poziom kondensacji oraz SRH wynoszącego 100-300m2/s2 trzeba się liczyć z możliwością powstania tornada. Warto zwrócić uwagę na fakt, że siła burz będzie taka sama w dzień, jak i w nocy. Komórki przemieszczać się będą z południa na północ omawianego obszaru.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz