W dniu dzisiejszym w całej Polsce temperatury wyniosą od 28*C do 33*C. Chłodniej może być jedynie w górach i na półwyspie helskim. Około południa zza zachodniej granicy do Polski wejdzie silny front chłodny, za którym napłynie chłodna masa powietrza polarnomorskiego. Za opisaną sytuację odpowiada rozległy ośrodek niżowy z centrum nad Morzem Norweskim.
OBSZAR OBJĘTY 4. STOPNIEM:
Pomorze, cz. Warmii, Wielkopolska, Dolny Śląsk: Na pograniczu chłodnej i gorącej masy powietrza pojawi się termodynamika o wartości CAPE do 2000J/kg, LI do -7*C. Dodatkowo na froncie wykształci się linia zbieżności wiatrów. Komórki burzowe rozwijać się będą w obecności umiarkowanego, lokalnie silnego, przepływu powietrza przez troposferę (DLS do 30-34m/s, LLS do 14m/s). Przy obecności dobrej kinematyki i linii zbieżności należy się spodziewać powstania większej struktury burzowej. Będzie to większy układ wielokomórkowy (trudno określić czy w postaci MCS'u). Po za tym pojawienie się czynnika SRH (100-300m2/s2) przyczyni się do rozwoju izolowanych, jak i wbudowanych w układ burz superkomórkowych niosących grad do 3cm średnicy i małe zagrożenie trąbą powietrzną o sile F0 w skali Fujity. Za sprawą podwyższonej wodności troposfery (44mm), najniebezpieczniejszą stroną burz będą nawalne opady deszczu powodujące podtopienia i zalania. Pojawi się również wiatr w porywach do 110km/h.
Warto zwrócić uwagę na to, że dzisiejsze warunki konwekcyjne sprzyjać będą formowaniu się linii szkwału, szczególnie gdy będziemy mieli do czynienia z liniową strukturą wielokomórkową. Jeśli szkwał się pojawi, będzie stwarzał zagrożenie wyjątkowo wydajnymi opadami deszczu oraz bardzo silnym wiatrem, w porywach do nawet 120km/h! Na szkwale można się spodziewać wbudowanych superkomórek.
Komórki burzowe powstaną przy zachodniej granicy koło południa i kierować się będą na wschód i północny-wschód.
Warmia, Mazury, Ziemia opolska, Śląsk, cz. Małopolski: Na wskutek pojawienia się dużej ilości pary wodnej w nagrzanym powietrzu zwrotnikowym dojdzie do rozwoju zjawisk burzowych w silnych warunkach termodynamicznych (CAPE do 2700J/kg, LI do -6*C) oraz słabych kinematycznych (DLS brak, LLS do 13m/s). Rozwiną się wyłącznie izolowane burze superkomórkowe oraz zwykłe komórki. Burze będą mocno uwodnione. Oprócz nawalnego deszczu pojawi się porywisty wiatr do 110km/h oraz grad do 2cm średnicy. Groźnie będzie również w górach, dlatego prosimy o zachowanie ostrożności i rozwagi.
OBSZAR OBJĘTY 3. STOPNIEM: Na tym obszarze burze nie będą stwarzać większego zagrożenia. Będzie ich tu zdecydowanie mniej niż w 4. stopniu. Pojawią się prawdopodobnie dopiero późnym popołudniem. W nocy i nad ranem ich ilość i siła może być o wiele większa, więcej informacji w następnej prognozie.
ODWIEDŹ NASZ FANPAGE!
www.facebook.com/InfoMeteoGD/ - Info Meteo GD - Trójmiasto
NASI PARTNERZY:
burzelniska.pl - Pomorskie Obserwatorium Burzowe w Lniskach
gdansk.dlawas.info - Gdańsk dla Was
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz