STAN POGODOWE / OBSZAR OBJĘTY 2. i 1. STOPNIEM:
Do Polski powoli spływa chłodne powietrze polarnomorskie. W dzień ujrzymy na termometrach od 17-19*C na północy do 25*C na południowym-wschodzie. Natomiast w nocy będzie od 10*C na wschodzie do 18*C nad morzem. W górach i terenach podgórskich temperatura spadnie poniżej 10*C. W wyższych partiach gór możliwe słabe przymrozki.
Na północy kraju w związku z obecnością niżu górnego znad Szwecji oraz towarzyszącym mu obszarem nieco podwyższonego gradientu (ok. 0,7*C/100m) pojawi się pewna chwiejność termodynamiczna (CAPE 750J/kg, LI do -3*C). Napływająca znad morza wilgoć (PW 26-32mm) dostarczy parę wodną i umożliwi rozwój konwekcji.
Wspierająca powyższe warunki silna kinematyka (DLS do 26m/s, LLS do 12m/s) będzie skutkować łączeniem się pojedynczych komórek w większe struktury. Możliwe są formy liniowe oraz multikomórkowe złożone z wielu małych komórek, za równa na długość, jak i na szerokość.
Mimo, to nadal obserwowane będą pojedyncze, odizolowane ośrodki.
Na wskutek insolacji rozwiną się liczne, niewielkie chmury Cumulonimbus. Jednak tylko niektóre, najsilniejsze, będą wykazywać aktywność elektryczną.
Podczas trwania zjawisk wystąpią silne, punktowo intensywne, opady deszczu, silne porywy wiatru do 70-80km/h oraz grad do 1-2cm średnicy. Ze względu na szybkie przemieszczanie się, zjawiska mogą nabrać lekki charakter gwałtowności.
Komórki burzowe oraz opadowe powstaną już przed południem. Na Mazurach, Podlasiu, a szczególnie na Wybrzeżu, możliwe będą praktycznie całą noc. Obiorą kierunki: południowo-wschodni z odchyleniem na wschodni oraz wschodni.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz