ODWIEDŹ NASZ FANPAGE!
www.facebook.com/InfoMeteoGD/ - Info Meteo GD - Trójmiasto

NASI PARTNERZY:
burzelniska.pl - Pomorskie Obserwatorium Burzowe w Lniskach
gdansk.dlawas.info - Gdańsk dla Was

czwartek, 4 sierpnia 2016

Prognoza burz na 4 sierpnia

      Sytuacja baryczna będzie dziś trudna do opisania. Początkowo nadal będziemy pod wpływem wypełniającego się już niżu znad Wysp Brytyjskich. Natomiast w ciągu dnia na jego froncie zokludowanym powstanie kolejny ośrodek niżowy z centrum nad Zatoka Botnicką.
      Jednak kluczowa dla Polski będzie obecność pofalowanego frontu atmosferycznego, który chwilami wykaże cechy frontu stacjonarnego - będzie prawie, że stał w miejscu. Na południowy-wschód od niego (przed frontem) zalegnie ciepłe i stare powietrze polarnomorskie (25-30*C), z kolej za nim znajdzie się chłodne i świeże powietrze tego samego rodzaju (19-24*C). Właśnie na owym froncie dojdzie do rozwoju, miejscami silnych, zjawisk konwekcyjnych.

      W związku ze sporą ilością zachmurzenia piętra niskiego, średniego, jak i wysokiego należy się liczyć z tym, że warunki konwekcyjne okażą się niewystarczające. Dlatego nie ma stuprocentowej pewności czy burze w ogóle wystąpią.

OBSZAR OBJĘTY 4. STOPNIEM:
      Chmury Cumulonimbus rozwiną się w umiarkowanie silnych warunkach termodynamicznych (CAPE do 1400J/kg, LI do -5*C) wspieranych przez silne środkowo-troposferyczne i dolno-troposferyczne uskoki wiatru, czyli DLS do 28m/s, LLS do 12m/s. Przyczyni się to do szybkiego łączenia się poszczególnych ośrodków w większe, prawdopodobnie liniowe, formy wielokomórkowe. Taka tendencja faworyzowana będzie dodatkowo przez linię zbieżności wiatrów, która ujawni się dopiero późnym popołudniem. Oprócz tego, obecność podwyższonego czynnika SRH (50-225m2/s2) sprzyjać będzie wytwarzaniu się burz superkomórkowych, które dzisiaj mogą stwarzać pewne zagrożenie.
      Duża wodność troposfery (PW 36-44mm) skutkować będzie intensywnymi, punktowo ulewnymi, opadami deszcz, lecz przeważnie o charakterze przelotnym. Mimo, to nie można wykluczyć lokalnych podtopień i niewielkich zalań. Zjawiskom towarzyszyć będzie również silny wiatr do 90-95km/h, a w przypadku superkomórek należy się liczyć również z gradem do 1,5-2cm średnicy oraz w niewielkim stopniu z trąbą powietrzną ulokowaną zarówno na wodzie, jak i na lądzie. Największa szansa na zjawisko tego typu jest na Pobrzeżu woj. pomorskiego.
      Komórki opadowe jak i burzowe obiorą trajektorię północno-wschodnią z możliwymi odchyleniami w oba kierunki. Pierwsze chmury Cb prognozowane są już około południa, a ostatnie zanikną późno w nocy.

OBSZAR OBJĘTY 3. STOPNIEM:
      Na danym obszarze zjawiska będą miały mniejszą intensywność, a ich wystąpienie stoi pod dużym znakiem zapytania. Spodziewane są głównie na terenach górskich i podgórskich. Jeśli się pojawią, to w postaci pojedynczych komórek lub multikomórek. Głównym zagrożeniem będą silne opady deszczu (poniżej 20mm) oraz wiatr w porywach 70-80km/h.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

aplikacja Disqus

comments powered by Disqus