Ogólnie:
Polska w dalszym ciągu będzie podzielona na dwie części. Za odwilż na północy kraju, która potrwa co najmniej do niedzieli, są odpowiedzialne dwa czynniki. Pierwszym z nich jest wiatr wiejący z kierunków W i WNW, który umożliwia łatwy napływ nagrzanej przez Morze Północne i Bałtyckie masy powietrza. Drugim czynnikiem odpowiadającym głównie za opady marznące jest "uwięziona" przez układ wysokiego ciśnienia Brigitta, bańka ciepłego powietrza na poziomie 850hPa. Opisaną sytuację doskonale przedstawiają zamieszczone obok wyliczenia modeli numerycznych UM i GFS na godzinę 21 UTC dnia 20.01.2017r.
Od linii Ziemia Lubuska - środkowa Wielkopolska - Ziemia Łódzka - południe Mazowsza - południe Podlasia na północ:
Najcieplejszym momentem dnia będzie wieczór i noc z piątku na sobotę. Temperatura wzrośnie do +1/+3*C. Wyjątkiem będą: Warmia, Żuławy, Pobrzeże Koszalińskie, gdzie pod wpływem silnego oddziaływania Bałtyku termometry wskażą nawet +4/+6*C!
W wielu miejscach wystąpią słabe opady deszczu, głównie w postaci mżawki. Dopóki temperatura nie wzrośnie powyżej zera obecna będzie gołoledź. Nie lekceważcie jej!
Wiatr słaby i umiarkowany (30-50km/h) z kierunków zachodnich. Jedynie na Pomorzu możliwsze dosyć silne podmuchy do 60-70km/h. Ciśnienie w południe wyniesie przedział 1028-1034hPa, tendencja powoli spadająca.
Zachmurzenie zmienne, przeważnie duże i całkowite. Możliwe mgły, lokalnie dosyć gęste. Mieszkańcy, przed wszystkim terenów miejskich, musza liczyć się ze smogiem!
Od linii Ziemia Lubuska - środkowa Wielkopolska - Ziemia Łódzka - południe Mazowsza - południe Podlasia na południe:
Tutaj zima nie odpuści, temperatura wzrośnie maksymalnie do 0/-2*C.Najzimniej będzie w górach i na terenach pobliskich, gdzie termometry wskazywać będą przedział -5/-13*C.
Pojawią się słabe opady śniegu oraz marznącego deszczu, głównie w postaci mżawki. Uważajcie na gołoledź!
Na wschodzie omawianego obszaru możliwe mgły.
Wiatr słaby, lokalnie umiarkowany (do ok. 40km/h) z kierunków zachodnich. Ciśnienie w południe wyniesie ok. 1035hPa, tendencja powoli spadająca.
Zachmurzenie duże i całkowite. Mieszkańcy, przed wszystkim terenów miejskich, musza liczyć się ze smogiem!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz