W dniu dzisiejszym Polska jest podzielona przez mały ośrodek niżowy na dwie części: południowo-wschodnią i północno-zachodnią. Po prawej stronie niżu znajduje się gorące powietrze zwrotnikowe, natomiast po lewej ciepłe powietrze polarnomorskie. W oby dwóch masach dojdzie do rozwoju konwekcji.
OBSZAR OBJĘTY 3. STOPNIEM (płd.-wsch.):
Na wskutek obecności zwrotnikowego, wilgotnego powietrza oraz wspomagania frontowego dojdzie do konwekcji o termodynamice (CAPE do 2500J/kg, LI do -8*C). Umiarkowana kinematyka (DLS do 22m/s, LLS so 6m/s) oraz SRH (100-300m2/s2) przyczynią się do powstawania układów
wielokomórkowych, jak i superkomórek. Istnieje możliwość wytworzenia się struktury MCS zawierającej wbudowane superkomórki! Burze zaoferują nawalne opady deszczu mogące powodować podtopienia i zalania, szczególnie na terenach górskich, opady gradu do 3-4cm średnicy, wiatr do 105km/h oraz sporą ilością wyładowań atmosferycznych. Komórki burzowe obiorą kierunek wschodni i północno-wschodni.
OBSZAR OBJĘTY 3. STOPNIEM (płn.-zach.):
W związku z adwekcją ciepłej i chwiejnej (CAPE do 750J/kg, LI do -4*C) masy powietrza rozwiną się chmury Cumulonimbus. Silnym wspomagaczem konwekcji okaże się spora kinematyka o wartościach DLS do 30m/s, LLS do 6m/s. Burze wystąpią w postaci pojedynczych komórek, jak i struktur wielokomórkowych. Możliwe jest również powstanie kilku małych superkomórek (SRH 50-150m2/s2). Należy się spodziewać intensywnych i ulewnych opadów deszczu, gradu do 2-2,5cm średnicy, wiatru w porywach 80-95km/h. Największe ośrodki będą wykazywać dużą aktywność elektryczną. Burze przemieszczać się będą w szybkim tempie z południowego-zachodu na północny-wschód
OBSZAR OBJĘTY 2. STOPNIEM:
Na tym obszarze spodziewane jest pojawienie się burz nieco słabszych niż w 3. stopniu. Będą to głównie nieliczne, pojedyncze komórki. Owe zjawiska na ogół nie będą trwałe.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz