W niedzielę przez Polskę nadal będzie przechodzić strefa frontowa oddzielająca gorące, chwiejne powietrze zwrotnikowe od chłodnego powietrza polarnomorskiego. Na wspomnianej strefie prognozowane jest pojawienie się dynamicznej fali krótkiej oraz niżu dolnego z własnymi frontami: ciepłym i zimnym. Znaczna chwiejność troposfery na ciepłym froncie w połączeniu z ekstremalnie silnymi warunkami kinematycznymi może doprowadzić do bardzo groźnego incydentu burzowego, który powodować będzie liczne szkody.
OBSZAR OBJĘTY 5 i 4 STOPNIEM: UWAGA!!! Główną różnicą pomiędzy 5, a 4 stopniem jest prawdopodobieństwo wystąpienia tornada/tornad. W stopniu 5 prawdopodobieństwo wynosi ponad 60%, natomiast w stopniu 4 wynosi poniżej 35%.
Na danym obszarze pojawią się bardzo silne warunki konwekcyjne: CAPE: do 2600/kg, LI do -7*C, KI około 40 punktów,
ekstremalnie silne warunki kinematyczne (DLS 0-6km do 40m/s, LLS do 26m/s, SRH 0-3km 100-770m2/s2), niebezpiecznie duża wodność troposfery (PWater) do 47mm oraz linia zbieżności wiatrów. Takie warunki doprowadzą do powstania
ekstremalnie silnych, groźnych i gwałtownych burz, które objawiać się będą nawalnymi opadami deszczu powodującymi
liczne podtopienia i zalania, opadami gradu do
5cm średnicy, wiatrem do
120km/h, wyjątkowo dużą aktywnością elektryczną oraz możliwością powstania tornada/tornad o silne
F2, a nawet większej. Burze pojawią się w godzinach południowych i trwać będą aż do godzin nocnych i nadrannych. Komórki burzowe przemieszczać się będą bardzo szybko (ze względu na bardzo wysoki czynnik DLS) w kierunku północno-wschodnim z odchyleniem na wschód. Ekstremalnie silne warunki kinematyczne i strefa zbieżności wiatrów znajdująca się na ciepłym froncie doprowadzą do powstania silnych burz superkomórkowych, które nieść będą największe zagrożenie ze strony gradu o dużej średnicy oraz wystąpienia tornada. Owe warunki będą sprzyjać również powstaniu rozległego oraz bardzo silnego układu wielokomórkowego
MCS z wbudowaną
linią szkwału lub bow echo, gdzie głównym zagrożeniem może okazać się niebezpiecznie silny wiatr. MCS prawdopodobnie przybierze formację na skalę
derecho! OBSZAR OBJĘTY 3 STOPNIEM (północ Polski): Na danym obszarze warunki konwekcyjne będą o wiele słabsze niż w stopniu 4 ponieważ czynniki CAPE i LI w ogóle nie wystąpi. Mimo tego pojawią się ekstremalnie wysokie warunki kinematyczne:
DLS 0-6km do 40m/s, LLS do 22m/s, SRH 0-3km 500-800m2/s2. Pojawienie się burz na ty obszarze jest nikłą sprawą, jednak jeśli wystąpią będą tak silne jak burz w stopniu 4.
OBSZAR OBJĘTY 3 STOPNIEM (południe Polski): Na danym obszarze warunki konwekcyjne będą nieco słabsze niż w stopniu 4. Jednak główną różnicą będzie siła warunków kinematycznych, które wyniosą tutaj:
DLS 0-6km do 20m/s, LLS do 12m/s, SRH 0-3km 100-200m2/s2. Głównym zagrożeniem burz będą superkomórki niosące grad o dużej średnicy oraz bardzo silne porywy wiatru do 110km/h.