W sobotę Polska nadal będzie w oddziaływaniu wyżu Wolfgang znad zachodniej Rosji oraz niżu Olian znad Atlantyku. Taki układ doprowadzi do napłynięcia gorącej, ale już bardzo wilgotnej masy powietrza. Jednak kluczową rolę odegra dziś ośrodek niżowy Marine znad Niemiec. Powstały na linii zbieżności wiatrów doprowadzi do znacznego rozwoju burz w zachodniej i północnej Polsce. Natomiast w nocy od zachodu wkroczy front chłodny przesuwając słabnącą strefę w kierunku województw wschodnich.
Dzisiaj oprócz burz pojawią się wysokie temperatury. Od 25*C w Tatrach i na półwyspie helskim do 38*C w Wielkopolsce, na Ziemi Łódzkiej i Lubelskiej.
OBSZAR OBJĘTY 4. STOPNIEM: Za sprawą mocnego nagrzanie się powietrza bogatego w parę wodną oraz obecności linii konwergencji dojdzie do zainicjowania powszechnej, głębokiej konwekcji przy termodynamice wynoszącej CAPE do 3000J/kg, LI do aż -11*C. Dodatkowym wspomagaczem konwekcji będzie duży gradient temperatury, który w przedziale 2m n.p.g. - 925hPa wyniesie nawet 10*C/km. W ciągu dnia dojdzie do rozwoju sporej ilości chmur burzowych, początkowo w postaci pojedynczych komórek. Jednak popołudniu i wieczorem za sprawą pojawienia się kinematyki (DLS do 22m/s, LLS so 18m/s), burze zaczną się łączyć w większą strukturę, prawdopodobnie typu MCS. Możliwe jest również powstanie układu burzowego training storms.
Największe niebezpieczeństwo stwarzać będą opady deszczu ze względu na ekstremalnie wysoką wodność troposfery wynoszącą aż 56mm w północnej części omawianego obszaru! Nawalne opady deszczu będą powodować liczne podtopienia i zalania. Sumę opadów zwiększyć może również fakt, że lokalnie nad jednym miejscem może przetoczyć się nie jedna, a kilka burz. Trzeba również pamiętać o opadach dużego gradu do 3cm średnicy. Obecność podwyższonego SRH na Pomorzu stworzy dogodne warunki do powstania burzy superkomórkowej. Owa burza generować będzie nawalny deszcz, grad do 4cm średnicy, wiatr do ok. 120km/h oraz możliwość utworzenia się trąby powietrznej o sile F0 w skali Fujity. Sucha warstwo w troposferze przyczyni się do występowania zjawiska silnych pionowych prądów zstępujących (downburst, microburst). Burze będą mocno aktywne elektrycznie.
Burze przemieszczać się będą na północ i północny-wschód. Pojawią się już rano i trwać będą przez cały dzień i noc.
OBSZAR OBJĘTY 3. STOPNIEM: Na tym obszarze trzeba głównie się spodziewać burz, które nasuną się znad 4. stopnia w postaci układu wielokomórkowego. Wyjątkiem będą obszary górskie, gdzie powstaną nowe burze. Głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu, grad do 2cm średnicy oraz wiatr do 100km/h.
OBSZAR OBJĘTY 2. STOPNIEM: Tutaj szansa na burze jest dosyć niska. Jednak jeśli wystąpią będą miały umiarkowany przebieg. Nie będą powodować szkód. Nieść będą silny deszcz, grad do 0,5cm średnicy oraz wiatr do maks. 80km/h.
W razie zmian będą Państwo o tym od razu informowani. Aktualne ostrzeżenia i stan pogodowe będą publikowane pod adresem: https://www.facebook.com/InfoMeteoGDInformacjePogodowe
ODWIEDŹ NASZ FANPAGE!
www.facebook.com/InfoMeteoGD/ - Info Meteo GD - Trójmiasto
NASI PARTNERZY:
burzelniska.pl - Pomorskie Obserwatorium Burzowe w Lniskach
gdansk.dlawas.info - Gdańsk dla Was
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz