ODWIEDŹ NASZ FANPAGE!
www.facebook.com/InfoMeteoGD/ - Info Meteo GD - Trójmiasto

NASI PARTNERZY:
burzelniska.pl - Pomorskie Obserwatorium Burzowe w Lniskach
gdansk.dlawas.info - Gdańsk dla Was

środa, 10 sierpnia 2016

Prognoza burz oraz prognoza synoptyczna na dzień 10 sierpnia

PROGNOZA SYNOPTYCZNA:

      W środę do ok. godziny 12:00 jedynymi miejscami w kraju, gdzie ujrzymy Słońce są: Pomorze i krańce południowo-wschodnie. Później również tam pojawi się, zagęszczające się z czasem, zachmurzenie. Reszta kraju już od rana ma chmury nad głową. Wszystko za sprawą pofalowanego frontu. Jego ciepły wycinek leżący nad Polską kieruje się na zachód, natomiast silna fala chłodu spycha go w przeciwnym kierunku. Powoduje to wypychanie "na siłę" mas powietrza do góry. Na wskutek skroplenia się zawartej wilgoci powstały chmury, później opady. Następnie utworzona strefa, wraz z prądem strumieniowym, zaczęła podążać na północ z odchyleniem na północny-wschód w kierunku najsilniejszego niżu nad Europą z centrum pomiędzy Svalbardem, a Skandynawią.
      Na Podkarpaciu i cz. Lubelszczyźnie w ciągu dnia za sprawą obecności ciepłej masy zwrotnikowej temperatura osiągnie 20-26*C. Nad resztę kraju w dalszym ciągu napływać będzie świeże, dosyć chłodne powietrze polarnomorskie. Termometry pokażą od 15*C do 18*C. Jeszcze gorzej będzie we wspomnianej już strefie zachmurzenia. W pasie Małopolska, Górny Śląsk - Ziemia Łódzka i Świętokrzyska - Mazowsze - wschodnie Mazury i Podlasie prawie cały dzień należy się spodziewać całkowitego zachmurzenia oraz ciągłych opadów deszczu o nasileniu słabym, umiarkowanym oraz silnym. Brak Słońca oraz silna fala chłodu doprowadzi do niskich, jak na dzień temperatur rzędu 10-14*C. W górach jeszcze chłodniej. Wieczorem owa strefa przesunie się nad Podkarpacie i Lubelszczyznę. Według prognoz nad wymienionymi obszarami spadnie do 40mm deszczówki, w Kapratach leżących w Małopolsce i na Górnym Śląsku nawet do 70mm!
   
PROGNOZA BURZ:



OBSZAR OBJĘTY 1. STOPNIEM:
      Na Wybrzeżu oraz Bałtyku w ciągu dnia, jak i nocy rozwijać się będą chmury Cb niosące przelotne, chwilami intensywne, opady deszcz, wiatr do 60-70km/h oraz pojedyncze wyładowania atmosferyczne. Wieczorem owe opady możliwe są na również na całym Pomorzu i zachodzie Polski.

OBSZAR OBJĘTY 2. STOPNIEM:
      Wskutek nagrzania się masy zwrotnikowej oraz obecności pofalowanego frontu pojawi się umiarkowana chwiejność termodynamiczna CAPE 500-800J/kg, LI do -4*C. Bliskość prądu strumieniowego (DLS do 24m/s, LLS do 10m/s, SRH aż 300-500m2/s2) stanowczo zwiększy siłę konwekcji.
      Burze przybiorą postać pojedynczych ośrodków, jak i formacji wielokomórkowych. Nie wolno wykluczyć rozwinięcia się superkomórki.
      Należy się spodziewać intensywnych opadów deszczu (PW 30-35mm), wiatru do 80km/h oraz gradu do 2cm średnicy.
      Chmury Cb rozwiną się popołudniu i wieczorem opuszczą nasz kraj. Mimo wszystko szanse na burze w danym regionie, ze względu na bliskość granicy Polski, są pod dużym znakiem zapytania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

aplikacja Disqus

comments powered by Disqus