Po południu od północnego-zachodu wkroczy chłodny front atmosferyczny, który przyniesie dzisiaj przelotne opady i burze, a w najbliższym czasie ochłodzenie.
--- Aktualne ostrzeżenia zamieszczane będą tu oraz bezpośrednio na stronie. ---
--- Zapraszamy do udziału! ---
--- Zapraszamy do udziału! ---
OBSZAR OBJĘTY 3. STOPNIEM:
Za sprawą niżu znad Skandynawii po południu od północnego-zachodu do Polski wejdzie front chłodny. Nie będzie on zbyt gwałtowny, jednak konwekcja, która na nim zaistnieje może stwarzać zagrożenie. Za frontem napłynie do nas zimne powietrze polarnomorskie (w dzień ok. 16*C, w nocy ok. 11*C).
Obecność frontu atmosferycznego spowoduje pojawienie się pewnej energii termodynamicznej (CAPE do 1500J/kg, LI do -4,5*C). Wesprze ją kinematyka na poziomie DLS 1-26m/s, LLS 7-14m/s. Dzięki temu poszczególne ośrodki będą miały skłonność do łączenia się w liniowe struktury, być może nawet w jedną przecinającą prawie cały kraj. Za sprawą czynnika SRH o wartościach 50-150m2/s2 należy się spodziewać wbudowanych superkomórek.
Dzięki podwyższonej wodności troposfery w strefie frontu (PW 32-38mm) komórki burzowe oraz opadowe nieść będą intensywne, punktowo ulewne, opady deszczu. Pojawi się również grad do 1,5-2cm średnicy oraz wiatr w porywach do 90km/h. W przypadku superkomórek istnieje możliwość wytworzenia się słabej trąby powietrznej.
Burze oraz komórki opadowe przemieszczać się będą w kierunku wschodnim i południowo-wschodnim. Trzeba pamiętać, że nie wszystkie chmury Cb muszą wykazywać aktywność elektryczną.
OBSZAR OBJĘTY 2. i 1. STOPNIEM:
Na tym obszarze idąc na południowy-wschód szanse na burze, jak i ich siła maleje z każdym kilometrem. Jeśli w ogóle się pojawią, to będą to słabnące ośrodki z 3. stopnia. Większość z nich nie będzie już aktywna elektrycznie. Przyniosą silny deszcz oraz wiatr do 60-80km/h. Gdzieniegdzie może spaść drobny grad.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz