ODWIEDŹ NASZ FANPAGE!
www.facebook.com/InfoMeteoGD/ - Info Meteo GD - Trójmiasto

NASI PARTNERZY:
burzelniska.pl - Pomorskie Obserwatorium Burzowe w Lniskach
gdansk.dlawas.info - Gdańsk dla Was

czwartek, 1 grudnia 2016

Silny niż wtórny - pogoda na noc 1/2 grudnia

      Mimo iż teraz aura pogodowa jest dosyć spokojna, to nie dajmy się zwieść pozorom. Znad Szwecji do Polski zbliża się aktywny niż wtórny o nazwie Teresa. Dotrze w ciągu paru godzin. Jego centrum przejdzie kolejno przez: Kaszuby - Kujawy - Ziemię Łódzką - południe Mazowsza - południe Lubelszczyzny. Niż będzie się cały czas pogłębiać, na północy kraju ciśnienie minimalne wyniesie 990 hPa, a na południowym-wschodzie 986 hPa.



      Niż zaciąga dwie różne masy powietrza, arktyczną i polarnomorską ciepłą. Skutkiem czego jest duże zróżnicowanie opadów. Na północny-wschód od ośrodka niżowego występują opady marznące, deszczu ze śniegiem oraz samego śniegu. Natomiast na południowy-zachód od niego przechodzą opady deszczu. Wyjątkiem są obszary górskie, gdzie obserwuje się opady śniegu.

      Wyjątkowo intensywne, ciągłe opady spodziewane są w pierwszej połowie nocy w pasie Kaszuby - Lubelszczyzna. Będzie to głównie śnieg, ale także deszcz, deszcz ze śniegiem i opady marznące. Wszystko zależy od lokalnych wartości temperatur. Tam, gdzie pojawi się chociaż niewielki mróz, a śnieg będzie się utrzymywać prognozuje się spore przyrosty pokrywy śnieżnej - nawet do 15 cm!

      Około północy znad Bałtyku nasunie się aktywny front chłodny, za którym napłynie arktyczne powietrze. Doprowadzi to do zainicjowania konwekcji w postaci zjawiska Lake Effect niosącego wydajne, przelotne opady śniegu, krupy śnieżnej oraz opadów mieszanych. Towarzyszyć im mogą silne porywy wiatru, nawet do 110 km/h ! oraz wyładowania atmosferyczne.

      W pobliżu centrum niżu oraz na chłodnym froncie dojdzie do rozwoju zjawisk konwekcyjnych. Będą możliwe dzięki podwyższonym wartościom CAPE: do 125J/kg, LI do -1*C, KI do 30 pkt.. W zachodniej, południowej i częściowo środkowej Polsce kinematyka osiągnie zadziwiająco wysokie wartości DLS 52 m/s, LLS 24 m/s ! Tam też pojawi się porywisty, niebezpieczny wiatr - do 130 km/h ! Trzeba liczyć się z lokalnymi zniszczeniami!
      Chmury Cumulonimbus przybiorą postać układów wielokomórkowych. Możliwe formacje liniowe z silnym rdzeniem. Najsilniejsze ośrodki będą charakteryzowały się aktywnością elektryczną.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

aplikacja Disqus

comments powered by Disqus