W ciągu dnia Polska będzie podzielona na dwie części. Na zachodzie obserwowane będą umiarkowane i silne opady deszczu o charakterze ciągłym, a temperatura oscylować będzie wokół 15*C. W pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę i Kujawy po Pomorze spaść może nawet 20-45mm deszczu! Tymczasem na wschodzie panować będzie bezchmurna i gorąca aura. Termometry pokażą tam nawet 30-33*C!
Oby dwie masy powietrza, zwrotnikowa i polarnomorska, oddzielane są przez pofalowany front atmosferyczny, widziany na zdjęciu obok, jako strefa opadów z zaznaczoną czarną linią. Na widocznym załamaniu linii w ciągu najbliższych paru godzin wytworzy się mezoskalowy ośrodek niżowy.
Duży kontrast termiczny na małym obszarze wynoszący ok. 15*C różnicy na długości ok. 200km oraz obecność pogłębiającego się niżu wraz z towarzyszącą mu silną linią konwergencji spowodują powstanie groźnych zjawisk burzowych!
Mimo takiej sytuacji 4. stopień ostrzeżenia nie został wydany, ponieważ dokładna siłą i zasięg burz nie jest do końca znana. W razie potrzeby 4. stopień zostanie wydany, dlatego zalecamy pozostać z nami w ciągłym kontakcie. Wszystkie ostrzeżenia i informacje natychmiast pojawiać się będą zarówno tu na stronie, jak i pod adresem: https://www.facebook.com/events/1192710554104387/
Zapraszamy wszystkich chętnych do uczestniczenia w dyskusji razem z nami, np. poprzez nadesłanie zdjęcia lub opisu aktualnego stanu pogody. Wszystkie zdjęciu i opisy prosimy umieszczać pod adresem zamieszczonym powyżej.
OBSZAR OBJĘTY 3. i 2. STOPNIEM (Możliwość aktualizacji do 4. stopnia!):
Na wskutek dużego kontrastu termicznego, obecności mezoskalowego niżu oraz mocno zaznaczonej linii konwergencji dojdzie do znacznego wzrostu energii potencjalnej CAPE do 2500J/kg, LI do -7*C. Pokrywające się z nią spore warunki kinematyczne DLS do 30m/s, LLS do 15m/s znacznie wzmocnią siłę konwekcji.
Pierwsze ośrodki burzowe pojawią się prawdopodobnie już w południe. Będą to zwykłe komórki, które szybko wyewoluują w silne rozbudowane superkomórki. Za sprawą potężnego SHR lokalnie przekraczającego poziom 500m2/s2 staną się one najgroźniejszym zjawiskami dzisiejszego dnia! Powodować będą sporo szkód! Z czasem zaczną łączyć się w liniowe struktury wielokomórkowe głównie wzdłuż linii konwergencji. Stwarza to kolejne zagrożenie ze strony zjawiska training storms! Układy burzowe zaczną słabnąć wieczorem, jednak część z nich może trwać całą noc.
Wodność troposfery osiągająca wartości powyżej PW - 40mm przyczyni się do nawalnych opadów deszczu skutkujących podtopieniami i zalaniami. Silny wiatr w porywach dochodzący do 100-110km/h, szczególnie w przypadku zjawiska downburst, może powodować liczne szkody. Podczas przechodzenia superkomórek należy się obawiać również gradu do 2-3,5cm średnicy oraz wystąpienia 1-2 trąb powietrznych o sile F0-F1, głównie w woj. pomorskim, kujawsko-pomorskim, wamińsko-mazurskim, mazowieckim oraz podlaskim. Będzie to możliwe dzięki niskiemu poziomowi kondensacji (LCL -250m) oraz SRH w dolnym kilometrze troposfery na poziomie 100-300m2/s2.
Początkowo burze obiorą kierunek północny, jednak wraz z przemieszczającym się niżem będą coraz bardziej skręcać na wschód.
Chcemy jeszcze raz zwrócić uwagę na możliwość powstania trianing storms. Polega ono na tym, ze w dosyć krótkim przedziale czasowym nad jednym miejscem przechodzi kilka komórek burzowych. Jeśli każda z nich będzie wydajna opadowo, poskutkuje to licznymi podtopieniami i zalaniami.
Na południu Polski istnieje możliwość przejścia wiatru fenowego - halnego. Taki scenariusz całkowicie zahamowałby rozwój burz w tamtym regionie kraju.
ODWIEDŹ NASZ FANPAGE!
www.facebook.com/InfoMeteoGD/ - Info Meteo GD - Trójmiasto
NASI PARTNERZY:
burzelniska.pl - Pomorskie Obserwatorium Burzowe w Lniskach
gdansk.dlawas.info - Gdańsk dla Was
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz