Przez wschodnią Polskę powoli przechodzić będzie front chłodny związany z niżem znad Skandynawii. Przed liną frontu, do południowo-wschodnich i cz. wschodnich regionów naszego kraju napłynie gorące powietrze zwrotnikowe (temp. 25-31*C), tymczasem reszta kraju znajdująca się już w zimnej masie powietrza polarnomorskiego może liczyć na maksymalnie 21*C. Najchłodniej będzie na Dolnym Śląsku, Wielkopolsce, Kujawach i cz. Pomorzu Wschodnim oraz Warmii, gdzie słupki rtęci za dnia mogą pokazać jedynie 14-17*C. Pojawią się również słabe i umiarkowane opady deszczu.
Wspomniany już front w nadchodzącą noc przybierze formę frontu pofalowanego i opuści nasz kraj.
OBSZAR OBJĘTY 3. STOPNIEM:
Energia potencjalna (CAPE do 1600J/kg, LI do -6*C) przy obecności podwyższonej kinematyki (DLS do 20m/s, LLS do 7m/s) oraz wodności troposfery na poziomie 32-38mm doprowadzi do powstania dosyć silnych zjawisk burzowych.
Początkowo będą to pojedyncze komórki, jednak z czasem zaczną się łączyć w struktury liniowe, możliwy training storms! SRH 0-3km o wartościach 100-300m2/s2 nie wyklucza powstania kilku burz superkomórkowych.
Podczas trwania zjawisk nalezy sie spodziewać intensywnych, punktowo ulewnych opadów deszczu, gradu do 2cm średnicy (na Podlasiu do 3cm), wiatru w porywach do 80-90km/h. W środowisku niskiego LCL oraz SRH 0-1km przekraczającego 100m2/s2 nie można wykluczyć wytworzenia się słabej trąby powietrznej.
Chmury Cb rozwiną się już koło południa, trwać będą cały dzień i większość nocy. Przemieszczać się będą wzdłuż frontu na północny-wschód oraz wschód.
OBSZAR OBJĘTY 2. STOPNIEM:
Na tym obszarze pojawienie się zjawisk burzowych nie jest pewne. Jednak jeśli do tego dojdzie, to będą na tyle słabe, że nie będą stwarzać żadnego zagrożenia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz