ODWIEDŹ NASZ FANPAGE!
www.facebook.com/InfoMeteoGD/ - Info Meteo GD - Trójmiasto

NASI PARTNERZY:
burzelniska.pl - Pomorskie Obserwatorium Burzowe w Lniskach
gdansk.dlawas.info - Gdańsk dla Was

sobota, 31 grudnia 2016

Życzenia noworoczne!

      Życzymy wszystkim udanego Sylwestra, zarówno tym co bawią się na balach, jak i w domach, aby minął w przyjemnej atmosferze! :-)
       Mamy nadzieję, że rok 2017 będzie lepszy pod każdym względem od poprzedniego. Wielbicielom zjawisk pogodowych życzymy ogromnych zasp oraz wielu burz!


Hucznego rozpoczęcia Nowego Roku
życzy
Grupa Tsbt Meteo - Informacje Pogodowe

piątek, 30 grudnia 2016

Prognoza pogody na Sylwestrową Noc

      Noc z 31 grudnia na 1 stycznia minie pod znakiem spokojnej, chłodnej aury w całym województwie. W północnych powiatach temperatura wyniesie kilka stopni powyżej zera, natomiast w południowych panować będzie lekki mróz. Na niebie ujrzymy jedynie chmury, na Słońce czy gwiazdy nie ma szans. Widzialność sztucznych ogni ograniczą lokalne mgły, które dodatkowo mogą wytwarzać opady mżawki.
      Wiatr nie powinien dokuczać. Osiągnie co najwyżej 50km/h. Zawieje z kierunków południowo-zachodnich.
      Ciśnienie wyniesie w południe 1023hPa, a o północy 1017hPa.


LEGENDA ZAMIESZCZONEJ GRAFIKI:
- wyszczególnione miasta przedstawiają odpowiednie rejony woj. pomorskiego
- temperatura w górnym okienku (na bladoczerwonym tle) oznacza temperaturę powietrza
- temperatura w dolnym okienku (na bladoniebieskim tle) oznacza temperaturę odczuwalną

KLIKNIJ NA OBRAZEK, ABY POWIĘKSZYĆ:


środa, 28 grudnia 2016

Kilka dni spokojnej aury

      Na szczęście już za nami orkan Barbara, który zaznaczył swoją obecność w Polsce 26 i 27 grudnia. Przyniósł bardzo silny wiatr, opady wszelkiej maści, a także burze.
      Wiatr obserwowany był w całym kraju, jednak najmocniej wiało na Pomorzu Zachodnim i  Wschodnim, Kujawach, Warmii, Mazurach, Podlasiu oraz na północy Wielkopolski i Mazowsza. Prędkość porywów dochodziła do 110-120km/h. Oficjalnie, najsilniejszy poryw zanotowała stacja meteorologiczna w Darłowie - 119km/h. Wichura powodowała wiele szkód, głównie w woj. zachodniopomorskim i podlaskim, łącznie dotarło ponad 2000 zgłoszeń. W woj. pomorskim m.in.: w Kartuzach na dom jednorodzinny przewróciło się drzewo powodując znaczne uszkodzenie dachu, w Ustce podczas interwencji poszkodowany został strażak. Poza tym do wielu domów nie docierał prąd, nawet przez kilka godzin.
      Mniej groźne, ale za to rzadko spotykane na koniec grudnia burze. Na Pomorzu Wschodnim zagrzmiało w okolicach Łeby, Koszalina, Bytowa, Bobolic, Miastka, Chojnic.
      Minimalne ciśnienie w Gdańsku zarejestrowane było o godz. 2:00 27 grudnia i wyniosło 997hPa.

      Ostatnie dni roku miną pod znakiem spokojnej aury. Pojawi się wiele chwil ze Słońcem. Jednak chmury także będą obecne. Temperatura z dnia na dzień będzie coraz niższa. We środę słupki rtęci pokażą co najwyżej 3 kreski powyżej zera, w czwartek 2, a w piątek 1. Na Sylwester i Nowy Rok ukażę się osobna prognoza.

      Warto dodać, że od wczoraj w górach i na obszarach podgórskich występuje silny efekt orograficzny. Potrwa on do jutra. Efekt orograficzny polega na wymuszeniu konwekcji (unoszenia się powietrza) za sprawą ukształtowania terenu. Skutkiem czego powstają komórki konwekcyjne niosące, zważywszy na temperaturę poniżej 0*C, intensywne i krótkotrwałe lub umiarkowane/silne trwające dłuższy czas opady śniegu. Efektem takiego zjawiska będzie znaczny przyrost pokrywy śnieżnej, niekiedy powyżej 20-30cm. Lokalnie znacznie więcej.
      Opady śniegu możliwe także na Podkarpaciu, w Małopolsce, na Ziemi Świętokrzyskiej, na Lubelszczyźnie, we wschodniej części Mazowsza i Mazur oraz na Podlasiu.

poniedziałek, 26 grudnia 2016

Prognoza pogody na święta Bożego Narodzenia - cz.3

      26 grudnia:
      W nocy z 25 na 26 grudnia na wschodzie Polski utrzymywać się będą umiarkowane opady deszczu. W ciągu nocy temperatura będzie rosnąć: na wschodzie od 2*C do 7*C, na zachodzie od 5*C do 10*C!
      Natomiast wciągu dnia przez Polskę zachodu na wschód przetoczy się spora strefa niosąca umiarkowany i silny deszcz związana z dynamicznym niżem, orkanem, Barbara. Jego centrum minie nasz kraj od północnego-wschodu. Towarzyszem jutrzejszego dnia będzie wiatr w porywach do 70-90km/h.
      II Dzień Świat będzie wyjątkowo ciepły, jak na grudzień - od 7*C na południowym-wschodzie do  aż 12*C na północnym-zachodzie!

      Noc 26/27 grudnia oraz 27 grudnia:
      Nad Bałykiem dojdzie do rozwoju dosyć silnej konwekcji. Przez co głównie na Pomorzu, ale także w Wielkopolsce, na Kujawach i Warmii należy się spodziewać silnych i bardzo silnych, przelotnych opadów deszczu, deszczu ze śniegiem, krupy, gradu, a nawet samego śniegu. Opadom towarzyszyć mogą wyładowania atmosferyczne!
      Temperatura zacznie spadać, 27 grudnia popołudniu wyniesie od 0*C na Podkarpaciu do 5*C na Pomorzu Zachodnim, a w nocy spadnie do -6*C w górach, do ok. -3*C w centrum, do 0*C na północnym-zachodzie.
      W nocy, jak i za dnia będziemy mieli do czynienia z bardzo silnym, porywistym wiatrem do nawet 120km/h! Lokalnie może powodować szkody!
      We wtorek na terenie całego kraju nadal możliwe będą umiarkowane opady deszczu. Oczywiście w górach spadnie śnieg. Ze względu na obecność efektu orograficznego, gdzieniegdzie przyrost pokrywy śnieżnej będzie całkiem spory.
      Późnym wieczorem konwekcja śnieżna pojawi się również na Mazurach, Podlasiu i północy Mazowsza.

niedziela, 25 grudnia 2016

Poglądowa prognoza pogody na 26 grudnia

      Wiadomo, że II Dzień Świąt BN, jak i 27 grudnia przyniosą dynamiczną aurę w Polsce. Odpowiedzialny za nią będzie silny ośrodek niżowy o nazwie Barbara.
      Miną one pod znakiem deszczu, wysokich temperatur, a przede wszystkim silnego, porywistego wiatru (do 110km/h). Na pocieszenie można dodać, że lokalnie pojawią się przejaśnienia. Wyjątkiem oczywiście będą tereny górskie, gdzie nadal panować będą zimowe klimaty. Zamiast deszczu spadnie śnieg lub śnieg z deszczem.

      Szczegółowa prognoza na te dni zostanie wydana wciągu dnia.

sobota, 24 grudnia 2016

Święta nadeszły! :-)


      Życzymy wszystkim wesołych, radosnych Świąt Bożego Narodzenia. Aby ten magiczny czas przeżyć w rodzinnym gronie w pogodnej atmosferze. Aby w każdym domu zagościło dobro i prawdziwa miłość.
      Życzymy szerokiej drogi wszystkim podróżującym, aby bezpiecznie dotarli do celu.

      Miejmy nadzieję, że za rok cała Polska będzie mogła cieszyć się śniegiem na Święta. :-)

Wesołych Świąt
życzy
Grupa Tsbt Meteo - Informacje Pogodowe

Prognoza pogody na święta Bożego Narodzenia - cz.2

      Na początek ważna informacja. Wigilia, jak i Boże Narodzenie będą nieco chłodniejsze niż zakładano. Z tego powodu poniżej zamieścimy uaktualnioną prognozę na 24 grudnia. Utrudnione prognozowanie pogody na święta oraz zmienne wyliczenia modeli są normalnych zachowaniem w tym okresie, ponieważ, tak jak wynika z wieloletnich obserwacji, to właśnie w trzeciej dekadzie grudnia aura jest cechuje się największą nieprzewidywalnością w skali całego roku.

      Aktualizacja prognozy na 24 grudnia:
      Około godziny 4 rano od północnego-zachodu do Polski wejdzie, wspomniany już wczoraj, front atmosferyczny. Na zachodzie przyniesie on deszcz. Natomiast na Kaszubach, Warmii, Mazurach, częściowo Kujawach, Ziemi Łódzkie i Mazowszu oraz na Śląsku objawi się opadami marznącego deszczu, deszczu ze śniegiem, a nawet samego śniegu. Jednak we wspomnianych regionach nie wyklucza się zwykłego deszczu. Popołudniu i wieczorem strefa dojdzie nad Podlasie, Lubelszczyznę, Ziemię Świętokrzyską oraz Karpaty, gdzie spadnie sam śnieg. Na południowym-wschodzie oraz w górach opady trwać będą najdłużej, lokalnie aż do godzin wieczornych i nocnych I Dnia Świąt BN. Do rana spadnie tam 5-10cm świeżego puchu.
      Temperatura wyniesie od -6*C na krańcach południowo-wschodnich do +6*C na krańcach północno-zachodnich.
      Wieczorem przez zachodnią Polskę przejdzie kolejna strefa z opadami deszczu. Dodatkowo na Pomorzu należy się spodziewać przelotnych opadów deszczu o różnym nasileniu. Pojawi się także wiatr porywach do 70-90km/h.

      25 grudnia:
      Już w pierwszych godzinach od północnego-zachodu do Polski wkroczy kolejna porcja umiarkowanych i silnych opadów deszczu, kierować się będzie w głąb kraju. Warto zwrócić uwagę na Kaszuby, Warmię i Mazury, gdzie podczas przechodzenia strefy mogą pojawić się opady marznące, mieszane oraz śniegu. Taka sytuacja jest całkiem prawdopodobna.
      Koło południa od zachodu wkroczy kolejna strefa z opadami, tym razem, wyłącznie deszczu. Szczególnie silne spodziewane są na Śląsku i Ziemi Lubuskiej.
      Oczywiście, tylko na Podkarpaciu i w górach obie strefy, jako kontynuacja opadów z dnia poprzedniego, przyniosą dosyć sporą ilość śniegu - lokalnie aż 15cm!
      Temperatura wyniesie od -4*C na Podkarpaciu do nawet +10*C na Pomorzu.
      Na zachodzie i północy nadal utrzymywać się będzie wiatr do 70-90km/h.

Na zamieszczonej mapce uwzględniono regiony gdzie opady śniegu są najbardziej prawdopodobne.


      Mieliśmy okazję zaobserwować, jak w ciągu 24h uległą zmianie prognoza pogody na Wigilię. Dlatego, aby mieć pewność, że prognoza na II Dzień Świąt BN będzie wiarygodna, wydamy ją jutro wieczorem.

piątek, 23 grudnia 2016

Prognoza pogody na święta Bożego Narodzenia - cz.1

      Pewnie wielu z Was zastanawia się: dlaczego prognozę na święta wydaliśmy dopiero dobę przed nimi? Odpowiedź jest bardzo prosta. Wcześniej nie było sensu tego robić. Biorąc pod uwagę nadzwyczaj "kapryśne humory" modeli numerycznych w ostatnich dniach oraz nieprzewidywalność pogody, byłaby to praca wykonana na marne.

      Najpierw odpowiedzmy na podstawowe pytanie dotyczące pogody na święta, a mianowicie: Czy będzie śnieg na Wigilię? Z pewnością możemy odpowiedzieć, że tak, ale nie wszędzie.
      Poniżej zamieszczona mapka przedstawia:
- obszar w kolorze beżowym: Opady śniegu pojawią się w przeddzień Wigilii. Pokrywa śnieżna utworzy się, jednak nie przetrwa do dnia następnego;
- obszar w kolorze czerwonym: Opady śniegu pojawią się zarówno 23, jak i 24 grudnia. Pokrywa śnieżna utrzyma się do 25 grudnia, włącznie.


      23 grudnia:
      W pasie Ziemia Łódzka - Mazowsze oraz Ziemia Świętokrzyska - Ziemia Lubelska, a także na Podlasiu w godzinach porannych i południowych spodziewane są słabe i umiarkowane opady śniegu. Spadnie do 3-5 cm. Największa pokrywa utworzy się na pograniczu woj. mazowieckiego i lubelskiego. Na wspomnianym obszarze temperatura maksymalnie osiągnie od 0*C do 2*C, co przyczyni się do topnienia opadłego śniegu.
      W pozostałej części kraju obędzie się bez opadów. Jedynie na Pomorzu możliwe są przelotne opady deszczu związane z konwekcją. Temperatura wyniesie od 2*C na Kujawach do nawet 6*C na Wybrzeżu.

      24 grudnia:
      Już z samego rana od północnego-zachodu do Polski wkroczy front zokludowany związany z niżem znad Skandynawii. Popołudniu dotrze on na krańce wschodnie, południowo-wschodnie i południowe (czerwony pas na mapce powyżej) przynosząc umiarkowane opady śniegu. Potrwają, na Podlasiu do wieczora, a na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w górach (oprócz Sudetów) nawet do godzin nadrannych dnia następnego, gdzie spadnie do 5-10cm świeżego puchu. Tam też mieszkańcy muszą się przygotować na dawno zapomnianą wyprawę na pasterkę w typowo zimowej scenerii.
      Wracając do pozostałej Polski, gdzie oczywiście nie ma co liczyć na śnieg, opady pojawią się za dnia. Dodatkowo na Pomorzu wskutek konwekcji nad Bałtykiem, wieczorem i w nocy należy liczyć się z przelotnymi, dosyć silnymi opadami deszczu, którym towarzyszyć będzie wiatr do 70-90km/h, a nawet i pojedyncze wyładowania atmosferyczne. Taka aura może nieco uprzykrzyć drogę do kościoła.
      Temperatura wyniesie od -2*C na Podkarpaciu do 6-7*C na krańcach północno-zachodnich.

      Dokładne prognozy na I i II Dzień Świąt BN wydamy nocą z 23 na 24 grudnia. Jednak, na razie zapowiadają się one deszczowe, wietrzne i ciepłe w całym kraju.

sobota, 17 grudnia 2016

Ostrzeżenie na noc 17/18 grudnia

      Na obszarze prawie całego województwa występują opady marznącej mżawki! Prosimy o zachowanie ostrożności.

Prognoza pogody na weekend

      Sobota, mija pod znakiem braku Słońca. Nad całym Pomorzem Wschodnim zalega gęsty stratus. Temperatura zimowa - od -4*C na Kaszubach do 0*C na Wybrzeżu. Wieczorem i w pierwszej części nocy możliwe są symboliczne opady śniegu.
      Nad ranem temperatura zacznie rosnąć. Wtedy też spodziewane są umiarkowane opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Najcieplejszym momentem niedzieli będzie popołudnie, kiedy termometry wskażą od 0*C na Kaszubach do +3*C na Wybrzeżu. Jutro także ciężko będzie o chwile ze Słońcem.

wtorek, 13 grudnia 2016

Przed nami 48-godzinna odwilż

      Za sprawą niżu z północy do Polski napłynie powietrze polarnomorskie. Jest ono cieplejsze od obecnie zalegającej masy. W środę oraz czwartek termometry wskażą nawet +5*C. Najcieplej będzie na Wybrzeżu, ponieważ tam dodatkowo oddziaływać będą nagrzane wody Bałtyku.

      Pojawią się także opady. W naszym regionie zarówno dziś, jak i jutro. Dopóki temperatura nie wzrośnie powyżej zera, dopóty z nieba padać będzie śnieg, krupa czy drobne grudki lodu. Natomiast większe opady deszczu spodziewane są przez prawie cały jutrzejszy dzień.

      Na wskutek silnego rozwoju wyżu kontynentalnego w czwartek popołudniu zacznie napływać chłodne powietrze kontynentalne przynosząc mróz. Da to początek zimie w typowo suchym wydaniu, która być może potrwa nawet do świąt.

--- Stan na 19:30: Dostaliśmy od was informacje na temat aktualnego rozkładu opadów. "Wzdłuż drogi ekspresowej S22 oraz w okolicach Elbląga występują słabe opady śniegu, natomiast w Trójmieście już tylko deszcz." Jesteśmy wdzięczni za udzielanie się na stronie przysyłając doniesienia. Czekamy na więcej. :-) ---

niedziela, 11 grudnia 2016

Koniec odwilży - będzie niebezpiecznie!

      Od kilku dni w całej Polsce mamy do czynienia z "odwilżą". Termometry wskazują nawet +12*C, a na niebie często pojawiają się chmury, z których pada deszcz.
      Od minionej nocy przez prawie cały kraj przechodzą długotrwałe opady deszczu o zmiennym nasileniu, głównie umiarkowanie silnym. Potrwają one, w zależności od regionu, do wieczora, a nawet do jutrzejszych godzin popołudniowych. Na południowym-zachodzie odczuwalny jest także dosyć silny wiatr.

      Za dzisiejszą aurę odpowiedzialny jest ośrodek niżowy o nazwie Vita. Owy niż w ciągu najbliższej doby sporo namiesza w pogodzie. Jego front zokludowany odpowiada za trwające opady deszczu. Natomiast front chłodny, który uderzy od północy w godzinach nocnych, sprowadzi do Polski zimne powietrze arktyczne.
      Na północy i północnym-wschodzie przyniesie gwałtowny spadek temperatury od 0*C do -5*C oraz stosunkowo szybkie zanikanie opadów deszczu, które między czasie mogą zdążyć przeobrazić się w opady marznące, deszczu ze śniegiem, jak i samego śniegu.
      Na południe kraju front dotrze jutro około południa przynosząc umiarkowanie silne opady marznące, deszczu ze śniegiem oraz śniegu, a także gwałtowny spadek temperatury w okolice -4*C. Warto dodać, że w górach w noc z 12 na 13 grudnia ściśnie silny mróz, a termometry pokażą nawet -15*C, lokalnie jeszcze mniej!
      Na zachodzie poniżej zera słupki rtęci zejdą najwcześniej jutro wieczorem. Obędzie się bez jakichkolwiek opadów.

      Jutro na Pomorzu Wschodnim pojawi się zjawisko Lake Effect przynoszące lokalne przyrosty pokrywy śnieżnej do 2-5cm.


UWAGA!!! W związku ze sporą ilością deszczówki znajdującej się na drogach oraz z szybkim spadkiem temperatur poniżej zera przestrzegamy przed dosyć silną gołoledzią możliwą w wielu regionach kraju!!!

czwartek, 1 grudnia 2016

Ostrzeżenia dla woj. pomorskiego

Umiarkowane i intensywne opady śniegu występują na razie w powiatach: kartuski, kościerski, gdański, starogardzki, tczewski, malborski, sztumski, kwidzyński.

Silny niż wtórny - pogoda na noc 1/2 grudnia

      Mimo iż teraz aura pogodowa jest dosyć spokojna, to nie dajmy się zwieść pozorom. Znad Szwecji do Polski zbliża się aktywny niż wtórny o nazwie Teresa. Dotrze w ciągu paru godzin. Jego centrum przejdzie kolejno przez: Kaszuby - Kujawy - Ziemię Łódzką - południe Mazowsza - południe Lubelszczyzny. Niż będzie się cały czas pogłębiać, na północy kraju ciśnienie minimalne wyniesie 990 hPa, a na południowym-wschodzie 986 hPa.



      Niż zaciąga dwie różne masy powietrza, arktyczną i polarnomorską ciepłą. Skutkiem czego jest duże zróżnicowanie opadów. Na północny-wschód od ośrodka niżowego występują opady marznące, deszczu ze śniegiem oraz samego śniegu. Natomiast na południowy-zachód od niego przechodzą opady deszczu. Wyjątkiem są obszary górskie, gdzie obserwuje się opady śniegu.

      Wyjątkowo intensywne, ciągłe opady spodziewane są w pierwszej połowie nocy w pasie Kaszuby - Lubelszczyzna. Będzie to głównie śnieg, ale także deszcz, deszcz ze śniegiem i opady marznące. Wszystko zależy od lokalnych wartości temperatur. Tam, gdzie pojawi się chociaż niewielki mróz, a śnieg będzie się utrzymywać prognozuje się spore przyrosty pokrywy śnieżnej - nawet do 15 cm!

      Około północy znad Bałtyku nasunie się aktywny front chłodny, za którym napłynie arktyczne powietrze. Doprowadzi to do zainicjowania konwekcji w postaci zjawiska Lake Effect niosącego wydajne, przelotne opady śniegu, krupy śnieżnej oraz opadów mieszanych. Towarzyszyć im mogą silne porywy wiatru, nawet do 110 km/h ! oraz wyładowania atmosferyczne.

      W pobliżu centrum niżu oraz na chłodnym froncie dojdzie do rozwoju zjawisk konwekcyjnych. Będą możliwe dzięki podwyższonym wartościom CAPE: do 125J/kg, LI do -1*C, KI do 30 pkt.. W zachodniej, południowej i częściowo środkowej Polsce kinematyka osiągnie zadziwiająco wysokie wartości DLS 52 m/s, LLS 24 m/s ! Tam też pojawi się porywisty, niebezpieczny wiatr - do 130 km/h ! Trzeba liczyć się z lokalnymi zniszczeniami!
      Chmury Cumulonimbus przybiorą postać układów wielokomórkowych. Możliwe formacje liniowe z silnym rdzeniem. Najsilniejsze ośrodki będą charakteryzowały się aktywnością elektryczną.

aplikacja Disqus

comments powered by Disqus