ODWIEDŹ NASZ FANPAGE!
www.facebook.com/InfoMeteoGD/ - Info Meteo GD - Trójmiasto

NASI PARTNERZY:
burzelniska.pl - Pomorskie Obserwatorium Burzowe w Lniskach
gdansk.dlawas.info - Gdańsk dla Was

wtorek, 2 sierpnia 2016

Prognoza burz na 2 sierpnia



STAN POGODOWY / OBSZAR OBJĘTY 2. i 1. STOPNIEM:
      Mimo iż Polska nadal pozostaje w szponach niżu znad Norwegii, to w wielu miejscach zrobi się słonecznie, lecz nie na długo. Już około południa od zachodu do kraju wkroczy strefa całkowitego zachmurzenia oraz opadów deszczu o nasileniu słabym i umiarkowanym. Zdecydowanie najpogodniej będzie w województwach południowo-wschodnich, dokąd owa strefa nie dojdzie. 
      Chłodna masa powietrza polarnomorskiego daje się we znaki. Minionej nocy termometry pokazały od średnio +6*C w górach do +16*C na Mazowszu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Jednak zdecydowanie najchłodniej było w Górach Izerskich w Sudetach, gdzie odnotowano przymrozek -0,8*C, przy ziemi -2,1*C.
      Na północy Polski nadal obecna będzie zwiększona wilgotność powietrza. Na wskutek nasłonecznienia dojdzie do rozwoju chmur typu Cumulonimbus. Przy termodynamice o wartości CAPE do 800J/kg, LI do -3*C pojawią się komórki konwekcyjne oraz komórki opadowe. Najsilniejsze z nich generować będą wyładowania atmosferyczne. Oprócz tego należy się spodziewać silnych, punktowo ulewnych opadów deszczu (PW 35mm), gradu do 1-1,5cm średnicy oraz wiatru w porywach do 70-80km/h. "Najgroźniej" będzie na Pomorzu i Warmii.
      Dzisiejsze zjawiska będą miały charakter przelotny, lokalny, jednak mogą zdarzyć się wyjątki. Obecność umiarkowanej kinematyki (DLS do 20m/s, LLS do 10m/s) może spowodować, że część ośrodków połączy się w układy wielokomórkowe typu liniowego lub multikomórkowego. Będzie to przyczyną wydłużenia czasu zjawiska na danym obszarze oraz zwiększenia ilości deszczówki. Na szczęście jakiekolwiek podtopienia są mało realne. Warto również wspomnieć, że część komórek może być wbudowana we wspomnianą wyżej strefę ciągłych opadów.
      Chmury Cb spodziewane są przez cały dzień, aż do późnego wieczora. Część z nich trwać będzie również w nocy. Kierować się będą na wschód.

      Modele numeryczne widzą małą "bańkę" z lekko podwyższonymi warunkami termodynamicznymi oraz mocno podwyższonymi czynnikami kinematycznymi, w tym SRH 100-450m2/s2, która późnym wieczorem i w nocy przejdzie kolejno nad wschodnią Wielkopolską, Kujawami, północną częścią Ziemi Łódzkiej, Mazowszem, Mazurami i Podlasiem. Ciężko stwierdzić czym taka "bańka" może się objawić, być może niczym. Żeby się przekonać, trzeba będzie poczekać do wieczora. Gdy sytuacja się wyklaruje, natychmiast Państwa powiadomimy.
      

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

aplikacja Disqus

comments powered by Disqus