ODWIEDŹ NASZ FANPAGE!
www.facebook.com/InfoMeteoGD/ - Info Meteo GD - Trójmiasto

NASI PARTNERZY:
burzelniska.pl - Pomorskie Obserwatorium Burzowe w Lniskach
gdansk.dlawas.info - Gdańsk dla Was

czwartek, 28 lipca 2016

Prognoza burz na 28 lipca - groźnie na wschodzie

      Głównymi ośrodkami barycznymi w Europie będzie niż z okolic Norwegii oraz wyż znad granicy ukraińsko-rosyjskiej. Od paru dni Polska znajduje się w gorącej i wilgotnej masie powietrza zwrotnikowego. Jednak na sprawą chłodnego frontu związanego ze wspomnianym ośrodkiem niżowym, do kraju w ciągu dnia, z kierunków zachodnich, napływać będzie chłodniejsze, lecz nadal wilgotne, powietrze polarnomorskie.
      Najwyższe wartości temperatur spodziewane są na Lubelszczyźnie 28-31*C, a najniższe na terenach górskich <23*C. Konwekcja pojawi się na terenie całego kraju, jednak najsilniejsze będzie w strefie frontu (pas: Małopolska - Suwalszczyzna; owa strefa przemieszczać się będzie na wschód).


OBSZAR OBJĘTY 4. STOPNIEM:

      Za sprawą nagrzanego i mocno nawodnionego powietrza zwrotnikowego (PW 38-45mm) oraz obecności frontu chłodnego z towarzyszącą mu linią zbieżności wiatrów należy się spodziewać niebezpiecznych zjawisk burzowych. W środowisku silnej termodynamiki (CAPE do 2800J/kg, LI do -8*C) oraz słabego przepływu powietrza przez troposferę (DLS do 14m/s, LLS do 7m/s) burze rozwijać się będą w szybkim tempie i osiągać sporą siłę. Ich specjalnością będą nawalne opady deszczu powodujące podtopienia i zalania, a w przypadku superkomórek typu HP - powodzie błyskawiczne! Mimo to, nieść będą grad do 3-4cm oraz wiatr w porywach do 115km/h. Będą bardzo aktywne elektrycznie.
      Prawdopodobnie komórki burzowe, z biegiem czasu, wytworzą liniowy układ wielokomórkowy MCS przebiegający wzdłuż linii zbieżności.
      Tajną bronią burz będzie ich powolne poruszanie się, co znacznie zwiększy czas trwania opadów, przez co również sum opadowych. Kierować się będą na wschód i północny-wschód.

      OSTRZEGAMY I ZALECAMY już teraz przygotować się na starcie z powodującymi szkody opadami deszczu!!!

OBSZAR OBJĘTY 2. STOPNIEM:

      Tutaj dojdzie do rozwoju konwekcji w słabych i umiarkowanych warunkach termodynamicznych (CAPE do 600J/kg, LI do -3*C). Pojawią się pojedyncze komórki opadowe oraz burzowe. Obecność słabej kinematyki (DLS do 16m/s, LLS do 6m/s) może przyczynić się do powstania małych układów wielokomórkowych. Dodatkowo czynnik SRH (0-150m2/s2) umożliwi zaistnieje paru niezbyt silnych superkomórek burzowych.
Należy spodziewać się silnych opadów deszczu, wiatru do 80km/h oraz drobnego gradu (w przypadku superkomórki). Zjawiska konwekcyjne możliwe są cały dzień i noc; kierować się będą na wschód.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

aplikacja Disqus

comments powered by Disqus