Polska w dalszym ciągu znajduje się w strumieniu adwekcji gorącego, wilgotnego powietrza znad południowej Europy. W prawie całej Polsce termometry w najcieplejszym momencie dnia pokażą od 30 do 34*C. Jedynie w północnych województwach, z powodu zbyt dużego zachmurzenia i przedpołudniowych burz, słupki rtęci nie przekroczą granicy +30*C. Oprócz tego, jak zwykle, niższe wartości zostaną odczytane na terenach podgórskich i w górach. W ciągu dnia za sprawą niżu znad Morza Północnego, do Polski wejdzie rozległy front chłodny mieszczący się na długiej fali górnej. Po drugiej stronie fali znajduje się nieco chłodniejsze powietrze, które napłynie do nas za wspomnianym frontem. Na styku dwóch odmiennych mas powietrza dojdzie do silnej konwekcji. Najgroźniejsza sytuacja zaistnieje na wycinku frontu chodnego, który najgwałtowniej będzie napierał na gorące powietrze zwrotnikowe. Będzie to odcinek Gdańsk - Wrocław, który przesunie się na wschód w kierunku Warszawy i Białegostoku.
OBSZAR OBJĘTY 4. STOPNIEM:
Na wskutek silnego nagrzania powietrza zasobnego w wilgoć (PW - 44mm) dojdzie do rozwoju silnej konwekcji. Za sprawą dużych wartości czynnika LCL (Lifted Condensation Level), lokalnych linii konwergencji oraz załamywania uskoku wiatru w 2-6km troposfery (przekierowywanie na bliską prostopadłej do linii prądów wznoszących) będziemy mieli do czynienia z dyskretnym trybem konwekcji. Faworyzowanie najsilniejszych prądów wznoszących, a tłumienie tych słabszych skutkować będzie powstawaniem bardzo silnych i niebezpiecznych izolowanych (lokalnych) burz superkomórkowych, których chmury będą silnie wypiętrzone i mocno uwodnione. Mimo dużej kinematyki (DLS do 26m/s, LLS do 16m/s) powstawanie większych formacji będzie znacznie utrudnione. W ciągu dnia jedynie na północy zaznaczonego obszaru burze będą mogły łączyć się w większe, liniowe struktury. Nad resztą obszaru taka możliwość pojawi się dopiero wieczorem, gdy LCL wyraźnie spadnie, a konwekcja dyskretna ustąpi miejsca konwekcji liniowej. Prawdopodobnie istniejące superkomórki połączą się w rozległy liniowy układ wielokomórkowy.
Trzeba zdawać sobie sprawę z powagi dzisiejszej sytuacji w troposferze. Powstałe burze zaoferują nam nawalne opady deszczu powodujące podtopienia i zalania (miejscami rozległe), dużą ilość silnych wyładowań atmosferycznych oraz niszczący wiatr w porywach do 110km/h, miejscami >110km/h! Dodatkowo silny uskok prędkości w dolnym kilometrze troposfery przyczyni się do powstania nawet kilku tornad o sile F0-F1! Możliwe również silne, pionowe prądy zstepujące - downburst. Faworyzowanie potężne prądy wznoszące sprzyjać będą formowaniu się niebezpiecznie dużych brył gradowych, na Mazurach i Mazowszu nawet >5cm średnicy!
Burze możliwe są cały dzień i noc. Przemieszczać się będą dosyć szybko z zachodu na wschód z odchyleniem na północny-wschód.
--- Ze względu na dosyć groźna sytuację prosimy zachować wszelką ostrożność oraz powiadomić, jak największą liczbę osób. Osoby chętne zapraszamy tez do udziału w raportowaniu stanu pogody pod adresem: https://www.facebook.com/events/1039639706072171/?__mref=message_bubble ---
OBSZAR OBJĘTY 3. STOPNIEM:
Tutaj nastąpi rozwój izolowanych komórek burzowych. Ze względu na dość lokalnie występujące prądy wstępujące, burze będą nieliczne lub wcale nie wystąpią. Jednak możliwość ich powstania towarzyszyć będzie cały dzień i noc. Jedynie w północnym-zachodzie zjawiska burzowe mogą być liczniejsze i łączyć się w układy liniowe. Mogą stwarzać zagrożenie ze strony ulewnego deszczu, gradu do 2cm średnicy czy wiatru do 90km/h.
Burz nie spodziewamy się jedynie na krańcach północno-zachodnich, gdzie znajduje się już chłodniejsza masa powietrza, oraz południowo-wschodnich, gdzie wysokie wartości czynnika CIN kategorycznie powstrzymają rozwój konwekcji.
ODWIEDŹ NASZ FANPAGE!
www.facebook.com/InfoMeteoGD/ - Info Meteo GD - Trójmiasto
NASI PARTNERZY:
burzelniska.pl - Pomorskie Obserwatorium Burzowe w Lniskach
gdansk.dlawas.info - Gdańsk dla Was
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz