OBSZAR OBJĘTY 3. i 2. STOPNIEM:
Pierwsze burze pojawiły się już w nocy i nad ranem. Mogli je zaobserwować mieszkańcy Śląska, Wielkopolski, Ziemi Lubuskiej oraz Pomorza. Burz można się spodziewać cały dzień i najbliższą noc, jednak największe stężenie ośrodków nastąpi między godz. 13:00, a godz. 19:00.
Front atmosferyczny przemieszczać się będzie na wschód z odchyleniem na północny-wschód i wczesnym popołudniem dotrze do linii Gdańsk - Kraków, a późnym wieczorem dojdzie do krańców wschodnich. Tak samo komórki burzowe obiorą kierunki: północno-wschodni i wschodni.
Umiarkowane, lokalnie dosyć silne, warunki termodynamiczne (CAPE do 1800J/kg, LI do -6*C) sprzyjać będą powstawaniu licznych komórek burzowych w strefie frontu, jak i również za nią. Nikła kinematyka skutkować będzie powstawaniem głównie pojedynczych komórek, jednak zaistnienia małego, liniowego układu wielokomórkowego nie można w pełni wykluczyć. Największe szanse na taki układ na obszar w 3. stopniu. SRH na poziomie 0-100m2/s2 pozostawia cień szansy na rozwój kilku słabych burz superkomórkowych.
3. STOPIEŃ: Burze przyniosą ulewne, lokalnie nawalne opady deszczu, grad do 2cm średnicy, wiatr do 95km/h oraz dużą ilość wyładowań atmosferycznych. Wypadałoby też wspomnieć o możliwości wytworzenia się słabej trąbie powietrznej, na szczęście szansa jest naprawdę niska. Komórki burzowe w strefie frontu będą liczne i silne. Jednak czy będą oddziaływać ze sobą poprzez organizację w większą liniową strukturę, ciężko stwierdzić. W razie zaistnienia takiego scenariusza z pewnością Państwa poinformujemy.
2. STOPIEŃ: Tutaj należy się spodziewać nieco słabszych burz. Będą mogły zaoferować silne opady deszczu, grad do 1-1,5cm średnicy, wiatr do 80km/h oraz umiarkowaną ilość wyładowań atmosferycznych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz