STAN POGODOWY:
W sobotę Polska nadal będzie pod wpływem niżu znad Morza Bałtyckiego. Związany z nim front chłodny kierować się będzie na wschód wypychając z naszego kraju polarnomorską, chwiejną masę powietrza. Za frontem napłynie nieco spokojniejsze powietrze.
OBSZAR OBJĘTY 2. STOPNIEM:
W ciągu nocy na zaznaczonym obszarze dojdzie do rozwoju konwekcji objawiającej się pojedynczymi komórkami, jak i małymi strukturami. Burze, jak i komórki opadowe rozwiną się głownie w pobliżu centrum ośrodka niżowego, czyli na Pomorzu. Owe zjawiska nie będą niebezpieczne. Należy się spodziewać jedynie intensywniejszych opadów deszczu oraz wiatru do maks. 70km/h.
Burze oraz komórki opadowe przemieszczać się będą na wschód i obecne będą tylko w nocy.
OBSZAR OBJĘTY 3. STOPNIEM:
Tutaj burze również pojawią się już w nocy, szczególnie na południu omawianego obszaru. Za sprawą silnego przepływu powietrza w troposferze (DLS do 26m/s, LLS do 14m/s), będą to głównie struktury wielokomórkowe, multikomórkowe oraz liniowe. Istnieje szansa utworzenia się ukłądu MCS! Obecność SRH umożliwia powstawanie izolowanych, jak i wbudowanych superkomórek.
Konwekcja o sile (CAPE do 1200J/kg, LI do -6*C) osiągnie swoje apogeum w godzinach nadrannych, porannych oraz południowych. Popołudniu burze powinny opuścić nasz kraj kierując się dalej na wschód.
Podczas burz należy się spodziewać intensywnych i ulewnych opadów deszczu, wiatru do 90km/h, gradu do 1,5cm średnicy oraz dużej aktywności elektrycznej. W przypadku superkomórek, wiatr w porywach >90km/h, grad do 2cm średnicy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz