ODWIEDŹ NASZ FANPAGE!
www.facebook.com/InfoMeteoGD/ - Info Meteo GD - Trójmiasto

NASI PARTNERZY:
burzelniska.pl - Pomorskie Obserwatorium Burzowe w Lniskach
gdansk.dlawas.info - Gdańsk dla Was

środa, 4 stycznia 2017

Info pogoda - 4 stycznia

      W środę Polska znajdzie się pod silnym wpływem niżu Axel. Przyniesie urozmaiconą aurę: różne rodzaje opadów, w tym także burze, wiatr, szybkie zmiany ciśnienia oraz temperatury. Biomet będzie niekorzystny, dlatego wielu osobom może doskwierać złe samopoczucie.

      Opady strefowe związane z ciepłym frontem atmosferycznym niosące głównie śnieg opuszczą nasz kraj w godzinach nadrannych i porannych. Za frontem w całej Polsce wystąpi silna konwekcja, rozpocznie się już w nocy (północne województwa). Związana będzie z gwałtownym napływem mocno wychłodzonej masy powietrza. Znacznie wzrośnie pionowy gradient temperatury w dolnej troposferze. 4 stycznia temperatura na 850hPa wyniesie -12*C, co przekłada się na gradient 1*C/100m, natomiast 5 stycznia na 850hPa panować będzie wyjątkowo niska temperatura - -19/-21*C! Gradient aż 2*C/100m!
      Konwekcja objawi się szybko przemieszczającymi się komórkami (pojedynczymi, jak i w postaci układów, pasm) niosącymi intensywne/bardzo intensywne opady deszczu, deszczu ze śniegiem, krupy oraz mokrego, ciężkiego śniegu. Dopiero wieczorem śnieg stanie się "suchszy", Niektóre chmury Cb będą aktywne elektrycznie, szczególnie w północnej Polsce.

      Najwyższe temperatury obserwowane będą nocą 3/4 stycznia, od -10*C w górach przez 0/+2*C na większości terenów Polski do +6*C na Wybrzeżu. W ciągu dnia w związku z napływem mocno wychłodzonej masy arktycznej termometry stopniowo wskazywać będą coraz niższe wartości. Wieczorem już w całym kraju panować będzie mróz. Nocą ze środy na czwartek słupki rtęci pokażą maksymalnie -2*C na krańcach północno-zachodnich, natomiast minimalne wartości rzędu -10/-17*C pojawią sie na Podlasiu i w górach. W kolejnych dniach tęgi mróz chwyci w większej części kraju.

      Centrum niżu w południe znajdzie się nad Zatoką Gdańską, następnie przejdzie przez Warmię, Mazury i Podlasie pasem Elbląg - Biała Podlaska. Około północy przemieści się już nad Białoruś i Ukrainę. Najniższe ciśnienie w Polsce prognozowane jest w okolicach Krynicy Morskiej - 977hPa.
      Wiatr towarzyszyć Nam będzie przez cały dzień. W porywach osiągnie nawet 90-110km/h! Może powodować szkody. Na Bałyku uwaga na silny sztorm, maksymalne porywy do 125km/h, wysokośc fali znacznej do 7-8m, a okres trwania fali do 6-8s. Na morzu będzie wiać z północy, przez co trzeba liczyć się z wystąpieniem cofki! W głębi lądu wiatr powieje z kierunków zachodnich.


PROGNOZA PRZYROSTU POKRYWY ŚNIEŻNEJ:

Przedstawiamy uśrednione założenia, dlatego miejscami może spaść mniej lub więcej śniegu niż wynika to z prognozy. Nie uwzględniamy potencjalnego topnienia opadłego śniegu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

aplikacja Disqus

comments powered by Disqus