Od kilku godzin napływające z zachodu do Polski powietrze polarnomorskie wypiera masę powietrza zwrotnikowego za wschodnie granice naszego kraju. Na pograniczu obu mas znajduje się front chłodny, na którym dojdzie do rozwoju konwekcji. Na owym froncie będzie obecna rozległa linia konwergencji. Przyczyni się ona do powstania pasa burz przecinającego Polskę z północy na południe. Przesuwać się będzie na północny-wschód.
Temperatura przed frontem wyniesie od 30*C do 36*C, natomiast za już tylko 17-22*C. Na terenach górskich jeszcze chłodniej.
!! OBSZAR OBJĘTY 3. i 2. STOPNIEM: Część modeli numerycznych zakłada powstanie chmur burzowych na Pomorzu Wschodnim i Kujawach. Jednak patrząc na dane radarowe i satelitarne taki scenariusz jest mało prawdopodobny. Mimo to na wszelki wypadek postanowiliśmy wziąć pod uwagę ten region. Jeśli burze się pojawią, nie będą stwarzać większego zagrożenia.
OBSZAR OBJĘTY 4. STOPNIEM: W związku z zetknięciem się dwóch odmiennych mas powietrza pojawą się termodynamika wynosząca: CAPE do 3000J/kg, LI do -10*C. Warunki kinematyczne (DLS do 24m/s, LLS do 10m/s) nie będą się do końca pokrywać z położeniem frontu, dlatego tylko nieliczne komórki będą łączyć się w większe struktury. Jednak nie przeszkodzi to w powstaniu wielu superkomórek (SRH 100-300m2/s2). Wspomniana wcześniej linia konwergencji, czyli linia zbieżności wiatrów, rozciągać się będzie od Mazur przez Mazowsze aż po Małopolskę. To na niej powstanie większość burz dzisiejszego dnia. Linia kierować się będzie na wschód. Jednak komórki burzowe obiorą kierunki, początkowo: północny, północny z odchyleniem na północno-wschodni; później zaś: północno-wschodni i wschodni. Burze powstaną już rano i trwać będą przez cały dzień i noc. Największe intensywność rozwoju prognozowana jest w godzinach 13:00 - 19:00.
Za sprawą wręcz ekstremalnych wartości wodności troposfery (PWATER do aż 56mm!) prognozowane są nawalne opady deszczu powodujące liczne podtopienia i zalania. Największe sumy opadowe spodziewane są na terenie Mazowsza, Mazur oraz Podlasia. Oprócz bardzo wydajnych opadów deszczu należy liczyć się również z gradem do 4cm średnicy, przy superkomórkach nawet 5-6cm średnicy! Może on powodować wiele szkód! Wiatr podczas burz osiągnie maks. 120 - 130km/h. Ze względu na obecność suchej warstwy w troposferze, niektóre burze generować będą silne pionowe prądy zstępujące w postaci downburstu lub microburstu (w zależności od wielkości obszaru, na którym to zjawisko wystąpi). Superkomóki będą mogły również nam zaoferować trąbę powietrzną o sile F0 w skali Fujity.
Ze względu na dosyć niebezpieczną sytuację pogodową, prosimy mieszkańców wschodniej połowy kraju o zachowanie wszelkich środków ostrożności. Jedną z nich jest obserwowanie nieba. Jeśli pojawi się jakaś podejrzana chmura należy skierować się w kierunku domu lub innego bezpiecznego pomieszczenia!
ODWIEDŹ NASZ FANPAGE!
www.facebook.com/InfoMeteoGD/ - Info Meteo GD - Trójmiasto
NASI PARTNERZY:
burzelniska.pl - Pomorskie Obserwatorium Burzowe w Lniskach
gdansk.dlawas.info - Gdańsk dla Was
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz