W ciągu dnia Polska znajdzie się w polu obniżonego ciśnienia, przez którą przebiegać będzie pofalowany front atmosferyczny. Oddzielać będzie dwie różne od siebie masy powietrza. Od południa i wschodu gorące, wilgotne powietrze zwrotnikowe, a od północy i zachodu ciepłe, lecz pochodzenia polarnomorskiego. W związku z tym we wschodniej, południowej oraz centralnej Polsce termometry pokażą 26-33*C, a w pozostałej części kraju ok. 22*C.
Dodatkowo popołudniu znad Republiki Czeskiej nasunie się aktywna i ostra fala, na której pogłębiać się będzie mały ośrodek niżowy. Oprócz tego obecność swoja zaznaczą wielopoziomowe, rozległe wspomaganie prądów wstępujących. Przyczyni się to do znacznego nasilenia się konwekcji w południowych województwach naszego kraju.
Na omawianym froncie, jak i też na fali spodziewany jest rozwój silnych i bardzo silnych ośrodków burzowych.
W związku z dosyć dużymi rozbieżnościami pomiędzy modelami numerycznymi oraz obecnością zwiększonego zachmurzenia, które może osłabić konwekcję, istnieje możliwość aktualizacji prognozy!
OBSZAR OBJĘTY 4. STOPNIEM:
Napływ gorącego i wilgotnego powietrza zwrotnikowego przyczyni się do sporego wzrostu energii potencjalnej CAPE 1500-2000J/kg, LI do -7*C. Dodatkowo pionowe uskoki wiatru na poziomie 20m/s 0-6km, 10m/s 0-1km oraz nasilający się profil wiatru w sześciu dolnych kilometrach troposfery spowodują znaczne zwiększenie siły piętrzenia się chmur Cumulonimbus, jak i również zjawisk jej towarzyszących.
Dzisiejsze warunki faworyzować będą zarówno dyskretny tryb konwekcji, jak i liniowy. Prawdopodobnie najpierw zaznaczy się dyskretna konwekcja, objawiając się izolowanymi i silnymi komórkami burzowymi, które w większości przerodzą się w superkomórki. Przemianę tą będzie wspierać SRH o wartościach 50-200m2/s2. Dopiero wraz z nasunięciem się, wspominanej już, aktywnej fali komórki zaczną się łączyć w większe struktury. Spodziewane powstanie Mezoskalowego Systemu Konwekcyjnego (MCS), w najgorszym przypadku jako Training Storms z silnie uwodnionymi ośrodkami, zależy od siły fali, która do teraz nie jest do końca znana.
Mocne nagrzanie powietrza skutkować będzie olbrzymimi ilościami pary wodnej (PW 38-45mm), co przełoży się na ulewne, nawalne opady deszczu powodujące podtopienia i zalania. Będzie to główne zagrożenie podczas burz. Mimo to należy się również spodziewać gradu do 3cm średnicy oraz wiatru do 100-110km/h. Obecność fali oraz niżu wspierać będzie wyjątkowo duża aktywność elektryczną. W przypadku superkomórek grad wyniesie nawet 4cm średnicy, wiatr do 120km/h oraz pojawi się ryzyko wytworzenia się umiarkowanej trąby powietrznej. Trzeba również zwrócić uwagę na możliwość wystąpienia niszczących pionowych prądów zstępujących (downburst)!
Burze powstaną koło południa i kierować się będą na wschód i północny-wschód.
OBSZAR OBJĘTY 3. STOPNIEM:
W ciągu dnia, głównie w zachodniej części ostrzeżenia należy się spodziewać rozwoju izolowanych, silnych ośrodków burzowych. Większość z nich obejmie status superkomórek. Natomiast wieczorem i w nocy w związku z nasunięciem się znad południowej Polski strefy silnego wspomagania ruchów wznoszących, północne i wschodnie województwa mogą liczyć na pojawienie się mocno uwodnionych burz w postaci pojedynczych komórek, jak i struktur wielokomórkowych.
Burze na tym terenie również charakteryzować się będą wydajnymi opadami deszczu oraz dużą elektrycznością. Popularne będą także silne oraz bardzo silne porywy wiatru (120km/h) oraz mogące powodować zniszczenia zjawisko downburst. Pojawi sie rónież grad do 2cm średnicy.
Komórki obiorą kierunek północno-wschodni oraz północny.
OBSZAR OBJĘTY 2. STOPNIEM:
Tutaj należy się spodziewać pojedynczych komórek burzowych, możliwe nieliczne superkomórki. Towarzyszące im zjawiska nie będą tak intensywne, jak w 3. czy 4. stopniu, dlatego na ogół nie powinny stwarzać zagrożenia.
W związku z niebezpieczna sytuacja na terenie naszego kraju zapraszamy do aktywnego udziału w dyskusji pod adresem:
https://www.facebook.com/events/1074021376019821/?__mref=message_bubble